avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Activitate ercar

Activitate ercar

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de inmatricularea autoturismului.
In 2011 am cumparat o masina pe care am inmatriculat-o pe numele mamei. La vremea respectiva nu trebuia sa platesc timbru de mediu deoarece masina nu era la prima inmatriculare in Romania. Intre timp a intervenit decesul mamei si schimbarea legii timbrului de mediu. Acum vrem sa facem succesiunea la mostenire dupa mama si masina o sa apara ca fiind mostenirea tuturor fratilor (suntem 3 frati), iar ca sa o trec pe numele meu trebuie sa fac partaj cu fratii mei. Asta nu e o problema pentru ca fratii imi cedeaza partea lor, dar problema apare la inmatricularea masinii. O sa fie nevoie sa platesc timbru de mediu avand in vedere ca masina imi provine din mostenire si apoi partaj intre frati?
Buna ziua. Am dificultati la locul de munca in legatura cu prelungirea contractului meu. Prima oara am fost angajat cu contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. La expirare mi s-a mai prelungit cu inca 3 luni si apoi cu 6 luni. Deci in total mi s-a facut contract de munca pe perioada determinata de 3 ori succesiv. Acum imi expira si al 3 lea contract si ar trebui sa mi se faca contract de perioada nedeterminata. Aici apare problema: angajatorul vrea sa-mi faca contract pe 3 luni (perioada determinata) ceea ce vine in contradictie cu art 82, alin 4 din codul muncii: "(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată". De la departamentul de Resurse Umane mi s-a transmis ca firma are derogare de la acest articol. E posibil si legal asa ceva? P.S. Lucrez la o firma de constructii.
Buna ziua,
In anul 2007 am contractat un credit de nevoi personale pe 10 ani, fara ipoteca. Moneda este francul elvetian. Ceea ce vreau sa aflu este daca pot sa-mi recuperez o parte din bani datorita scaderii indicelui Libor. Nu am studii in economie, deci nu ma pricep la acesti termeni. Din cate m-am interesat au fost cazuri in care clientii bancilor si-au recuperat bani datorita acestui fapt. Poate ati mai avut clienti care au contractat credite in franci elvetieni in acea perioada si au avut castig de cauza. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Angajare din somaj
Va multumesc, m-ati luminat
Răspuns la discuția Angajare din somaj
Multumesc pt raspuns. Cred ca nu m-am exprimat corect. Stiu ca sumele le plateste AJOFM, de altfel e si logic sa fie asa, dar eu ma refeream cum sa negociez cu firma (imi ofera contract pe 3 luni) astfel incat sa beneficiez de prima de la AJOFM (stiind ca atunci cand mi-am depus dosarul de somaj am vazut scris acolo ca trebuie sa ma incadrez in munca pe minim 1 an ca sa pot beneficia de prima)
Buna ziua. Actualmente sunt somer, dar in curand ma voi angaja. As vrea sa stiu cum este cu prima aceea care se ofera in cazul in care somerul isi gaseste singur de munca si nu prin intermediul AJOFM. Eu stiu ca trebuie sa ma angajez pe o perioada de 1 an ca sa am dreptul la ea, dar firma la care ma voi angaja imi ofera contract pe perioada determinata de 3 luni (de proba) urmand ca apoi sa trec pe contract pe perioada nedeterminata. Poate imi dati un sfat cum sa negociez cu angajatorii ca sa pot lua si prima de la somaj. Si inca cv...punctul de lucru al firmei e la 50 km de domiciliul meu, parca si pt asa cv era vorba la prima de somaj. Va multumesc anticipat si astept rsp d-voastra.
o sa incerc, multumesc
Buna ziua. Sunt din Constanta si de curand am primit preaviz de concediere. Conform legii ma incadrez sa primesc somaj. Problema apare la stagiul de cotizare. Lucrez la firma actuala de aprox 11 luni. Pentru a-mi completa cele 12 luni necesare aprobarii dosarului de somaj trebuie sa iau legatura cu firma la care am lucrat anterior, in 2010, pt a-mi elibera anexa 26. Aici apare problema. Nu gasesc pe nimeni de la firma respectiva. La nr. de tel. care le aveam nu raspunde nimeni, site de internet e dezactivat, la sediu nu e nimeni. Cum trebuie sa procedez? Nu exista si alta posibilitate de a-mi completa anexa 26?(de ex: ITM, financiar, etc.).