avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate AKM

Activitate AKM

Buna ziua..va rog un raspuns la intrebarea mea..
Multumesc
Am fost cetatean roman, nascut in RO,in acest timp, anul trecut am cumparat un teren 500mp, intravilan in Ilfov.
Dupa cumpararea terenului am renuntat la cetatenia romana pentru cetatenia statului Saingapore
Ce se inampla cu terenul?? il poate lua Statul roman?sau ramane in propietatea mea..
Multumesc
Am inchiriat cu contract de inchiriere,de la un propietar o casa si teren in sectorul 2,pe o perioada de 5 ani,
Contractul prevede ca , chiriasul poate rezilia contractul, cu conditia sa notifice propietarul cu 2 luni inainte.
In contract nu este precizat daca propietarul poate rezilia contractul pe perioada celor 5 ani de contract
Dupa 2 ani, proietarul a vandut casa si terenul altui propietar.
Noul propietar doreste sa repare si sa imbunatateasca casa si curtea ,lucrari care nu se pot executa cu chiriasi in casa si imi propune sa oprim inchirierea cu preaviz de 3 luni ,dupa acesti 2 ani de inchiriere din cei 5 din contract..
Ce se poate face in aceasta situatie..? eu doresc sa mai stau inca 3 ani conform contractului..
Multumesc.
Buna ziua,
Am inchiriat in luna octombrie ac ,in baza unui contract de inchiriere pe termen de un an,o casa si curta aferenta,propietaru mi-a solicitat 0 chirie in avans si ca garantie, doua chirii,pe care l-am achitat la semnarea contractului.Contractul prevede ca fiecare poate intrerupe derularea contractului cu preaviz de 30 de zile.Dupa 2 luni( pe 18 noi. ac) mi-a transmis o notificare pe e- mail, ca intrerupe unilateral contractul si solicita sa parasesc casa dar dupa ce trec cele 30 de zile de preaviz,.adica pe 18dec.
Deoarece mi-a facut multe sicane de la inceput,am fost de acord sa parasim propietatea dupa 15 zile de la notificare,adica pe 30 noi.ac pentru a numai plati chirie si luna urmatoare.Propietarul nu e de acord si doreste sa stau in casa inchiriata obligatoriu pana ce trec cele 30 de zile de la notificare.
In cazul in care propietarul nu vrea sa predau si sa preia casa si inventarul la termenul propus de mine,si nu se prezinta sa predau casa si inventarul ei,(pe 30 noi.) cum procedez legal.?
Multumesc.
Am studiat legea 544/2001..ref. la informatii de interes public..dar in final cum redactez catre instanta, cererea de chemare in judecata? fata de precizarile pe care le-am facut anterior.
Multumesc
Oare nu poate nimeni sa-mi ofere un raspuns dupa precizarile pe care le-am facut..??
In hotararea definitiva si irevocabila instanta precizeaza ca reclamantii nu au facut dovada cu inscrisuri si acte de propietate ca ar fi propietari..ca actiunea nu se incadraza in legea 10/2001.
Si atunci Primaria capitalei cu Hotararea legalizata la dosar, de ce nu solutioneaza dosarul de 15 ani?
Multumesc.
In hotararea irevocabila ,Instanta a dispus ca reclamantii nu au facut dovada ca au detinut acte de propietate si ca ,actiunea nu se incadreaza in prevederile Legii10/2001,deci nu au fost propietarii casei si a terenului.Mentionez ca la acest proces a participat ca parte in proces si Primaria capitalei prin consilier juridic.Hotararea irevocabila am inaintat-o, legalizata la dosarul de revendicare,iar la audientele la care am fost, la directia juridica de mai multe ori, mi s-a comunicat ca dosarul cu notificarea este in Comisie pentru solutionare si au trecut ani si tot nu s-a solutionat.La dosarul de revendicare la Primarie reclamantii au depus aceleasi acte ca la proces..nimic nou.Mi s-a spus ca dosarul nu va merge la ANRP deoarece se va solutiona prin respingere la directia juridica la Comisie si sa astept soliutionarea.
La aceste noi precizari, daca puteti sa ma ajutati cu idei sau sfaturi de specialitate.
Multumesc.
Sunt propietarul unei case si teren, cumparate de la primarie in baza legii nr.85/1992.In anul 2001 asa zisii fosti propietari au revendicat casa si terenul in baza legii nr.10/2001, actionand pe doua cai: prin Notificare depusa la Primarie la legea 10/2001. si prin actiune in instanta pe drept civil..
Am castigat in instanta obtinand Hotarare definitiva si irevocabila,pe care am inaintat-o la Primarie pentru a-mi elibera Adeverinta necesara la Notariat pentru instrainarea(vanzarea casei si a terenului aferent).Primaria prin directia juridica imi comunica ca exista inregistrata la legea 10/2001, Notificare de revendicare care nu este inca solutionata si deci nu imi poate emite Adeverinta necesara vanzarii casei.Am inaintat mai multe solicitari,audiente,dar fara rezultat.
Doresc sa actionez Primaria in judecata pe contencios administrativ si sa solicit instantei sa dea o hotarare ca in termen de 30 de zile sa solutioneze dosarul de revendicare si sa -mi emita Adeverinta necesara, sau sa solicit instantei sa dispuna anularea Notificarii si Inchiderea Dosarului ca o cerere nefondata?
Va rog sa fiu ajutat in formularea corecta a cererii in fata instantei de judecata pentru a rezolva situatia devenita urgenta..sunt nevoit sa vand casa..
Multumesc.
Multumesc...
Ca sa obtin o noua autorizatie care sa reflecte stadiul actual cred ca este foarte complicat si costisitor deci ..imi va trebui un nou proiect care .costa..noi aprobari si bine inteles spaga sfanta..ca nu treci mai departe ..sa obtii o noua autorizatie si nu dispun de banii acestia ..am iesit la pensie..Alta varianta nu este..?
Multumesc,