avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate alynk

Activitate alynk

Fetita imi este incredintata mie printr o hotarare judecatoreasca iar el are un program de vizita pe care de aproximativ doi ani nu l a indeplinit deloc. Intr adevar pe hotarare scrie ca autoritatea parinteasca trebuie sa fie in comun. Sa inteleg ca totusi legal, i se poate interzice accesul in clasa dar nu in scoala?
Dar scoala este obligata sa ofere siguranta copiilor. Daca copilul meu pateste ceva in acel moment sau este luat din scoala, pentru ca el reprezinta un pericol pentru fetita mea, institutia ar trebui sa raspunda pentru asta. Eu ii avertizez pe directo si pe invatatoare de un eventual pericol. Ce masuri legale se pot lua. Sau lasam copilul sa fie traumatizat zi de zi sau mai rau pentru ca niste adulti cu responsabilitati nu pot lua o masura in privinta lui. Conteaza mai mult ce vrea un tata nebun sau ce vrea un suflet de copil. Mai devreme am aflat ca ar fi venit la scoala vineri si ar fi amenintat cu un pistol. Toata scoala vorbeste despre asta, inca nu stiu ce s a intamplat exact. El este un pericol pentru copilul meu. Traim intr o tara in care drepturile copilului nu semnifica absolut nimic. Dam din umeri ca nu i putem interzice tatalui dreptul dar ii putem interzice copilului linistea si siguranta in scoala.
Va multumesc pentru raspuns. Autoritatea parinteasca se exercita in comun. Dar unde trebuie sa cer ordinul de restrictie? La scoala am am fost, am expus problema directorului dar acesta nu prea face mare lucru. Nu stiu ce sa ma mai fac cu acest om, cum sa l opresc si cum sa l opresc legal sa nu mi mai streseze copilul. Va multumesc.
Buna seara. Problema mea este urmatoarea: fetita mea in varsta de 9 ani si jumatate este permanent deranjata de tatal el natural in timpul orelor de curs. De un an si jumatate nu a mai trimis pensie alimentara. In urma acestei plangeri el a adus dovezi false . Acum este cercetat pentru fals in inscrisuri si uz de fals si pentru neplata pensiei alimentare. Cu toate acestea, el vine la scoala unde invata fetita doar pentru a o bulversa si mai rau. Acum, dupa un an si jumatate, cand a intrat in clasa a cerut doamnei sa i arate care este copilul pe numele D.D, pentru ca el nu o mai recunoaste. Copilul nu doreste sa l vada, plange, tremura si nu s epoate concentra la orele de clasa. Va rog frumos, dati mi un sfat, unde sa merg, cu cine sa vorbesc, ce sa fac. Doresc sa nu o mai deranjeze in timpul orelor, mai ales ca acum in clasa a III a sunt foarte multe de invatat. Multumesc anticipat. Mai doresc sa va intreb daca as putea sa cer custodie exclusiva. El a mai fost cercetat penal pentru abuz fizic asupra fetitei, atunci primind o amenda de 1000 de RON. Multumesc frumos .
De 1 an si 3 luni, fostul sot a trimis doar 4 mandate postale cu pensia alimentara. In urma plangerii penale pe care i am intocmit o la politie, el a adus acte cu stampila postei prin care a dorit sa dovedeasca ca el mi a trimis pensia alimentara si defapt mai are o diferenta mica de bani pe care nu a dat o. Am facut cerere catre dirigentele postei sa elucideze misterul. Dupa mai multe verificari s a constatat ca fostul sot a folosit acte false, serii care apartineau altor mandate postale ale altor persoane, stampila falsa. Vreau sa se faca dreptate. Cat de departe poate sa mearga un parinte....care numai tata nu se poate numi. Ce pot face? Vreau sa raspunda penal si daca pot sa il decad si din drepturile parintesti. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Plecare copil in strainatate
Va multumesc tuturor pentru aceste informatii. Mi au fost de folos.
Răspuns la discuția Plecare copil in strainatate
Si daca instanta doreste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti, sa inteleg ca o alta cale, tot legala, nu exista? Pot cere printr o ordonanta de urgenta acordul de a pleca cu copilul ? Multumesc
Am nevoie de o informatie. Sunt divortata din 2008. In urma divortului copilul mi a fost incredintat mie si s a stabilit un program de vizita al tatalui. Cu toate acestea tatal copilului nu a pastrat legatura cu el, ba mai mult se face aproape un an de cand nu a mai platit pensie alimentara. Doresc sa merg in vizita la sora mea in Italia doar ca el, cu siguranta nu imi va da aprobarea sa mearga si copilul. Cum as putea, legal, sa obtin o aprobare, daca nu de la el, cel putin de la judecatorie. Ne dorim tare mult sa ajungem acolo, in special cel mic. Copilul are acum 9 ani. Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Ce acte sunt necesare pentru a deschide o scoala sanitar veterinara, cu o durata de 3 ani? Unde trebuie sa cer informatiile necesare?
De curand s a deschis in oras o scoala postliceala pe 3 ani. Cursurile se tin in clasele unei scoli. Eu am terminat meicina veterinara si ma gandeam sa deschid si eu ceva asemanator dar imi trebuie toate informatiile: acte, cati bani se investesc.
Răspuns la discuția Casatorita sau nu
La judecatoria din orasul meu am introdus divort. In urma divortului, s a hotarat ca cea mica sa ramana in grija mea, si el este obligat la pensie de intretinere. Exista o hotarare in acest sens. Apoi la insistentele lui sa i mai dau o sansa, am decis sa ne impacam si am facut o cerere catre tribunal, un fel de recurs, in care am scris ca ne am impacat si sa nu se mai ia in considerare hotararea data de catre instanta judecatoreasca. Am primit raspuns acasa ca se va suspenda, pentru ca mai trebuia sa mai aduc ceva la dosar, nu mi aduc aminte ce. Asta se intampla in urma cu un an. Zilele acestea am primit citatie sa ne prezentam la tribunal, altfel se va judeca in lipsa. Este vorba de acelasi dosar. VA MULTUMESC