avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate tincaflavius909

Activitate tincaflavius909

Răspuns la discuția Acuzatie falsa
Nu m-am suparat deloc,dimpotriva,v-am cerut sfaturile. Normal,isi exprima si cumparatorul punctul lui de vedere,sau ma rog,ceea ce a vazut si a constatat. Eu cumpar si vand online de 5 ani si niciodata nu am avut nici o problema cu vreun produs vandut,am luat 1-2 tepe online dar cam asta a fost tot. Am discutat astazi deja cu un avocat si o sa vedem ce va fi.Multumesc pentru sfaturi si lamuriri oricum! O zi frumoasa va doresc tuturor
Răspuns la discuția Acuzatie falsa
In plus,de vineri pana astazi nu mi-a spus nimic. In fine. Voi astepta sa vad ce se va intampla.Oricum am 2-3 martori care pot confirma ca telefonul a functionat perfect.
Răspuns la discuția Acuzatie falsa
Pai daca spune ca displayul nu merge si eu am poza cu telefon cu displayul cu poze si in meniu,nu sunt lucruri distincte deloc.
N-ar fi vorba cumva despre o societate de paza si protectie?pisica69 a scris:

.Litigiu de munca in instanta dar si penal
Tin sa va spun ca eu am obtinut aceste copii dupa CIM De la politie. Pentru ca au fost luate spre exeptizare grafologica. Deoarece toate contractele de munca au fost falsificate de angajator.. Mai precis acesta depunea la ITM contracte de munca cu fractii de ore lucrate de 2 sau 4 ore pe zii. In timp ce noi angajatii nu stiam nimic. iar timpul de lucru era de 10-12 ore pe zii
Astazi am fost la politie si dumnelor abia mi-au dat o copie xerox dupa Contractul Individual de Munca.pentru al duce instantei civile in proces recuperare drepturi banesti
TOTODATA AM AFLAT CA NICI LA POLITIE NU SE MAI GASESTE ORIGINALUL Contractului de munca ...
Eu stiu bine ca era originalul la politie Politistul spune ca nu.. si ca sau facut expertize grafologice dupa copiile date de la Insp.Tetitorial de munca.
Ma indoiesc si cred ca politia face ceva dubios.. Cum sa fac expertize grafologice dupa copii xerox ? Sau poate intentionat le-a facut pierdute ?
Mai ales ca in acel dosar penal exista documentatia de expertiza tehnico-stiintifica... In care sta scris ca semnaturile de la rubrica angajat nu aprtin salariatilor.
A facut acest politist vre-o smecherie ? Unde sa fie Actele originale ? De acest dosar sau ocupat mai multi politisti de la mai multe sectii dar si un parchete de sector ,Parchetul de pe linga tr.Bucuresti..
Cum po fii furate acte dosare penale.. Si ar mai fii ceva Politistul o tergiverseza de vre- doi ani cu acest caz


Discuție Acuzatie falsa
Buna seara! Am vandut un telefon mobil pe un site de anunturi online. Telefonul era intr-o stare foarte buna,dat find ca este un telefon de 2-3 ani. Am sunat sunat de catre o persoana de sex masculin dintr-un alt oras din Romania,care mi-a comunicat ca ar dori sa achizitioneze telefonul. Am expediat telefonul mobil cu serviciul de curierat de la posta romana. Vineri avea telefonul in mana deja destinatarul. In cursul acestei seri mi-a trimis mesaj ca i-am trimis un telefon praf si ca imi va face plangere la politie. Mentionez ca eram proprietarul telefonului de peste un an de zile si era in perfecta stare. Telefonul a mai fost folosit si de catre mama mea si poate sustine si ea ca era in stare perfecta. Daca persoana respectiva merge la politie si depune o plangere ce pot pati ? Persoana respectiva sustine ca cu ecranul telefonului ar fi o problema,dar eu am poze cu telefonul cand am expus anuntul pe internet si se vede CLAR ca ecranul merge si arata perfect. As dori niste sfaturi. Multumesc!
Absolut nimeni nu a facut vreo plata in avans. Nici nu este vorba despre asa ceva. O singura firma de curierat permita acel serviciu si este contracost. Nu inteleg de ce mereu noi victimele "smecherilor" suntem considerati vinovati. Sincer.In finepatrascu razvan a scris:

Incercati pe viitor sa nu platiti in avans bunurile comandate prin internet de la persoane necunoscute, folositi un serviciu de curier cu plata ramburs ce permite deschiderea coletului la primire si platiti pentru marfa numai dupa ce va asigurati ca ati primit ce ati comandat, trebuie sa cunoasteti riscurile la care sunteti expus atunci cand obisnuiti sa faceti cumparaturi online de pe aceste situri si este bine sa va luati toate masurile de precautie necesare, odata inselat greu sa mai recuperati prejudiciul, asta este adevarul, din pacate.




Mama mea are 39 de ani in campul muncii , si lucreaza de aproximativ 6 ani la o firma (este vanzatoare) , are salariul de 800 ron , adica salariul minim pe economie. Intrebarea mea este : cat va primi somaj? Firma la care lucreaza momentan vor sa o trimita in somaj ca se inchide magazinul unde lucreaza.Cat ajutor de somaj va primi? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Inselaciune online
Eu din cate stiu tepele de genul asta care nu au o valoare undeva la 5000-6000 de euro nu se urmaresc international.
La fel am patit si eu si cu o suma de 1200 lei . Dupa 7 luni de zile am primit raspuns de la o D-na procuror ca a acordat NUP impotriva faptasului pt ca valoarea prejudiciului este una mica si ca faptuitorul nu reprezinta un pericol social.
Răspuns la discuția Mama minora si tata major
A aparut alta problema intre timp. Tatal mamei minore mi-a cerut suma de 500 de ron,sa ii platesc pana maine ca daca nu ma rezolva el,ma baga la puscarie,etc etc. Astea is texte de zi cu zi. Unde il pot reclama?Eventual reclamatia respectiva sa o pot folosi si la tribunal intr-un proces civil ca sa nu mai aiba dreptul sa vada fetita mica? Multumesc!