avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Tomorrow

Activitate Tomorrow

Mergi la ei, ceri raspunsuri pe loc, daca nu le primesti, ceri sa vorbesti cu seful lor ! Poate au oameni iresponsabili in firma care nu au dus la cunostinta nimanui situatia.
Am fost casatorita in Uk, dupa cateva luni sotul m-a parasit, in consecinta, nu am mai declarat casatoria la autoritatile romane.
Acum sunt divortata.
Nici unul din aceste aspecte nu este declarat in tara.
Cat de complicat si cat de necesar este acest lucru ?
Se rista amenda, etc ?
Ce anume as incalca ?
da Shanty, Logic asa ar fi, dar am auzit ca s-ar da o declaratie pe propria raspundere in momentul casatoriei, cum ca nu esti casatorit/ nu ai mai fost, iar daca spui ca nu, practic e fals in declaratii si se pedepseste cu amenda sau chiar inchisoare. (ceea ce mi se pare aberant din moment ce divortul ar fi pronuntat)
Sunt foarte confuza si ingrijorata in privinta asta...
Buna ziua,

M-am casatorit in strainatate acum cativa ani. Dupa cateva luni, sotul m-a parasit pt altcineva, motiv pentru care nu m-am mai obosit sa declar casatoria la autoritatile romane.
Nu mi-am permis nici un divort la vremea respectiva, asa ca sunt in curs in momentul de fata.
Nu este vorba de copii sau bunuri de impartit, si numele nu m-i l-am schimbat cat am fost acolo.
Intrebarea este daca voi avea impedimente in momentul in care ma voi recasatori in Romania.
Este nevoie sa declar fosta casatorie ?
Ce acte sunt necesare ? este nevoie de apostile din tara respectiva ?

Multumesc pt ajutor
Am scos bonuri pt avizele de insotire emise si pe firme, nu doar pe persoanele private.
Cum se poate remedia problema?
Doresc sa stiu daca dovedind faptul ca am un venit mic, as fi scutita de plata tribunalului la un divort, in Anglia. Mentionez faptul ca am locuit acolo 3,5 ani, timp in care am platit taxe.
O adeverinta de salariu, tradusa si legalizata ?