avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate D33a16

Activitate D33a16

Buna ziua. Am si eu o speta pentru concediul de crestere copil:
1. De la 01.09.2022 am intrat in concediu de creștere copil pentru 2 ani;
2. La 01.12.2022 mi-am incheiat activitatea la fostul angajator si am un nou contract la alt angajator;
3. Am depus actele de incetare CIC si de acordare stimulent de insertie cu 01.12.2022. Sotul nu sta în CIC.
4. Dupa cele 3 luni de proba (începutul lunii martie) o sa vreau sa reintru in CIC.

A. Ce data pot trece pe cererea de suspendare? Exista un termen de depus cererea la angajator? Adica pot solicita suspendarea cu data de 5 martie, de exemplu?
B. Suspendarea se va face pana la data de 2 ani a copilului, ținând cont ca am avut întrerupere de 3 luni? Copilul este nascut pe 30 mai 2022. Trebuie sa imi reiau activitatea cu 2 luni înainte (pe 30 martie 2024)?
C. Stiu ca trebuie sa depun acte de incetare stimulent si actele de reintrarea in cic. In ce termen trebuie sa redepun documentele pentru a reintra in CIC?

Multumesc frumos!
Buna ziua.

Am si eu o nelamurire la un decont de TVA la Regularizare taxa dedusa.
In decont am urmatoarel date:
-Rand 9(livrari de bunuri si prestari de servicii taxabile cu cota de 24%)=3507 si 842(TVA-ul)
-Rand 21(Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%)=1760 si 422(TVA-ul aferent)
-Rand 24(achizitii de bunuri scutite de taxa)=180
Si la rand 28(Regularizare taxa dedusa)=443 si tva=-27
Prorata=100%
Cum s-a ajuns la suma de 443?Cum s-a calculat?
Va rog sa ma lamuriti.
Va multumesc.
Buna ziua.Am fost internata in Spital Judetean de Urgenta si am fost operata acum o luna.Mi s-a eliberat biletul de iesire din spital cand am fost externata dar l-am pierdut.Acum poate sa-mi elibereze cineva o copie dupa biletul de iesire din spital pentru ca trebuie sa-l duc la medicul de familie.Ce trebuie sa fac pentru a-mi elibera copia aceea si in cat timp se poate elibera?
Vreau sa-mi vand apartamentul din Bucuresti.Creste sau scade pretul daca nu am gresie,faianta,parchet?Ma gandeam ca poate viitorul cumparator o sa investeasca mai mult daca nu o sa-i placa gresia,faianta,parchetul si astfel trebuie sa investeasca sa le dea jos.Astept un raspuns sa ma lamuresc.Si cam cat variaza pretul unui apartament in momentul de fata dak am 67 mp,confort1,semidecomandat,e construit dupa 1977.Se merita sa-l vand acum?Sau sa mai astept?Va multumesc.
Prietenul meu vrea sa-si deschida un service auto acasa la el.Si-a deschis deja un PFA pentru repararea si intretinerea autovehiculelor,are si autorizatie de la RAR si de la primarie.El vrea sa lucreze singur deocamdata pentru ca are experienta in acest domeniu si vrea ceva simplu pentru primul an.Ce alte acte mai trebuiesc pentru a fi legal in totalitate?SI ce implica acest PFA?Stiu ca plateste doar impozitul la fiecare 3 luni.Este mai recomandat PFA-ul pe care il are sau trebuie sa-si infiinteze o Societate cu raspundere limitata(SRL)?Va multumesc si astept un raspuns.