avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1464 soluții astăzi
Forum Activitate crisnet12

Activitate crisnet12

Singura problema la custodia comuna este ca nu puteti scoate copilul din tara fara acordul celuilalt. In privinta scolii sau alte probleme medicale nu va cere nimeni nici un acord al celuilalt parinte. Eu am inscris copilul la gradinita si apoi la scoala doar cu o declaratie pe propria raspundere ca sunt familie monoparentala si nu il cunosc pe individ. Am operat copilul de doua ori si nu mi-a cerut nimeni acordul celuilalt. In Romania avand in vedere ca daca nu plateste pensia alimentara la zi si nu le poate face nimeni nimic tot asa va puteti inscrie copilul la orice scoala sau puteti merge la orice medic ca nu va cere nimeni nimic. Eu am facut plangeri penale pt pensia alimentara si mi-a spus procurorul ca daca nu are venituri nu are ce sa-i faca. Are program de vizita sa ia copilul la el , si il respecta chiar daca nu da nici un ban si nu-I aduce copilului nimic, numai ca copilul nu vrea sa plece cu el si atunci pleaca asa cum a venit. Copiii simt cine-i iubeste si cine le asigura tot ce le trebuie . Iubirea trece totusi prin stomac. As vrea sa vad un tata care se declara atat de iubitor si vrea copilul, daca poate sa stea o luna fara mancare si fara nimic altceva, sa traiasca doar cu iubire .
Răspuns la discuția Recunoastere copil - amiabil
Va legati la cap fara sa va doara. Nici eu nu am cerut nimic, si in schimb am primit un proces lung de 3 ani si o custodie comuna. Nu pot sa ies cu copilul din tara fara acordul lui si are drept de vizita. Ar trebuie sa va ganditi bine la ce va foloseste acel nume in certificat si daca va mai doriti liniste pana la majoratul copilului. Acum poate nu vrea nimic, dar nu se stie peste cateva luni.....
Buna seara,
Vreau sa spun tuturor mamelor care sunt in proces pe "stabilire drept vizitare minor de catre tata", ca am castigat in recurs dupa 3 ani de proces. Povestea mea o gasiti la subiectul "stabilire drept vizitare minor-pronuntare pe fond". Individului nu i-a dat decat 3 ore drept de vizita in prezenta mea o data pe luna iar el ceruse si castigase pe fond si apel tot ce se poate acorda. Exercitarea autoritatii parintesti a ramas in comun.
Oricum va doresc tuturor sa aveti parte de mult noroc, si sa credeti ca exista Dumnezeu si ne ajuta. Cu ajutorul unui avocat bun si cu multe rugaciuni se mai intampla si minuni in saptamana mare a Sfintelor Pasti.
Oricum vreau sa fac o petitie sa schimbam mentalitatea judecatorilor in a acorda drepturi prea multe tatilor si poate vom schimba si aceasta autoritate parinteasca comuna.
Va doresc tuturor SARBATORI FERICITE !
Sunt de acord cu utilizatorul "proastasatului". Sunt si eu in aceeasi situatie cu exercitarea autoritatii in comun si luarea copilului fara sa-l cunoasca, si la mine in hotarare au dat copy si paste pe articole de lege, nu explica judecatorii nimic concret.
Va felicit pentru postare. Cred ca ar trebui sa ne unim toate mamele si sa semnam o petitie, poate reusim sa schimbam ceva in mentalitatea judecatorilor.
Fetita mea a inteles la varsta de 3 ani ca nu are tata pt ca nu sunt casatorita. Stie ca unii copii au mama si tata, altii doar mama, sau altii doar tata pt ca mama a murit la nastere (avem un prieten de familie). Are o viata normala, linistita, e fericita si imi spune zilnic cat ma iubeste. Cand se va termina procesul cum credeti ca o sa fie copilul meu, daca va trebui sa-i spun ca trebuie sa mearga la un necunoscut acasa si sa doarma acolo ?
Nu cumva toate aceste schimbari o vor afecta psihic ? Unde este aici interesul superior al copilului ?
Cum poate un copil de 5 ani sa schimbe casa in care are o viata frumoasa si stabila,stie ca este iubita, are camera ei de joaca, si sa nu fie afectata, sa fie bulversata.
Dvs ca adulti puteti sa va duceti intr-o casa straina si sa dormiti linistiti ?
Mai am o intrebare pt d-na avocat AVLIL : daca copilul era conceput dintr-un viol sau viol colectiv, tot asa a-ti recomanda ca trebuie sa-si cunoasca copilul tatal (tatii)
si sa stea la el sau la fiecare din ei?
@AVLIL
Se pare ca dvs nu aveti copil daca vorbiti asa si a-ti inteles acelasi lucru ce au inteles si judecatorii, ca eu nu l-am lasat sa vada copilul. Am mentionat ca i-am stabilit un program de vizita de 2 ori pe luna de cand s-a nascut copilul, dar atentie , NU i-a convenit ca i-am facut program, el vroia sa vina la mine oricand si la orice ora din zi sau din noapte, si asa a preferat sa ma dea in judecata. Aici incepe nemultumirea mea si atunci nu i-am mai permis sa vada copilul.
Eu nu i-am cerut bani de cand s-a nascut copilul, toate cheltuielile au fost din banii mei, si apoi ma da in judecata si mai dau si la avocati. Pensie alimentara am solicitat in momentul in care m-a dat in judecata si nu o plateste nici acum.
Cand am ramas gravida nu l-am intrebat pe el daca vrea sa tin copilul, a fost hotararea mea.

Copilul sta cu mama pt ca pana acum nu am auzit sa fi nascut si barbatii. Dupa ce o sa aveti copii o sa vedeti ce inseamna, si mai ales daca veti avea o sarcina toxica cum am avut eu, atunci sa-mi spuneti cum e sa dai copilul ,pt care te-ai chinuit 9 luni,unui necunoscut doar ca a lasat si el o samanta.

"Mie imi cam miroase a razbunare personala si abuz la adresa drepturilor copilului."


@Ionita
Trebuie sa mai adaug ca timp de doi ani cat a vazut copilul, nu m-a intrebat niciodata ce mananca, cat doarme, daca o doare ceva sau daca are nevoie de ceva. Statea cu copilul in brate si ma intreba pe mine daca am pe cineva (iubit) sau ma jignea , asta se intampla la mine acasa.
Il interesa doar viata mea personala, pentru care i-am spus de la inceput ca nu il priveste, ca vine sa vada copilul si nu-i raspund decat la intrebari referitoare la copil.
In acesti 2 ani nu a rostit cuvantul "tata" nici macar o data cand vedea copilul. Stiti foarte bine cu totii ca atunci cand vorbesti cu un bebelus spui " hai la mama" pana invata copilul ca tu esti mama sau tata.
Acum dupa 5 ani de hartuire, cum as putea eu sa-i spun copilului sa-i spuna individului "tata" si sa-l prezint ca pe un inger ?
Nu e nici o razbunare, cum a-ti spus dvs, este pur si simplu apararea mea impotriva unui cretin care nu a inteles ca o sa las copilul la el, dar cand mai creste si va intelege situatia.
Mi-a spus ca la 15 ani nu mai are nevoie sa vina copilul la el. Oare de ce ? Atunci nu mai e copilul lui ? Sau atunci stie copilul sa ceara bani si nu vrea sa aiba alte obligatii pe cap.
Cu astfel de individ ma judec, eu nu am fost impotriva vizitelor, dar pt ca m-a dat in judecata si am cheltuit banii pe avocati, nu pot sa sterg cu buretele nimic si nu voi face nici un compromis.
Daca era un om normal, asa cum ar trebui sa fie toti barbatii, s-ar gandi inainte sa intenteze procese, ca poate acelei mame i-ar trebui banii pt cresterea copilului.
Stiti cum ma simt cand imi spune copilul ca "noi de ce nu avem bani multi" ? Imi vine sa plang, dar gasesc tot felul de scuze.
El nu-mi plateste amarata de pensie alimentara, dar sa mai intretina copilul zi de zi.
Un tata care loveste o mama , il doare si pe copil, pt ca starile de suparare ale mamelor se transmit copiilor.
Asa ca d-lor tati , ganditi de 10 ori inainte sa faceti rau mamelor, pentru ca noi ducem greul de cand este copilul in burta. Ar trebui schimbata aceasta lege nenorocita care da tatilor atatea drepturi.
Si dvs d-le Ionita, poate totusi a-ti suparat-o rau pe fosta sotie, daca nu va lasa sa vedeti copilul. Un motiv cred ca este.
@Ionita
Daca ramanea individul in viata mea, aveam o viata de 2 lei, eram jignita non-stop si batuta.
Inainte sa se dea pronuntarea pe fond, a avut drept de vizita pe ordonanta presedintiala, si cand a venit la mine in casa mi-a spus ca sunt nebuna pt ca sunt ne.......
De ce toate femeile care nu au barbat sunt considerate nebune? Asta puteti sa-mi explicati?
Imi pare rau, dar am citit motivarea instantei de foarte multe ori, si nu vad unde este interesul superior al copilului, de ce trebuie obligat sa se duca cu un individ pe care nici eu nu-l cunosc bine. Probabil o sa spuneti ca de ce am facut copil: pt ca s-a intamplat si aveam o varsta destul de inaintata si ca toate femeile, avem un ceas biologic care suna.
In motivare imi baga articolele din lege unde scrie ca copilul trebuie sa locuiasca si cu celalalt parinte. Nu-mi spune nimic concret, totul este o aberatie, pt ca judecatorii nu se obosesc sa judece spetele in sine.
Nu sunt orbita de ura, doar ca m-am saturat sa fiu o carpa de sters pe jos.
Femeia are doar obligatii, drepturi niciodata.
Imi poate spune cineva ce reprezinta de fapt "INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI" ?
Eu sunt in faza de recurs intr-un proces de vizitare minor,exercitarea autoritatii parintesti si pensie alimentara. Am fost data in judecata de individ cand avea fetita 2 ani si acum are 5 ani. Nu am fost casatorita, nu am stat impreuna, doar am facut copilul pe care l-a recunoscut. Nu i-am cerut nimic, l-am lasat sa vada copilul de 2 ori pe luna pana cand nu i-a mai convenit programul si m-a dat in judecata. De atunci nu l-am mai lasat sa vada copilul. Am cheltuit o gramada de bani, care imi erau de folos copilului, nervi si mult stres.
Instanta de fond i-a dat tot ce a cerut, custodie comuna, 2 weekend-uri pe luna si toata luna iulie la el acasa, plus in anii pari o saptamana de craciun si 2 zile pe pasti tot la el acasa, asta in conditiile in care copilul nu-l cunoaste, dar primeaza acest interes superior al copilului care trebuie obligat sa stea la alta casa, cu oameni straini.
Ma ocup personal de copil, alerg intre servici si gradinita, cand e bolnava la doctor, toate cheltuielile sunt din banii mei, si stiti cu totii ca copilul creste si la fiecare sezon innoim garderoba, mi-am dedicat viata copilului sa nu duca lipsa de nimic, iar acum aflu ca dupa ce se termina procesul s-ar putea ca tot eu sa platesc individului amenda ca nu vrea copilul sa plece cu el.
I-am facut plangere penala in septembrie 2012 pt neplata pensiei de 375 lei care trebuia platita din februarie 2012, de la pronuntarea hotararii de fond, si din august 2012 si pana acum nu am mai primit nici un ban, si credeti ca a patit ceva acest individ sau ca va pati ? Politistul care se ocupa de caz mi-a spus ca sigur nu-i va face nimeni nimic, dar mie da daca nu-i voi da copilul.
Nu inteleg de ce un copil care traieste numai cu mama de cand se naste, trebuie traumatizat doar pt ca spune legea ca daca nu sta si cu tatal o sa fie un copil anormal.
Am auzit de multi oameni care au trait in orfelinate si totusi au ajuns doctori sau profesori, sau cercetatori, si nu oameni anormali cum considera acest cod civil si toti judecatorii.
Nici un judecator nu judeca dupa speta, se dau sentinte pe banda rulanta, nu se gandeste nimeni la copil cat sufera, totul este o batjocura la adresa mamei si a copilului. Cred ca aceasta lege a fost facuta de barbati.
Noi femeile suntem si vom fi in continuare "si...., si cu banii luati"( cred ca intelegeti vorba romaneasca).
Eu am sa lupt in continuare, pt ca stiu cat m-am chinuit, am avut o sarcina toxica.Dupa ce nasti si esti fericita, apare un idiot care spune ca are drepturi, ca a pus o samanta in tine, exact ca in povestea cuiului lui Pepelea.
Un copil daca va vrea mai tarziu sa-si cunoasca tatal, cred ca o va face, dar cand e mic si neajutorat nu cred ca trebuie fortat.
D-na Martonze, cine nu a trecut prin situatii asemanatoare ca a dvs sau ca a mea, nu poate sa va sustina, si mai ales cei care nu au copii nu vor intelege niciodata ce inseamna sa-ti dai copilul fortat pe mana cuiva care pe tine te trateaza ca pe un rahat.
Pt AVLIL: v-am tot urmarit raspunsurile care le dati pe forum in privinta minorilor, si cred ca a-ti avut clienti numai tati, pt ca dati numai sfaturi ca mamele sa lase ura, sa treaca peste toate sicanele din partea tatilor si sa le dea copilul ca asa spune legea. Dar ura aceasta vine tot din cauza tatilor, pt ca majoritatea proceselor de ei sunt intentate, si pe criza asta este o mare bucurie pt o mama sa dea bani la avocati si nu la copil.
Sper sa ma lamureasca cineva in privinta interesului superior al copilului, ce rol are acest tata in viata unui copil cu care nu a stat in casa niciodata.Ce poate sa-l invete pe copil si eu nu pot ?
Va dau un sfat : nu conteaza greutatile materiale care le aveti momentan, conteaza sa aveti liniste si sa fiti fericita alaturi de copil. Eu regret ca l-am chemat sa declare copilul atunci cand am nascut, deoarece dupa 2 ani m-a dat in judecata ca vrea copilul la el acasa, fara sa plateasca pensie alimentara. Nu i-am cerut nimic, in schimb ma judec de 3 ani pt custodie si drept vizitare minor si am cheltuit pana acum 6.000 lei cu avocatii( va spun suma ca sa stiti cam ce va asteapta), bani care imi trebuiau pt copil. Pensia alimentara a fost stabilita la fond in februarie 2012 de 375 lei si tot nu o plateste. I-am facut plangere penala si nu s-a intamplat nimic. La ce imi foloseste ca-i poarta numele ?
Daca vreti dureri de cap o sa aveti destule, si mai ales traume pt copil cand va fi mai mare.
Poate va veti casatori si copilul va putea fi adoptat de viitorul sot foarte usor, in schimb daca veti face aceasta greseala probabil o sa va sicaneze toata viata si nici nu isi va da acordul pt adoptie pt ca asa fac toti.