avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate dancantemir

Activitate dancantemir

Poate fi angajata raspunderea penala a unui functionar public in cazul in care acesta a exercitat atributii care nu sunt prevazute in fisa postului si care au produs prejudicii?
Actele intocmite de functionarul public au avizate cfp si aprobate de ordonatorul de credite.
In primul rand trebuie sa stiti ca, daca folositi domeniul public aveti nevoie de aprobarea Primariei iar in al doilea rand prin aprobare, primaria va stabili conditiile in care puteti amplasa rulota si efectua actele de comert

[
Răspuns la discuția SANCTIUNE CONTRAVENTIONALA
Nu prezinta relevanta actul normativ
Ex. art x din hg presupune o anumita conduita de urmat, prin modificare acel art.x nu mai presupune acea conduita ci o alta.
In perioada in care art.x era in vigoare incalcarea conduitei se sanctiona cu amenda contraventionala dar fapta a fost descoperita dupa modificarea art.x adica in momentul in care se doreste aplicarea sanctiunii contraventionale acel art.x care presupunea o anumita conduita nu mai exista in forma care impunea sanctiunea contraventionala, fiind modificat.

Buna ziua,
Poate fi aplicata o sanctiunbe contraventionala pe un text de lege care a fost modificat?
Am savarsit contraventia in urma cu ceva timp dar nu am fost sanctionat, in sensul ca fapta nu a fost descoperita iar Intre timp articolul de lege s-a modificat, fapta fiind descoperita dupa modificarea legii. In aceasta situatie mai pot fi sanctionat contraventional? In forma anterioara a legii fapra savarsita era contraventie.
La o procedura simplificata am solicitat o clarificare la faza de evaluare DUAE privind modalitatea de indeplinire a experientei similare dar nu am solicitat si prezentarea unui DUAE revizuit asa cum prevede notificarea ANAP privind utilizarea DUAE si nici ofertantul nu a prezentat DUAE revizuit ci doar raspunsul la solicitarea de clarificare
In urma raspunsului la clarificare am admis oferta in faza de evaluare DUAE iar ulterior oferta s-a clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire.
La momentul depunerii documentelor justificative constat ca ofertantul nu indeplineste criteriul privind experienta similara desi la faza DUAE am admis aceasta oferta.
Ce pot sa fac in aceasta situatie stiind ca potrivit art.132 alin.1 din HG 395/2016 aveam obligatia verificării modului de îndeplinire a experientei similare prin analizarea conţinutului DUAE?
Buna ziua
Licitatie deschisa online-fara evaluare ANAP- in loc de 35 de zile de la publicare anunt si pana la data limita de depunere oferte sunt doar 32 de zile. Ce se poate face in aceasta situatie? ne aflam in faza de evaluare financiara.
Sunt aplicabile prevederile art.74 alin.4 din Legea 98?

Multumesc
Buna ziua.
O primarie poate achizitiona utilaje pentru o societate comerciala din subordine urmand ca dupa efectuarea achizitiei aceste utilaje sa fie transmise in administrare?
Discuție DUAE
Buna ziua,
DUAE reprezinta documentul care contine motivele de excludere prevazute de art.164.165 si 167 din L98.
Ofertantului castigator i se mai solicita depunerea declaratiilor prin care sa confirme la finalul procedurii ca nu se incadreaza in 164,165 si 167?
Intreb deoarece potrivit art.196 alin 2 din Lege AC solicita ofertantului clasat pe primul loc "documente justificative actualizate" prin care sa demoinstreze indeplinirea cerintelor din DUAE.
Multumesc
Discuție documente DUAE
La o procedura simplificata, ofertantului clasat pe primul loc, i se solicita, pentru demonstrarea celor mentionate in DUAE si declaratiile referitoare la art 164,165,167 si conflict de interese ?