avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate alex61

Activitate alex61

Buna ziua,
Detin loc de parcare,dar masina este demontata intr-un garaj,pentru reparatie capitala. Nu am putut face ITP si Asigurare la ea,dar trebuie reinoit contractul de parcare si imi trebuie ITP valabil.
Sotia are contract de comodat,neautentificat la notar, cu tatal ei ptr ca folosim masina acestuia ,pe locul de parcare descris .
Pot merge cu acel contract si celelalte acte la serviciul parcari din incinta Primariei ptr prelungire ?
Sau trebuie sa inchei eu personal un alt act, cu socrul meu,la notariat ?

Va multumesc anticipat !
Discuție Legea 231/2018
Buna ziua,
Am depus la Primarie, in termen legal, actele ptr. reconsituire, dar a trecut aproape un an si nu am primit nici un raspuns.
S-a pus in aplicare Legea ,sau mai avem de asteptat?
Multumesc anticipat!
Discuție Testament
Buna ziua,
Matusa mea,care imi este si nasa de botez, inca traieste si are 89 ani. Acum cca 6 ani,am dus-o la INML, pentru examinare psihologica,pe care a trecut-o cu succes si in care a mentionat ca doreste ca tot ce are sa imi ramana mie.
A fost facut un testament in favoarea mea, pentru bunuri mobile si imobile, dupa decesul acesteia, eu, obligandu-ma la ajutorul si intretinerea ei.
Nu are copii,nu are sot,nu are frati,fiind decedati, nu mai are parinti, doar pe mine ,care o ajut.
Mai are 2 nepoate ( verisoare mie) ,dintre fratii decedati, care nu se implica deloc in ceea ce o priveste.
Intrebarea mea este: dupa decesul matusii, as putea avea probleme cu cele 2 nepoate,as putea fi atacat in instanta de ele ?

Va multumesc anticipat !
Buna seara,
Presedinta blocului, a vandut apartamentul din blocul in care locuiesc, de cca 2 ani si a ramas tot in calitate de presedinte, votata de 50+1 locatari.
Mai ocupa aceasta functie legal, acum locuind la cca 20 km de Bucuresti?
Trece pe la bloc,saptamanal,cca 1 ora, la achitarea intretinerii.
Doreste sa schimbe tevile de la subsol la coloanele de caldura,cu niste costuri destul de mari pentru mine (cca 3000 RON,), la 2 camere , eu avand centrala proprie ;
Stiu ca fiind proprietar am obligatia la plata cheltuielilor, dar mi se par mari la un bloc de 10 etaje.
Suntem amenintati de catre presedinta blocului, ca vom fi dati in judecata, cei care nu am platit si nu am fost de acord cu aceste reparatii,
Are acest drept sa o faca, sau nu ?
Astept un raspuns din partea dvs.
Va multumesc anticipat !
Buna ziua, am un teren in GR, pe care urmeaza sa il vand. Doresc sa stiu ce taxe am de platit, cui , si care ar fi valoarea acestora ?

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Teren langa biserica
Am inteles opinia dvs.; inteleg ca nu am alta solutie decat sa accept varianta vanzarii catre Biserica,chiar acceptand pretul acesteia? (exceptie facand faptul ca as putea sa renunt a-l vinde,sau sa-l folosesc personal)
Răspuns la discuția Teren langa biserica
Buna ziua, deci terenul se afla langa o biserica ce are si cimitir.
Buna ziua, detin un teren in proprietate, cu toate actele la zi, situat langa gardul unei Biserici din oras(pe aceiasi parte), iar in continuarea lui fiind alta proprietate.Doresc sa vand acel teren ,iar Primaria mi-a spus (prin planul de urbanism informal), ca ideal ar fi ca eu sa vand acel teren preotului(respectiv Bisericii), ca nu pot construi casa sau hala(numai la dist de 50 m)..eventual sa il transform in livada de pomi, sau culturi diverse...fiind o problema de mediu. Atunci, ce fel de proprietar sunt, daca nu pot vinde terenul cui doresc,la pretul cerut ? ce varianta as avea?

Va multumesc anticipat!

Discuție Cadastru extins
Buna ziua, am si eu o intrebare: Doresc sa fac cadastru unei mosteniri,ce are 600 mp in titlu de proprietate, unic mostenitor.Cum procedez ,daca la masuratorile cadastrale, am mai multa suprafata de teren? (am mai mult cu cca 200 mp).

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Ei pot merge in instanta, pentru atacarea actului meu de succesiune?
si daca da,ce sorti de izbanda pot avea?