avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters244653

Activitate ContSters244653

Răspuns la discuția Admitere SNG
multumesc!
Discuție Admitere SNG
Va salut! Va rog sa-mi spuneti daca pt. intrarea la SNG se da vreo importanta varstei. Daca sunteti mai in varsta (30-40) cei care ati sustinut examen anul acesta sau vreti sa dati anul viitor va rog dati-mi un mesaj. Au vreo importanta aceste criterii cum ar fii: varsta, sexul? Va multumesc?
Discuție creanta
Buna ziua,
ce se intampla daca o societate care este in curs de radiere s-a trezit cu un titlu de creanta (in baza activitatii cod CAEN 5630 ) cu sume restante din 2009? Dupa radiere mai este obligata sa plateasca aceasta creanta? Poate scapa cumva de aceasta creanta ? Proprietarul este obligat sa plateasca din urma cu toate penalizarile macar ca nu i-a fost adus la cunostinta pana acum ca ar avea ceva de plata. Va multumesc anticipat pt. raspunsuri!
Buna seara,
Vreau sa va relatez cazul meu. Am luat un credit in 2007 si dupa doi ani si jumatate nu am mai putut sa platesc rata integral. Avand probleme de sanatate si un salariu mai mic am platit rata partial inca un an si jumatate. Acum un an am platit creditul integral vanzandu-mi locuinta pt ca aveam penalizari interminabile. Acum ca s-au mai ieftinit locuintele doresc sa fac un credit insa sunt in baza de date a biroului de credit.Ii rog doar pe cei care ma pot indruma sau ajuta sa-mi ofere un raspuns.Multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare.
Din actele pe care le au dansii rezulta ca unul are actul de mostenitor iar altul o chitanta de mana din anul 1986.
Discuție Intrebare.
Buna dimineata!
Rog pe cineva disponibil sa-mi raspunda la o intrebare. Sora mea vrea sa cumpere un teren in vecinatatea casei ei insa cel care sustine ca este proprietar nu are acte si pretinde ca a cumparat terenul in anul 1986 cu o chitanta de mana. Intre timp a aparut si cel care a vandut cu chitanta de mana si sustine ca intelegerea s-a facut pe o suma modica si mai mult fortat si ca ar vrea sa faca el tranzactia pentru ca el are actul de mostenitor si este proprietar de drept. Acum sora mea este in dilema si nu stie cu cine sa colaboreze pentru demararea actelor cadastru si intabulare. Ea sustine ca domnul care are actul de mostenitor este serios si ar vrea sa negocieze cu dansul insa ii este teama ca nu cumva cel care are acea chitanta sa castige in instanta sau, ma rog, sa apara alte piedici. Va rog foarte mult sa-mi dati un raspuns. Credeti ca acea chitanta are vreo valoare juridica sau de alta natura? Multumesc!
Răspuns la discuția Definitie mediator
Multumesc!
Poate sa-mi explice cineva ce inseamna mai concret mediator?
Va multumesc!M-ati incurajat cumva.
Buna seara,
Ma numesc Ion si vreau sa intreb daca am vreo sansa sa intru in barou. Sa va explic de ce intreb. La momentul actual am 34 de ani sunt de profesie sofer si sunt anul 2 in cadrul unei facultati de drept private la fr. Mi-as dori niste raspunsuri sincere, fara ocolisuri dar si competente. Daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri, va rog sa-mi dati si cateva sugestii in ceea ce priveste pasii pe care trebuie sa-i parcurg, bineinteles, dupa ce obtin licenta.