avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate ujiman

Activitate ujiman

Cred ca trebuie timbru judiciar de 0,15 Ron si chitanta judiciara de 1 RON...Poate cineva sa confirme?
Puteti sa-mi spuneti: daca fosta sotie locuieste in A, eu locuiesc in B si la mijloc este un imobil in orasul C, care este instanta competenta sa judece partajul si in baza carui articol de lege?
As vrea sa stiu, daca se poate, cum decurge recursul la un divort: se judeca din prima, la prima infatisare?
Răspuns la discuția sentinta civila-divort cu minori
Va multumesc, dar ma intereseaza tot ceea ce ar trebui sa contina"ce a sustinut fiecare parte, ce a retinut instanta din probatoriu...
Buna seara,

M-ar interesa, va rog, ce ar trebui sa contina sentinta-pe puncte-de la inceput pana la sfarsit si ce articole de lege se refera la continutul obligatoriu al acesteia...
Da, asa este, a sesizat instanta din orasul A.
Va multumesc pentru raspuns!
A fost totusi varianta de raspuns de care ma temeam...
Sau aducand problema la limita: daca pana formulez intampinare sau alta actiune de acest gen, ma mut la Satu Mare, trebuie sa vin sa ma judec la judecatoria sectorului X?
Sunt parat intr-un proces de divort cu minor, cererea fiind introdusa in octombrie 2011, cu judecarea fondului in octombrie 2012.
Sotia a introdus-o in orasul A, citand-ma pe mine in Bucuresti, sector X.
Sa presupunem ca ma mut incepand cu 1 septembrie 2012 tot in Bucuresti, sector Y si-mi stabilesc domiciliul acolo. Vreau sa ma folosesc de prevederile art. 607 cod procedura civila, cand paratul nu mai locuieste in circumscriptia unde era cel din urma domiciliu comun.
Daca consider ca singurul domiciliu comun a fost in Bucuresti, sector X si nu recunosc competenta judecatoriei din orasul A, pot solicita in baza art. 607 cod procedura civila ca dosarul sa fie transferat la judecatoria sectorului Y?
Sau va fi transferat automat la judecatoria sectorului X (luand in considerare situatia domiciliilor la data introducerii actiunii de divort) si eu ma trezesc doar citat la adresa din sectorul Y?
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ca sa fac dovada domiciliului, pot sa aduc o dovada de la Politie ca am domiciliul flotant la o anumita adresa, sau trebuie sa dovedesc in mod specific cu adresa de domiciliu inscrisa in cartea de identitate?
Accident rutier cu victime.
M-am constituit parte civila impotriva faptasului si am formulat plangere penala.
As dori sa solicit introducerea in cauza a societatii de asigurare a persoanei care a provocat accidentul.
Spuneti-mi, va rog este corecta formularea:"
-doresc ca daunele morale solicitate pentru prejudiciile suferite de catre fiul meu sa fie achitate in primul rand de catre societatea de asigurare a soferului vinovat de producerea accidentului auto (conform art. 49 al Legii nr. 136/1995);
-solicit introducerea asiguratorului in cauza, in temeiul art. 60 al Codului de procedura civila;
-solicit ca la finalizarea cercetarilor sa mi se transmita o copie a politei de asigurare a soferului vinovat, pentru a invita societatea de asigurare in cauza sa semneze conventia prevazuta de art. 54 al Legii nr. 136/1995;"