avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate vgv

Activitate vgv

Răspuns la discuția ore suplimentare de 1 Decembrie
Din cate stiu eu nu te pot amenda.
"Salariatilor li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.In cazul in care nu se asigura zile libere ,salariatii beneficiaza ,pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala,un spor la salariu ce nu poate fi mai mic de 100 %din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru".
Buna ziua.....
Am o mare problema......Un angajat a intrat in cic ....In decursul a 2 ani si-a deschis propria firma,....cu acelasi obiect de activitate....
Problema majora ca la 1.12.2006 se termina CIC.....si a facut cerere de revenire la serviciu......Ce pot face in acest caz? sunt obligata sa-l reprimesc.,.....dar ma poate sabota......pentru ca firma lui sa ramana pe piata,o falimenteaza pe a mea......va rog ajutati-ma cu niste sugestii..... Va multumesc anticipat......
Buna ziua!
Am un caz : un sal care a beneficiat de indemnizatie pt crestere copil pana la varsta de doi ani .Pe 15.11.2006 copilul implineste 2 ani iar eu sunt obligata sa-l reprimesc la munca.Dar postul in care era incadrat nu este vacant ...ce fac?ii pot oferii alt post..care este vacant in firma?..cadru legal ...va rog.....am cautat si nu gasesc
da,este corect....Treci in factura si taxe expeditie 10 lei
Răspuns la discuția Taxa radio
cred ca tr sa mergeti la Electrica......sa faceti o cerere ca in baza legislatiei in vigoare sa va restituie sumele incasate ilegal.....parerea mea....
in cazul in care a fost mostenire sau schimb....nu cred ca se platesc cei 16 % din profit. ,dar pt siguranta intrebati un notar.Parerea mea...nu se plateste .
conform art 12 ar trebui sa ceri acordul lor"autorul unei opere are dreptul exclusiv de a decide daca,in ce mod si cand va fi utilizata opera sa,inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii"
legea 8/14.03.1996-drepturi autor
buna.nu am inteles intrebarea...te referi la program tv pt pro tv.antena ...la ce ora sunt programate filme?sau un program ex."tradati in dragoste" sa-l publicati ?
Răspuns la discuția Impozit tranzactii imobiliare
ce anume va intereseaza?daca aveti in proprietate un imobil de mai putin de trei ani?daca vreti sa vindeti un imobil care nu este in prorietatea dvs decat de 2 ani spre exemplu....si vreti sa-l vindeti....PLATITI 16 %DIN DIFERENTA(pret vinzare-pret achizitie x 16%