avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate NLY007

Activitate NLY007

Răspuns la discuția noua lege a executarilor
multulesc frumos pt raspuns,am crezut ca trage de timp executorul pe cate il am..
Buna seara as dori daca se poate sa imi spuna si mie cineva daca a intrat in vigoare noua lege a executarilor,daca sa publicat in monitorul oficial sau se mai poate aplica pe vechea lege.Va multumesc
Buna ziua.un sfat daca se poate...as dori sa stiu daca poate fii decazut fostul sot din drepturile parintesti daca nu plateste pensia alimentara avand in vedere ca a mai most chemat in instana o data si ia fost adus la cunostinta sa asi achite inclusiv restantele.Tin sa mentionez ca,custodia este comuna cu domiciliu sabilit la mine...rog daca se poate un sfat si ce pasi ar trebuii urmati.Va multumesc.
Buna seara.Am si eu o mare nelamurire daca ma poate lamuri si pe mine cineva,mai pe larg este vorba de concediu de odihna am vreut sa imi iau concediu de odihna si contabila mia zis ca nu imi pot lua concediu daca nu am inlocuitor..este o chichita a patronului sau este litera de lege???
Buna ziua as dori daca se poate sa ma indrume si pe mine cineva unde as putea sa il reclam pe acest lucrator al M.A.I. avand in vedere ca am incercat la sectia de politie de care apartin si am intilnit o reticienta foarte mare a celor de acolo inclusive al comandantului de sectie care mia sugerat sa o las mai bine asa fara plingere ca nu are ce sa-i faca ca este coleg de al lor...ei bine eu nu doresc acest lucru pt. ca nu este la prima abatere avand in vedere ca ori de cate ori se imbata face legea in bloc...ma poate indruma si pe mine cineva unde as putea depune o plingere impotriva acestuie fara sa intimpin usi inchise in nas...Va multumesc aticipat.
multumesc frumos pentru raspuns, nu intelegeam daca se face iar ancheta psihosociala sau nu...ca au venit o data inainte de ultimul termen a solutionari custodiei...ma gandeam ca iar trebuie sa vina ca nu am primit nimic in cutia postala...si pe site judecatorie in dreptul la data infatisari apare amina cauza....si eram un pin nelamurita Va multumesc. o seara placuta
Buna seara am si eu o rugaminte daca ma poate lamuri si pe mine cineva de specialitate pe scurt datele problemei sunt.eu am depus la judecatorie o cerere pentru pensia alimentara a copilului minor,sentinta de custodie a fost data in favoarea mea de 1 an de zile ca urmare sotul a fost obligat sa plateasca pensie alimentara ceea ce nu sa intimplat niciodata am depus o cere la judecatorie iar la dosar am observant ca apare parat,reclamant,si AUTORITATEA TUTELARA,acum intrebarea mea este pina la prima infatisare va trebui sa se faca iar experiza autoritatii tutelare la domicilui sau este doar o formalitate? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția incuviintare executare silita
Am inteles ..Multumesc frumos pentru sfat si promtitudine.
Răspuns la discuția incuviintare executare silita
Am inteles dar de ce din 2008 de cand am domiciliu stabil nu am primit absolut nimic nici macar oprire sau somatie pt oprire pe salariu,absolut nimic, nici macar la circa financiaranu mi-sa spus ca as avea ceva probleme sau de la Politie ca doar am scos cazierul de atatea ori,iar din 2006 de cand este dosarul acela de incuviintare executare silita nu am primit nici de acolo o somatie citatie ma rog.
Buna ziua,daca ma poate lamuri cineva sau ajuta cu un sfat,in 2002 am facut un credit de nevoi personale eu am plecat din tara si am trimis fostei iubite bani sa achite creditul dar se pare ca ea nu a mai achitat nimic , eu m-am mutat de la aceea adresa nu am primit absolut nimic niciodata,mai nou de 1 luna de zile m-am trezit cu o somatie a unei firme de recuperari nu am dat curs aceesteia,la indrumarile unei cunostinte am verificat daca exista un dosar civil pe numele mau spre surprinderea mea am descoperit ca exista in amanare din 2006 un dosar pt recuperarea creantei"incuviintare executare silita"eu la adresa la care stau din 2008 nu am primit absolut nimic,precizez ca nu am bunuri de nici un fel pe numele meu....dupa cati anii se prescriu creantele?...si ce pot avea de facut pe viitor...Va multumesc!!