avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate florena01

Activitate florena01

Răspuns la discuția ACT DONATIE
� Donatia intre vii, pentru bunuri viitoare, este revocabila (art. 821 Codul civil).
� Este nula orice donatie facuta cu vreo conditie a carei indeplinire depinde numai de vointa donatorului sau daca s-a facut sub conditia de a satisface datorii ori servicii inexistente la data donatiei sau care nu erau mentionate in actul de donatie (art. 822 si 893 Codul civil).
� In actul de donatie, donatorul poate stipula (numai in favoarea sa) intoarcerea bunurilor donate atat in cazul in care donatorul ar muri inaintea lui, cat si atunci cand donatarul si descendentii sai ar muri inaintea sa (art. 825 Cod civil).
� Donatia de mobile este valabila numai atunci cand obiectele donate sunt inscrise intr-un act estimativ semnat de parti (art. 827 Cod civil).
� Donatia intre vii se revoca pentru neindeplinirea conditiilor sub care a fost facuta pentru nastere de copii, dupa incheierea actului de donatie si pentru ingratitudine in acest din urma caz, daca donatarul a atentat la viata donatorului; este culpabil de delict, cruzimi si injurii grave fata de donator (art. 829 si 831 Cod civil). [...]

Prin urmare socrii tai iti pot recoca actul de donatie fiind vi
iar daca ei ar murii te poate ataca prin instanta fosta ta sotie (fiica lor)
Răspuns la discuția Vechime in munca
sunt considerati ca vechime pentru ca a fost trecuta in registrul zilierilor devreme ce primea stat de plata si i se oprea impozit. dar pentru mai multa siguranta consulta legea zilierilor 52/2011
Răspuns la discuția Aspecte succesiune
si cum ti-am spus si eu si av munteanu alex sa iti faca bunica donatie
Răspuns la discuția Aspecte succesiune
dac locuiesti in casa bunicii poti sa incerci pe drepturili locative ..
dar si asa cred ca tot tatal tau e indreptatit sa faca ce vrea cu casa si nu trbuie sa iti ceara parerea
Răspuns la discuția Aspecte succesiune
intreaba pe bunica ta daca a facut vreun act care sa ateste titlul tau de mostenitor.
pentru ca daca bunica ta crede ca este ca acum 50 de ani se inseala ( situatia in care poate cere mostenire si sora / verisoara ei)

iar daca tatal tau este influentabil lucreaza si tu la partea asta fa-l sa gandeasca la viitorul tau

Răspuns la discuția Aspecte succesiune
poti semna pentru vanzarea casei doar daca esti inclus in actele ei chiar si in cele de donatie. dar de ce crezi ca ar vinde casa si te-ar lasa pe drumuri? ca doar esti fiul lui
Răspuns la discuția Aspecte succesiune
e posibil sa o rogi pe bunica ta sa iti faca acte de donatie costa mai putin doar ca poti fi atacat prin instanta de tatal tau pentru dreptul la mostenire si ai m-ai castiga cativa ani prin tribunale
Răspuns la discuția Procura buletin expirat
buna ziua, sotul meu a fost in aceiasi situatie ca d-voastra si nu a putut face procura pana nu si-a facut buletinul
buna ziua, o intrebare am si eu in legatura cu un teren : daca doi mostenitori ai unui teren trebuie sa semneze procesul verbal de punere in posesie la primarie iar unul din mostenitori nu vrea sa semneze ce se intamla cu terenul? sau unul din mostenitori isi poate lua partea singur? multumesc
Răspuns la discuția revenire la numele de fata
buna ziua , eu trebuie urgent sa revin la numele meu de fata pentru a intra in posesia unei case. de aceea va rog sa imi spuneti ce trebuie mai exact sa scriu in cererea de divort si la ce lege sa fac referire ca sa nu ma impiedic de situatia ' revenire la numele purtat anterior casatoriei' actualul meu logodnic este deacord sa ne casatorim doar pt a reveni la numele de fata si ulterior ne vom casatorii pentru ca ne iubim.
va multumesc