avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate nico123

Activitate nico123

Răspuns la discuția Incetare contract de munca
multumesc
Buna ziua,
ma numesc Nicoleta si am niste nelamuriri in legatura cu incetarea contractului de munca.
Sunt angajata din data de 08.05.2014, la o firma din Bucuresti, cu contract pe perioada de 3 luni, acum pe 08.08.2014, mi s-a prelungit cu inca 3 luni, pana pe 08.11.2014.
Problema este ca eu vreau sa plec de la aceasta firma si este foarte posibil sa nu pot pleca in conditii amiabile, pt ca eu mi-am gasit in alta parte, insa trebuie sa plec imediat acolo.
Eu nu pot astepta perioada de preaviz de 20 de zile pt ca cei de la firma cealalta nu ma asteapta atat.
Ce se intampla, cum pot pleca de aici-acolo.
Mentionez ca nu imi place sa ma mut din loc in loc, eu inainte de acest serv, am lucrat 7 ani intr-o firma ca si economist, dar s-a inchis.
Vreau sa plec de aici pt ca este foarte departe.......si am gasit ceva mai aproape de casa.
As vrea sa stiu cum m-ar afecta intr-o eventuala plecare asa, cum se spune......luat geanta si plecat, daca patronul de aici nu ma intelege si nu ma lasa sa plec in conditii amiabile.

Multumesc,

o zi buna
Buna ziua,
ma intereseaza pasii ce trebuie urmati pt primirea alocatiei europene.
Tatal lucreaza in Germania, cu contract legal de munca, locuieste acolo cu forme legale si are 4 copii in tara, ramasi cu mama.
Stiu ca exista formularul E411......dar nu stiu unde trebuie sa se adreseze, dupa ce descarcam formularul de pe net.
Unde trebuie sa mearga prima data cu acel formular? Din tara, ce autoritate trebuie sa il completeze si cand?
Este acesta singurul formular, sau mai este vreunul?
Multumesc
Astept raspuns
Discuție somaj
Buna ziua,
am si eu o intrebare.
Am lucrat la o firma pana in data de 7 martie anul acesta. Mi s-au dat toate actele de intrare in somaj, pt ca lucrasem la ei 7 ani,insa eu am cautat de munca si nu mi-am bagat somajul.Am gasit un loc cat de cat potrivit, asa am crezut, pe data de 19 martie. Mi s-a facut contract de munca, a fost inscrie in REVISAL, insa eu nu m-am mai dus la serv din data de 25, pt ca nu m-am putut acomoda. Apoi, am fost la agentia de unde apartin, sa-mi introduc dosarul de somaj, dar mi s-a spus ca-mi mai trebuie niste acte de la acesti ultimi angajatori. Adica,decizia de incetare, adeverinta de vechime, anexa 26 si inca o adeverinta ca am fost in perioada de proba si nu m-am acomodat, sau ceva de genul.......Mi s-au eliberat actele, mai putin anexa 26, spunand ca aceasta este mai greu sa mi-o elibereze.
Deja sunt disperata, ca loc de munca nu mai am, am facut doua drumuri Bucuresti provincie, unde am adresa de buletin......si dosarul tot nu l-am bagat, si nici nu stiu ce sa fac, daca acesti ultimi angajatori nu-mi dau documentele toate.
Cum sa procedez, ca pt o saptamana de proba in alta parte, nu mai mi se accepta somajul, dupa atatia ani de munca lucrati.....
Nu stiu ce sa fac, ce documente imi sunt necesare......pt ca unii imi spun ceva, altii altceva....
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc
Răspuns la discuția Somaj
multumesc pt lamuriri, iar daca nu sunt prea insistenta as mai avea o intrebare....
Este vorba de cele 10 zile....sunt lucratoare sau calendaristice?

multumesc
Discuție Somaj
Buna ziua,
sunt intr-o situatie complicata, am intrebat diverse persoane si fiecare imi spune altceva, in legatura cu somajul.
Am primit decizia de incetare in data de 07.03.2014, problema mea este ca nu mi se elibereaza adeverinta de stagiu de cotizare si adeverinta de vechime, pt ca cei de la resurse umane imi spun ca am prins 5 zile lucratoare din martie si trebuie sa stau sa se inchida luna martie. Adica mi-o vor elibera pe data de 04-05 aprilie.
Din cate mi-a spus cineva, eu trebuie sa depun dosarul de somaj in max 30 de zile de la data eliberarii deciziei de incetare a activitatii, isa eu nu pot face asa ceva in cazul meu, deoarece daca imi dau adeverintele pe 4 aprilie, este parca vinerea, eu ma pot duce cu dosarul lunea, adica fix pe 7 aprilie, in ultima zi si poate totusi ma mai intorc, sau nu am ceva .......nu stiu sunt in mare incurcatura.
Eu am lucrat in Bucuresti, trebuie sa merg in provincie sa depun dosarul......deci as vrea sa am tot ce-mi trebuioe cand ajung acolo, nu as vrea sa ma plimb pe drum, ca nu este chiar foarte aproape
Intrebarea mea este ce acte trebuie sa am la dosar,mentionez ca nu am carte de munca, ci doar contract de munca....am la ultimul loc de munca 7 ani.
Si o a doua intrebare......care este perioada, cate zile am la dispozitie, pt a depune dosarul de somaj? Avand in vedere cele spuse mai sus, ca pana in aprilie nu-mi elibereaza adeverintele

Multumesc,

o zi buna
Buna ziua, va intreb intr-o problema a tatalui meu.
Este pensionat anticipat, la 59 de ani si ceva,iar in martie va implini 65 de ani. Trebuie ca zilele astea sa se duca la Pitesti sa-si faca o cerere, pt pensionarea la varsta. El are stagiul complet de cotizare, a avut o pensie de 690 ron, dar cu o penalizare. Acum i se va acorda si penalizarea respectiva, din cate am inteles. Dar o vecina i-a bagat in cap ca ea cand a ajuns la varsta legala de pensionare, i s-a acordat retroactiv si penalizarea, a primit in jur de 4000 ron retroactiv, ea fiind pensionata anticipat,la un moment dat.Si acum tatal meu crede ca va primi si el retroactiv, banii care i-au fost retinuti ca penalizare, timp de aproximativ 5 ani.
As dori sa stiu cum este legea, sa pot sa-l ajut cumva macar cu un sfat, pt ca sunt departe si vorbim la telefon, nu pot merge cu el pe la autoritati.

Multumesc,
o zi buna
Buna ziua,
in momentul cand am luat creditul eram impreuna, dar banii au fost folositi exclusiv de el, pt o problema medicala a lui si a fetei pe care o are dintr-o relatie anterioara. Nu i-am facut nici un virament in acel moment, am luat banii si i-am folosit pt operatia lui si a fetei lui. In momentul respectiv, asa am considerat, ca un om cand are probleme de sanatate trebuie ajutat. Insa cand ne-am despartit a spus ca-mi va da banii in fiecare luna sa platesc, dar din pacate, dupa cateva luni nu s-a mai intamplat asa. De altfel eu eram sigura ca asa va fii, insa nu am stiut si in continuare nu stiu cum sa procedez.
Buna ziua,
ca si acte am doar extrasele de la banca, ce dovedesc ca-mi trimite bani o luna da 2-3 nu.....O perioada a trimis luna de luna, acum mai rar........As putea sa-l inregistrez pe telefon cand suna sa-mi zica de bani, dar stiu ca in instanta nu sunt acceptate inregistrarile........
Dar ma intereseaza pasii pe care trebuie sa-i parcurg, nu am fost niciodata in instanta, la un tribunal, nici nu stiu cum arata....decat de afara. Stie toata familia lui de creditul facut de mine pt el, si in caz de depus marturie, ar depune in favoarea mea,adica a adevarului.
Efectiv ce trebuie sa fac prima data: sa merg la tribunal si sa fac ce anume?
apoi ce urmeaza..........
Multumesc
Buna ziua,

sunt Nicoleta, economist 36 de ani. Au trecut doar 2 ani, el este plecat in strainatate, este casatorit. Sunt sigura ca recunoaste, de altfel toata familia lui stie.........si oricum noi nu ne-am certat, am fost eleganti in despartire.
Oricum multumesc pt sfat, acum am putina treaba, dar o sa revin sa va mai intreb cate ceva, in legatura cu costurile unui asemenea proces.

Nicoleta