avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorcosmin

Activitate utilizatorcosmin

Buna ziua, firma unde lucrez comercializeaza produse compatibile/asemanatoare/echivalente Bosch. Un client imi scrie un email si in subiect scrie "cerere oferta XYZ Bosch", eu dau reply cu oferta mea unde nu apare nimic referitor XYZ Bosch dar la subiect ramane acelasi text (XYZ Bosch). Poate firma sa fie data in judecata ca foloseste cuvantul Bosch? Chiar daca nu eu l-am scris? Sefu imi spune ca a fost atentionat cu judecata de catre producator ca sa nu mai foloseasca cuvantul Bosch si imi spune ca ma sanctioneaza daca mai dau reply la email unde scrie Bosch. Poate producatorul XYZ Bosch sa ne dea in judecata pentru ca eu dau reply la un email in care altcineva a scris cuvantul XYZ Bosch?
Multumesc.
Buna ziua,

O cunostinta dintr-ul alt oras are un aparament care este la ultimul etaj intr-un bloc cu 4 etaje nou construit (nou de aprox. 7 ani). A tot auzit de la vecinul de jos ca lucreaza la apartamanet. Dupa un timp a observat ca peretii la o latura a apartamentului au inceput sa se crape (nu au capat extraordinar de tare, mai bine zis au inceput sa se fisureze dar asa de tare s-au fisurat incat pare ca s-a miscat tot peretele). Din cate am inteles vecinul de jos a cumparat 2 apartamente si le-a transformat in unul singur si are bnuiala ca peretele de la mijloc este de rezistenta. Incet incet i se pare ca se tot prelungesc fisurile.

Ce pasi trebuie facuti avand in vedere ca vecinul care a modificat apartamentul nu locuieste acolo.

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o locuinta dintr-un gup de locuinte care au legatura cu drumul public printr-un drum privat.
Am depus dosar pentru prima casa dar dosarul a fost respins.
Motivul bancii a fost ca din antecontract nu reise ca am dreptul de a folosi drumul privat.
Ei spun este ca trebuie sa fac un act aditional prin care eu cumpar cota parte de drum privat care apartine proprietarului, dar proprietarul nu vrea sa vanda cota parte.
El detine sau a detinut locuinte pe acel drum privat si a vandut din ele. Din cate am inteles sunt unele persoane care au cumparat tot prin prima casa dar dupa contractul de vanzare-cumparare nu au avut trecut in CF ca au cota parte sau servitute. Toti au facut actele la un sungur notar si se pare ca acel notar a scris ceva in antecontract legat de trecerea pe acel drum si banca nu sa legat de el. Eu am facut la alt notar si au returnat dosarul.
Saptamana viitoare merg la notar ca sa fac acea anexa. Nu stiu exact cum este formulata anexa.
Din cate am mai citit doar daca am scris in CF cota parte sau mentionat ca am seritute de trecere pot sa trec pe drumul privat fara sa existe riscul ca o sa mi se mai interzica
Va rog sa imi spuneti din punt de vedere legal ce trebuie mentionat in anexa la antecontract asa incat pe cotractul de vanzare cumparare sa fie mentionat ca eu pot sa trec pe drumul privat fara nici o obligatie (dica sa nu mi se ceara taxe sau ceva de genul).

Multumesc frumos pentru ajutor.
Multumesc frumos pentru raspuns.
multumesc frumos pentru ajutor. pana la urma am plecat cu acordul partilor si de luni sunt in perioada de proba. sa fie cu noroc

multumesc pentru ajutor
Buna ziua.

Problema este urmatoarea: daca lucrez ca si part time (4 h/zi) pot sa mai imi iau un job ca full time? eu stiu ca este voie 12 h/zi dar cineva mi-a spus ca numa 10 h/zi este voie. Puteti sa imi dati codul muncii care face referire la problema mea?


Multumesc
inteleg. sper sa va faceti bine sau sa va fii facut bine dac a fost mai demult.
in ce anume au constat acele probleme medicale (daca nu puteti spune pe forum va rog sa imi scrieti pe privat, si eu am anumite probleme medicale)?
Ma scuzati pentru intrebarea indiscreta.
Ma scuzati pentru majuscule.

Multumesc pentru raspuns. deci inseamna ca perioada de preaviz de 20 zile 8h/zi.
BUNA ZIUA

VREAU SA IMI DAU DEMISIA CU PREAVIZ 20 ZILE. AM INTELES CA ZILELE ACELEA SUNT ZILE LUCRATOARE. AM CITIT PE FORUMURI CA SE POATE SA LUCREZ 20 ZILE CU NORMA DE 4 ORE PE ZI SAU 10 ZILE CU NORMA DE 8 ORE PE ZI.

ESTE ADEVARAT? DACA DA VA ROG SA IMI DATI ARTICOLUL DIN LEGE CARE PREVEDE ACEASTA.

VA MULTUMESC