avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate florin_neagu

Activitate florin_neagu

Curtea de apel solicita clarificari suplimentare referitoare la venituri totale la 3 din 5 adeverinte eliberate de societatile la care am lucrat.
Ce se poate intampla daca la 1, 2 sau cele 3 adeverinte nu se dau raspunsurile solicitate de Curte ?
Cum se va recalcula pensia in acest caz ?
Răspuns la discuția Care este procentul ?
Buna seara,

Asadar, in concluzie, la ora actuala tatal (sot supravietuitor) va detine 1/4 din apartament, iar fiica 3/4 din el ?
Multumesc in avans pentru raspuns.
Un apartament a fost cumparat de tata, mama si fiica.
Mama a decedat.
Care sunt partile mostenite de fata si de tata in acest caz ?
1. In 2018 se mentine cota de impozit 0% pentru persoanele angajate care au handicap accentuat ?
2. In 2018 se va aplica art. 22 din legea 153/2017 ( legea salarizarii bugetarilor) si pentru persoanele angajate care au handicap accentuat ?
Buna seara,

1.Sunt nascut in august 1954.
2.Lucrez ca inginer din septembrie 1979.
3.Am facut 5 ani de facultate la zi si armata 8 luni si jumatate (termen redus).
4.Am lucrat 8 ani in grupa a-2-a de munca in procent de 75%.
5. Am lucrat 2 ani si 3 luni in grupa 1 de munca in procent de 100%.
6. Am 35 de ani de cotizatie.
Tinand cont ca in Parlament se afla 2 legi (L549_2014 si L551_2014) prin care la 2 ani de grupa 1 se acorda 1 an de reducre va intreb?
- Pot iesi in aceste conditii la pensie la 63 ani (adica in august 2017)?
-Tot in aceste conditii, se iau in considerare de la varsta de 63 de ani facultatea si armata ca vechime ?



Va multumesc anticipat !

Florin Neagu.
Discuție Pensie
Timp de 3 ani si 8 luni (in perioada 01.05.1986 - 31.12.1989) am fost angajat in grupa II de munca 75 % (este scris in cartea de munca si nu am si adeverinta) la IGSCCP ca inspector cu studii superioare.
Mi s-a raspuns ca functia de inspector nu este trecuta in legislatie ca facand parte din cele cu drept de grupa a II si deci nu pot beneficia nici de acel spor de 25% la punctul de pensie in bani pe perioada lucrata si nici nu am dreptul la reducerea cu 1an si jumatate (mai am 4 ani si 4 luni lucrati ca inginer in grupa II de munca la alta intreprindere - deci conditii deosebite). Puteti sa-mi raspundeti daca mai are sens conform legislatiei sa mai alerg dupa alte adeverinte sau nu-mi vor fi eliberate ascest gen de acte de catre societatile in cauza ?
Cu respect,
Florin Neagu
Răspuns la discuția Pensionare
Conditiile sunt speciale.
Imi ajunge adeverinta prin care se specifica faptul ca am lucrat in grupa I de munca sau mai trebuie o adeverinta in care sa se specifice ca am lucrat in conditii speciala?
Discuție Pensionare
Am lucrat timp de doi ani, intre 11.09.1979 si 01.10.1981 la I.P.Al Slatina in grupa I de munca. Am adeverinta care atesta acest fapt.
Am discutat cu o persoana de la Casa de pensii si mi s-a explicat ca pentru a primi reducerea de un an la varsta de pensionare ( de la 65 ani la 64 de ani) mai am nevoie de la intreprindere de o alta adeverinta din care sa reiasa ca am lucrat in conditii deosebite de munca acei doi ani( desi la ora aceea nu exista acest termen)
Nu este suficienta adeverinta din care reiese ca am lucrat in grupa I de munca pentru a mi se acorda si reducerea de un an la total vechime in munca?
Răspuns la discuția Succesiune-consecinte
In cazul in care ma voi judeca, va rog sa-mi spuneti care ar fi procentul maxim pe care l-ar castiga (din cele 30 procente detinute in acest moment de
In urma decesului unuia dintre parinti si efectuarii succesiunii, eu (ca unic mostenitor) detin 70% din casa parinteasca, in care actualmente locuieste parintele ramas in viata. Parintele ramas in viata vrea sa se casatoreasca.
Intrebarea este: in urma casatoriei parintelui in viata, ce se poate intampla cu casa:
1. Ce drepturi ar avea la mostenire "noul" membru al familiei, daca parintele ar deceda inainte?

Astept un raspuns cat mai scurt si exact la intrebare.