avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate yahee

Activitate yahee

Răspuns la discuția Acuzat de furt calificat
Procurorul care m-a audiat a zis ca o sa primesc acasa o hotarare. Cu ce se poate solutiona? Poate sa ma trimita in judecata pentru furt calificat? sau inca o amenda administrativa? penala?
Buna seara,

Acum 2 zile am furat un cos de cirese de la poarta unui om, m-a prins politia si mi-a zis ca sunt acuzat de furt calificat. M-a prezentat la parchet am dat o declaratie, mi-am recunoscut fapta. Ce urmeaza? Care ar fi solutia. Mentionez ca mai am o amenda administrativa luata anul trecut pentru conducerea sub influenta alcoolului. Afecteaza amenda administrativa luata in regimul circulatiei?


ASTEPT RASPUNSURILE DUMNEAVOASTRA! MULTUMESC
Buna seara, sa va explic pe scurt : Suntem 3 proprietari pe o suprafata forestiera, doi nu imi dau acordul sa pot sa exploatez masa lemnoasa- partea mea de o treime. Ce pot sa fac fara a face iesire din indiviziune. Pur si simplu nu ii intereseaza dar ma tin in loc ca nu mi-au facut nici procura ca sunt de acord cu exploatatul lemnului. Nu vor sa auda de padure, nu ii intereseaza. CUM REZOLV PROBLEMA????
ASTEPT RASPUNSURI MULTUMESC!
Am fost pusi in posesie cu titlu de proprietate 3 proprietari pe un teren forestier. Daca 2 proprietari din 3 vor sa exploateze padurea si unul nu vrea, cum putem sa expoatam masa lemnoasa ( fara sa-l deranjam pe al treilea care nu vrea ). Care este modalitatea? Impartim suprafata terenului la 3 si de partea lui nu ne atingem?
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede. Spor la treaba
Am o intrebare: As dori daca se poate un calcul retroactiv aproximativ: Am baut 300 de ml vodca de 40% al cu 25 de minute inainte sa fiu oprit de politie. Prima proba a fost de 1.05, iar a doua proba la diferenta de o ora 0.80. Nu mancasem nimic. Am inaltimea de 1,90 cm si greutatea de 150 kg. CE REZULTAT POATE IESII.?


MULTUMESC!
Salut spun pe scurt!!!
Am fost oprit de catre un echipaj de politie. La epilotest rezultatul a fost 0.51 mg. Am fost dus la probele de sange: prima proba a iesit 1.05 iar a doua 0.80. Am dat o declaratie la politie precum ca am baut cca 300 de ml de tarie 40% alcool, inainte de timpul opririi :cu aproximativ 1 ora - bausem 100 de ml , iar cu 10 minute de oprire - 200 ml. Drumul parcurs a fost de cca 300 de metrii de la carciuma la care bausem pana la locul unde m-au oprit politistii. Luni o sa fiu chemat la cercetari penale apoi ce etape ale "drumului"mai sunt de parcurs. Ce sanse am sa scap cu amenda administrativa, fara ca sa imi fie anulat permisul ?