avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel_Anghel

Activitate Gabriel_Anghel

Buna ziua

As avea nevoie de un calcul salarial detaliat, atat pentru salariat cat si angajator. Calculatoarele existente nu ma ajuta deoarece vreau sa beneficiez de scutirile pt SRL-D si Domeniul IT .
Ma intereseasa sa deschid un SRL-D, cu 2 angajati, cod CAEN de IT (6202) si 2 angajati Analisti.

Puteti sa-mi faceti un calcul si sa-mi explicati procentajele pentru un salar BRUT de 9500 RON ?

Multumesc,
Gabriel
Buna ziua

As dori sa aflu cateva informatii deoarece doresc sa-mi infintez in SRL impreuna cu un asociat (inca nu am hotarat daca microintreprindere sau SRL normal). Nu vom fi trecuti ca angajati,doar asociat si administrator si vom trimite facturi intracomunitare pentru servicii - platite de catre o firma in stat membru UE.

Am fi dorit sa mergem la o firma de consultanta insa nu suntem siguri daca se merita pentru cateva intrebari, prin urmare daca raspunde cineva suntem foarte recunoscatori :)

- Ce putem factura pe firma? Am inteles ca protocol si investitii in echipamente sunt deductibile pana intr-o anumita limita, dar nu am inteles exact daca pot factura orice (business lunch / motorina / chirie ) - si ce presupune ? (bonuri sau facturi?) Nu ma intereseaza sa deduc tot, doar sa stiu ca se poate si ca e ok dpdv legal.
Daca suntem neplatitori deTVA - se mai pot face deduceri? De unde?:)


- Firma va fi una de Consultanta IT, am vrea sa fie SRL-D si neplatitoare de tva, cu 2 asociati si fara angajati. In cazul asta ne mai incadram la vreo scutire de impozit pe venit datorita domeniului de activitate? Sau doar daca avem angajat ? (si suntem incadrati in CAEN-ul potrivit, evident,si angajatul ocupa una din functiile care beneficieaza de scutirea din domeniul IT)

Am inteles ca nu trebuie sa trecem TVA-ul pe factura atat timp cat firma spre care emitem este platitoare de TVA in tara sa. Este corect? Sau trebuie sa trecem si sa mentionam taxare inversa? - Mentionez ca firma de peste hotare este platitoare de TVA.

Este vreo problema legala daca aceeasi firma pe care o facturam, ma contracteaza si ca persoana individuala (Fara PFA) pentru efectuarea unui serviciu - se incadreaza in Impozit pe venituri din alte surse ale persoanei fizice ? Cum ar trebui sa fie procesul in asa fel incat sa fie platit 16% - se poate contract de colaborare cu firma din UE ? Serviciul este acelasi, de consultanta IT.


Multumesc in avans!

G
Buna ziua,

In Octombrie 2012 am achizitionat de la o persoana fizica un autoturism adus din Olanda. Persoana respectiva mi-a prezentat toate actele printre care si factura de la firma importatoare (romaneasca) de la care a achizitonat-o el la randul lui.

Dupa ce mi-am facut dosarul cu acte (acum in Martie, am asteptat sa se finalizeze timbrul de mediu) politistiul mi-a atras atentia ca am nevoie de certificat fiscal de la firma importatoare.

Pe factura dintre firma si persoana de la care am achizitionat masina este trecut un nr de telefon dar persoana care raspunde spune ca nu mai are de a face cu acea firma. Mai sunt si alte date alte firmei pe acea factura dar nu stiu daca ma ajuta.
Pe lista de firme de pe net gasesc alt numar care nu mai functioneaza.

Va rog, ma puteti sfatui cum as putea actiona in acest caz ? Mentionez ca sunt din Iasi si aici se pare ca este necesara eliberarea certificatului fiscal de la toti fostii proprietari.
Nu reusesc sa dau deloc de acea firma, si persoana fizica cu care am facut tranzactia prin contract vanzare-cumparare are aceleasi numere de telefon pe care le-am gasit si eu.

Va multumesc anticipat,
Gabriel
Multumesc, suna a exact ce cautam :)
Buna ziua,

Cum as putea sa demonstrez unei firme din Polonia (nu chiar firmei dar probabil statului) ca locuiesc in Romania si platesc taxe aici (persoana fizica) pentru a putea completa un contract de colaborare cu ei. Mi s-a recomandat din partea lor sa caut un Residency Certificate insa tot ce gasesc despre asta are legatura cu strainii care locuiesc aici si nu gasesc nici o modalitate de a le implini aceasta doleanta.

Stie cineva vreo metoda, sau poate ati mai lucrat cu aceasta tara si stiti ce legislatie au ?

Multumesc in avans,
Gabriel