avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana_2012

Activitate georgiana_2012

Va multumesc pentru sugestie!
Buna ziua,
Daca m-ati putea ajuta sa gasesc un model de contract colectiv de munca pe ramura pentru codul CAEN 3315 (Reparare si intretinere nave si barci).
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, gasisem si eu acest articol dar se face mentiunea "in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c)", ceea ce inseamna dupa parerea mea ca este valabil doar pentru persoanele articolul mai sus mentionat.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o parere in ceea ce priveste calculul unei vechimi in munca. Am o cunostinta care vrea sa iasa la pensie conform art. 58 din Legea 263 si cei de la comisie ii cer un buletin de calcul al vechimii in munca semnat de un inspector RU din care sa reiasa ca are stagiu de cotizatie complet. Din calculele mele ar avea stagiu complet doar in situatia in care i se aplica majorarea aceea de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa a II a si 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa a I a. Angajatorul lui nu stie ca este posibila aceasta majorare si ma intraba conform carui art din legea se poate aplica aceasta majorare la vechimea in munca efectiva. Va rog sa ma ajutati si sa imi indicati art din legea care precizeaza acest lucru. Eu am gasit ceva la art.100 dar este vorba de majorarea punctajului la pensie si nu de majorarea vechimii (stagiului de cotizatie) . Va multumesc!
Răspuns la discuția CIM pe perioada determinata
Multumesc pentru ajutor :)
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am un salariat angajat cu un contract pe perioada determinata cu norma partiala de 2 ore/zi si acelasi angajat cu inca un contract tot cu norma partiala de 6 ore/zi dar pe durata nedeterminata.
In luna aprilie a acestui an i-a venit decizia de pensionare iar contractul pe perioada determinata expira abia pe 30.06.2014. Pot sa ii fac incetare in conditiile in care contractul expira pe 30.06? Si daca da, pe ce temei legal as putea sa o fac? art. 56 lit.c sau art. 56 lit.i CM
Va multumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns. V-as ruga sa mai imi spuneti cu ce data ii scot dinsomajul tehnic, la inceputul lunii sau cu data inceperii preavizulu
Buna ziua!
Am o mare nelamurire societatea unde lucrez vrea sa disponibilizeze niste angajati care sunt in somaj tehnic. Intrebarea mea este: Inainte de a se face disponibilizarea trebuiesc scosi din somajul tehnic? Daca da, cu cat timp inainte sa se faca disponibilizarea? Am uitat sa va precizez ca este vorba despre disponibilizari individuale.
Va multumesc!
Va multumesc foarte mult
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am un salariat care s-a operat de apendicita. Vreau sa stiu daca este nevoie sa ii fac decizie de suspendare a contractului pentru 2 saptamani cat sta in concediul medical. Stiu ca pe perioada concediului medical CIM se suspenda de drept dar nu stiu daca in acest caz este nevoie sa intocmesc decizie si sa inregistrez in REVISAL.