avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaLidia

Activitate ElenaLidia

Răspuns la discuția Dovada de incheiere a CIM
unde pot gasi un model de o asa cerere? multumesc
Buna ziua. Imi puteti spune cand trebuie sa iau decizia (dovada) de incheiere a CIM daca perioada de preaviz a expirat acum o saptamana? De la firma unde am lucrat ma tot amana de pe azi pe maine sa revin cu telefoane sa imi dea dosarul, precum ca nu este gata. Daca nu vor sa mi-l dea, ce tebuie sa fac in acest caz?
Discuție ITM
Daca depun o plangere la ITM in legatura ca nu vor sa ma mai primeasca la munca in perioada de preaviz specificata in cererea de demisie si ei nu depisteaza nimic in neregula, pot fi eu tras la raspundere de ITM sau de firma la care lucrez ?
Buna ziua. Ma confrunt cu astfel de problema: sunt in perioada de preaviz in urma demisiei si angajatorul meu nu mai vrea sa ma primeasca la munca, neexistand nici o cerere precum ma elibereaza de la X zile ramase din preaviz. Ce fac eu in acest caz? Ma poate acuza ca nu m-am prezentat in perioada de preaviz asa cum am scris in cererea de demisie (20 de zile)?
Dupa ce mi-am dat demisia de la firma am cerut sa-mi vad dosarul cu acte. Directorul firmei refuza sa-mi arate dosarul meu, spunand ca imi va da dosarul la sfarsirea preavizului. Este legal ce face el (directorul)? Cum pot sa-mi vad dosarul? Suspectez ca actele mele nu sunt in regula(imi trebuie o copie de pe dosar inainte de a se termina termenul de preaviz). Va multumesc.
Discuție Preaviz
Mi s-a semnat cererea de demisie la firma in care eu activam, dupa care am intrat in perioada de preaviz de 20 de zile. La 3 zile lucrate din perioada de preaviz, directorul vine cu o propunere de a semna o cerere care cuprinde urmatoarele
Domnule director, subsemnata...., va rog a-mi aproba ca in perioada preavizului solicitat sa nu ma prezint la serviciu. Va multumesc.
dupa care am pus data si nu am semnat. Pe aceasi hartie ceva mai jos
De acord ca in perioada de preaviz Dna... sa nu se prezinte la birou
semnat si stampilat de catre Director.
Acum apare intrebarea pot eu sa semnez asa ceva fara ca sa fiu trasa la raspundere mai apoi, conform legii 53/2003 a Codului Muncii, in care se prevede ca eu, angajatul, sa ma prezint in perioada de preaviz la locul de munca pe termen de 20 de zile conform demisiei? Si daca acest act este valabil daca nu i s-a dat nici un numar de inregistrare? Daca nu ma prezint la munca pe perioada de preaviz (presupunand ca voi semna aceasta hartie) mi se va plati salariul normal pe aceasta perioada de preaviz sau aceasta hartie prevede si neplata de catre angajator?
Multumesc pentru ajutor.
este SRL. pot sa activez in acest SRL cu contract de mandat si CIM pe acelasi post? cim a fost semnat dupa o luna de la semnarea mandatului.
Daca initial am avut contract de mandat la o societate si ulterior am semnat un contract individual de munca la aceeasi societate, in baza carui contract activez acum? daca in contractul individual de munca nu este nimic spus de incetarea contractului de mandat, contractul individual de munca il anuleaza pe cel de mandat?