avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate lilianamanea67

Activitate lilianamanea67

Sunt societate comerciala si doresc sa angajez personal.
Am primit o solicitare din partea unei persoane (62 ani) pensionat anticipat de doua luni. Inca nu a primit decizia de pensionare anticipata.
Eu am dreptul sa o angajez? Eu stiam ca nu.
Va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra, nu stiu ce sa fac, eu am nevoie de dansul.
Discuție resurse umane
Buna ziua,
In aceasta perioada societatea nu are de lucru.
Pot suspenda angajatii cf art. 52 (suspendare din initiativa angajatorului) lit.c)
(in cazul intreruperii sau reducerii activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;) , pe o perioada de 30 de zile fara a le plati nici o indemnizatie?
Buna ziua,
Eu si fratele meu (amandoi navigatori), trebuie sa dezbatem masa succesorala dupa parinti si sa facem partajul.
In iunie 2014 se implinesc 2 ani de la decesul tatalui nostru, timp in care dupa cate stiu trebuie sa ne incadram.
Acum vine problema, nu ma intalnesc cu fratele meu sa facem lucrul acesta.
Eu voi pleca in voiaj in cursul acestei luni, iar el ajunge acasa in luna decembrie.
Intrebare, se poate incepe doar de el?
Buna ziua,
de curand am depistat o inregistrare eronata in Revisal efectuata in momentul preluarii bazei de date in noua versiune revisal in 2011.
Atunci modificarea datei salariului unui salariat in loc de 01.01.2011 a fost inregistrata 01.08.2011.
Intrebarea mea este: daca depun sesizare la ITM se poate rezolva ceva, adica se poate modifica aceasta data sau ma aleg si cu amenda?
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția CCM
Act aditional la Contractul Colectiv de Munca cu noul salariu minim.Atat.
Buna ziua, intrebarea mea este:
daca dam in somaj un salariat, dupa ce perioada putem angaja pe altcineva in locul lui?
Unde ma pot documenta, in ce lege?
Va multumesc.
Buna ziua,
Mai exista posibilitatea platii salariului in functie de realizari?
nu mai avem atat de multe lucrari ca anul trecut si cu mult mai putini bani.
Lucrarile existente nu acopera nici 50% din nevoi.
Nu putem face nici disponibilizari pentru ca oricum sunt putini angajatii, iar lucrarile sunt in locuri diferite si nu pe bani multi dar care trebuiesc facute asa cum sunt pentru a putea castiga cat de cat ceva.
Cum putem impaca pe toata lumea?
- sa ramana si salariatii
- sa-i putem plati dar la ce venituri actuale avem?
Nu putem apela nici la somajul tehnic, angajat acasa si plata 75% pentru ca nu sunt bani;
nici micsorarea programului si implicit a salariului pentru ca este nevoie de salariati 8 ore pe zi
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Multumesc
Buna ziua, am nevoie de ajutor.
In cazul unei delegari in strainatate, ce instructaj SSM se face si de catre cine?
va multumesc.
Buna ziua, sunt in dilema, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Societatea nu merge in ultimul timp chiar bine, nu prea sunt lucrari si cele putine care sunt ,sunt pe bani putini.Salariile angajatilor nostri sunt destul de bune, peste minimul pe economie.La acest moment nu sunt bani pentru aceste salarii, ce putem face?
Răspuns la discuția Mostenire
Singura dovada ca apartamentul a fost cumparat cu destinatia "EU" ar putea fi declaratia neamurilor care cunosc foarte bine toata situatia.Ei sunt singurii care stiu cel mai bine totul. Nu am nici un fel de alta dovada.
Deci:
Un apartament pe numele fratelui meu
Al doilea apartament (pentru mine) cumparat pe numele fratelui meu
O casa la curte in care au locuit parintii