avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1951 soluții astăzi
Forum Activitate pavelticu

Activitate pavelticu

Discuție permis auto
Buna ziua,sunt posesor al unui permis auto ctg.B,valabil pina in anul 2017 iar {radio sant],spune ca de la anul suntem obligati sa ne schimbam permisele actuale cu cele internationale deoarece actualele isi vor pierde valabilitatea.Este ceva real sau doar zvonuri?.Cum trbuie sa procedez ?Va multumesc.O zi buna.
Buna ziua,am avut o defectiune la autoturismul personal si am gasit pe net un parc de dezmembrari auto unde am solicitat piesa de care aveam nevoie stabilind cu patronul acestui parc toate detaliile despre piesa care imi trebuia.El imi trimite prin curierat {pe care l-am platit eu] o piesa care nu imi este necesara,am achitat contra valoarea piesei si acum ma uit la ea.Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa-mi pot recupera ceva din banii pe care expediat catre acel patron.Va multumesc.
Discuție acte auto
Buna dimineata,avem un autoturism si este trecut pe numele sotiei si am vrea sa-l trecem pe numele meu eu fiindu-i sot de 30 de ani .Dumneaei neavind permis vrem sa devin eu posesorul autoturismului ,ce demersuri avem de facut?.Va multumim.O zi buna.
Răspuns la discuția radiere autoturism
Totul a fost la buna intelegere dar a uitat sa-l mai radieze,dar sper sa nu ajung pina in instanta de judecata .Daca preiau eu totul pentru radiere ce trbuie sa fac sa-mi radiez autoturismul dupa 2 ani de zile?Va multumesc.
Buna,in urma cu 2 ani am vindut o masina Dacia la o persoana fizica intelegindu-ne ca el sa radieze auoturismul ceea ce nu a facut ,iar acum eu am primit somatie de la taxe si impozite pentru 0 suma de bani ceea ce nu prea mi-a convenit.Care sunt demersurile pe care trebuie sa lefac eu pentru a radia masina de pe numele meu. Va multumesc.O zi buna.
Răspuns la discuția impozit mostenire
Multumesc frumos ! O zi buna !.
Buna ziua,va rog sa-mi explicati ce am de facut .In urma cu 2 ani am obtinut prin dezbatera succesiunii jumatate din bunurile mostenite dupa decesul parintilor .Problema mea este urmatoarea,nu am trecut pe numele meu nimic ,nu am platit nici impozitul la consiliul de care apartine locatia si care sunt pasii care ii am de urmat pentru a fi titular legal.Daca nu am locuit in acel imobil de la dezbaterea mostenirii -2 ani-.
buna dimineata,va rog sa-mi raspundeti cind pot sa depun dosarul pentru a beneficia de pensie, de limita de virsta.Am urmatoarele date personale.Barbat,nascut in anul 1959,luna Mai,ziua 2.Sunt angajat din anul 1976 luna 08,ziua 06,in Lg.19/2000 anterior anului 2001 am lucrati in conditii speciale subteran 18 ani si 6 luni,iar din anul 2006 lucrez tot in conditii speciale vechea Lg.226/2006,in prezent ma regasesc la art.55 din Lg.263/2010.Mai am stagiu asimilat 8 ani si 6 luni,in cond. deosebite 2 ani si 6 luni in prezent sunt activ tot in cond. specialeVa multumesc. O zi buna .