avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate djtudor

Activitate djtudor

Răspuns la discuția Diurna pentru angajati
multumesc, sunt angajatul firmei din bucuresti, la Suceava e doar o lucrare temporara care se incheie intr-un an, apoi plec pe alta si tot asa. Deci nu am nici un act de detasare, doar mi se spune ca voi lucra acolo. Dar ceea ce e curios e ca nici ordin de deplasare nu mi se da. Ma urc in masina si plec acolo.
Situatia e urmatoarea: am domiciliul in Constanta, lucrez ca angajat la o firma din Bucuresti iar locul meu de munca e in Suceava. Firma imi asigura cazare in Suceava si am masina de serviciu. In ultimul an pe deconturile lunare mi-am pus si diurna de 40 de lei cat e stabilita in cadrul firmei. Pana atunci eu nu stiam ca se poate primi diurna, dar am facut asta la sugestia unui coleg care facea asta de ani buni. Timp de un an am primit si eu diurna fara sa comenteze nimeni. Mentionez ca din ianuarie 2019 firma da si bonuri de masa , dar bineinteles ca in zilele cu deplasare nu am luat aceste bonuri. Saptamana trecuta s-a trezit cineva , (care imi si semnase pana acum toate deconturile) sa-mi spuna ca de fapt eu nu am dreptul la diurna. Am avut o discutie cu unul din sefi si acesta mi-a explicat ca firma nu da diurna decat celor care pleaca pentru cateva zile din bucuresti si ca eu am locul de munca stabil in Suceava, deci firma nu ma trimite nicaieri in delegatie. I-am replicat ca totusi firma m-a trimis la Suceava, nu m-am dus eu acolo din proprie initiativa. Stiu ca in codul fiscal se spune ca primesti diurna daca firma te trimite in deplasare la mai mult de 5 km de locul de munca. Am aceasta neclaritate si as vrea sa stiu daca pot sau nu sa primesc diurna in situatia data. Multumesc.
Răspuns la discuția Diurna pt deplasare pe I I
Multumesc pentru raspuns, totusi ca titular de II pot fi asimilat cu administratorul? Mi se pare nedrept ca un eventual salariat al meu sa poata avea diurna , iar eu ca titular care face exact acelasi tip de munca sa nu am posibilitatea asta. Multumesc inca o data.
Am mai pus intrebarea asta, dar nu m-am exprimat destul de clar.
Am lucrat anul trecut pe I I si am avut multe deplasari cu masina in tara. Intrebarea este daca imi pot deconta diurna zilnica ca si cheltuiala deductibila. Mentionez ca sunt titularul Intr Indiv. Multumesc
Răspuns la discuția CAS si CASS pe I I
Multumesc, sumele incasate sunt sub plafon, deci mi-ati dat o veste buna inainte de Paste.
sunt salariat la o firma de mai multi ani, iar anul trecut am lucrat in paralel 8 luni pe Intr Indiv. Tocmai imi completez declaratia unica si vreau sa stiu daca in cazul acesta mai platesc CAS si CASS pt activitatea de pe I I. Multumesc.
Contract de comodat daca masina e pe numele sotiei. Va puteti deduce 50% din cheltuielile cu carburantul si reparatiile.
Răspuns la discuția Decontare diurna pe I I
Foarte clar. Multumesc.
Răspuns la discuția Decontare diurna pe I I
Multumesc, banuiam ca nu e limitata. Vroiam totusi sa aflu daca diurna se mai acorda acum pe II sau e doar pt salariati. Pana in 2017 imi deduceam diurna la orice deplasare.
Am lucrat anul trecut 9 luni pe Intrepr Indiv. Am dreptul sa mi decontez acea diurna de 40 lei/zi ? Multumesc