avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate Liuro

Activitate Liuro

Ce se intampla cu contractual facut intre X si Y? Eu banii trebuie sa-i dau lui Y si ma gandesc ca trebuie sa am o dovada ca am platit remorca .

Multumesc !
Buna seara !

Vreau sa cumpar o remorca cu o singura axa, cu sarcina de 1300kg, care are urmatoarea situatie. Remorca a fost cumparata de X cu contract de VC de la Y. X nu a inscris-o in circulatie, datele din cartea si talonul remorcii fiind pe Y. Cu cine trebuie sa fac eu act de VC, si de la cine trebuie sa obtin certificatul fiscal pentru a putea sa o inscriu pe numele meu ? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Drept de habitatie.
Nu vreau sa se piarda dreptul de abitatie. Vreau doar sa impac si capra si varza intr-un fel. Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua !

In urma cu 16 ani m-am combinat cu parintii sotiei la constructia unei case. Acestia detineau terenul pe care era fundatia casei si o dependinta neterminata. La finalizarea casei, socrii ne-au facut act de VC cu dreptul lor de habitatie. Acum noi vrem sa-i lasam aceasta proprietate cumnatei(sora sotiei mele). Ce acte se pot face incat sa nu afectez dreptul de habitatie al parintilor ,dar ei sa nu afle? Doresc sa nu se afle acest lucru deoarece socrul meu este tata vitreg pentru cumnata mea si nu este de acord cu decizia noastra(desi casa este cu etaj si intrari separate) .

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Teren contestat de un vecin.
Revin cu o noua intrebare la acest subiect ,deoarece vecinul meu a mers la primarie si a solicitat ca o comisie sa vina sa-mi masoare terenul pe motiv ca are acte care dovedesc cele spuse de el. Am solicitat si eu sa vad actele vecinului reclamant, si raspunsul primariei a fost ca nu au voie sa faca asa ceva. As dori sa stiu daca in aceasta situatie sunt obligat prin lege sa primesc comisia, atata vreme cat ei nu vor sa-mi arate ce acte detine vecinul, iar eu detin terenul conform schitei de cadastru in baza careia s-a facut actul de V-C. Multumesc anticipat.
Buna seara.

Am cumparat un teren in luna Iulie 2012 cu o latime de 9m si lungime de 270m pe care l-am imprejmuit cu gard ,iar acum cateva zile a venit un vecin si mi-a spus ca intre 190m si 220m sa dau gardul jos deoarece el a fost improprietarit de primarie cu o parcela de teren care se prelungeste inclusiv pe terenul cumparat de mine(parcela lui facand un unghi de 90grade cu parcela mea). Mentionez ca in schita cadastrala pe care o am nu apare nici o intrerupere.Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie ? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Carte Identitate expirata
Multumesc pentru raspunsuri.
Mine urmeaza sa merg la notar pentru a cumpara un teren si in seara asta am descoperit ca mi-a expirat CI de 5 zile. Trebuie sa schimb CI intai sau se poate finaliza vanzarea cu aceasta pe care o am ?
Buna seara

Am cumparat de la parintii mei un teren in 1994 (vanzarea a fost perfectata in tribunal deoarece tatal meu a decedat inainte sa incheiem un contract prin notar) pe care l-a dobandit in urma punerii in posesie prin procces verbal de catre comisia locala. In 1996 primaria a eliberat pe numele tatalui meu TP in care era trecuta si parcela pe care eu deja o cumparasem in "94 doar cu o jumatate din suprafata initiala. Am realizat ca suprafat este trecuta in TP abia acum cand vreau sa vand terenul si am probleme la cadastru deoarece suntem 2 proprietari pe aceeasi parcela. Am fost la primarie dupa adeverinta ca eu sunt proprietarul actual dar primaria spune ca e valabil TP al tatalui nicidecum sentinta civila prin care am devenit eu proprietar si ca ei imi elibereaza adeverinta doar pe suprafata din TP care este jumatate din cat a fost improprietarit tatal meu. Specific ca terenul exista ca suprafata, il stapanesc din "94 , am platit impozitul la primarie pe numele meu tot de atunci si nu am fost deranjat de nimeni in nici un fel.

Ce se poate face in acesta situatie ?
Buna seara

Intentionez sa cumpar un teren. Actele vanzatorului sunt : sentinta civila care perfecteaza vanzarea cumpararea si un proces verbal de punere in posesie (ce a stat la baza v-c) . La executarea cadastrului i se solicita expertiza terenului sau titlu de proprietate , pe care nu le are , sustinand ca nu i s-au cerut la judecatorie si ca actele lui sunt perfect valabile. Se poate realiza o v-c intre noi valabila?

Va multumesc anticipat.