avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate ALINACARSTEA

Activitate ALINACARSTEA

Răspuns la discuția concediu fara plata
contractul este pe perioada nedeterminata de acum 5 ani jumatate
buna ziua. Lucrez la o firma si m-ar interesa daca as putea sa-mi iau concediu fara plata 3 luni de zile fara a-mi inchide contractul de munca.
Discuție somaj
BUNA ZIUA. AM FOST IN CCC PANA LA 2 ANI, APOI IN PREAVIZ, IN PREZENT SUNT IN SOMAJ. MI-AM GASIT UN LOC DE MUNCA, DAR CM SE FACE DOAR PE PERIOADA DETERMINATA ( PE O LUNA).
DACA PESTE O LUNA NU IMI MAI REINOIESTE CONTRACTUL DE MUNCA MAI AM DREPTUL LA SOMAJ?







Răspuns la discuția Concediul de odihna

M-ar interesa la cate zile de concediu de odihna am dreptul pana in prezent. Eu pe CM am 21 de zile. Acum sunt insarcinata, sunt in concediu medical si as vrea sa imi i-au si zilele de Co.

La cate zile am dreptul sa imi i-au.
BUNA ZIIUA
M-ar interesa daca pana in 23 ianuarie 2013 am fost in CCC de pana la 2 ani, mi-am reluat activitatea incepand cu ziua urmatoare, iar incepand cu 5 iulie sunt in concediu medical, la cate zile de concediu de odihna am dreptul pana in prezent.
Va multumesc.
Răspuns la discuția concediu medical
BUNA ZIUA.
AM INTREBAT SI VA MAI INTREB
ştie cineva cât voi lua eu concediu medical(suma cu aproximatie ma intereseaza) in situatia in care:
in data de 22 ianuarie 2013 am terminat concediul de crestere copil de doi ani, am reluat activitatea cu data de 24 ianuarie 2013, asa este scris in contract, dar eu m-am dus la serviciu pe data de 23 ian.2013).
In perioada 26,02-04,03.2013 am stat acasa cu copilul bolnav si m-i s-a suspendat contractul de munca, la incheiat pe 26,02 si la desfacut pe 04,03 2013 pt a nu-mi mai plati angajatorul la cartea de munca.Pe lunile februarie si martie , angajatorul mi-a luat din salariu 10% pt ca nu am anuntat mai dinainte cu o sapt. ca voi sta acasa cu copilul bolnav. Eu acum sunt insarcinata cu al doilea copil in 4 luni, nasc in perioada 10 , 11 noiembrie, trebuie sa intru in concediu medical avand probleme si m-ar interesa cat voi lua concediu medical daca am pe CM brutul 770ron, si din 2010pana in martie 2013 am avut 720????
Vă multumesc.
Buna Ziua
Stie cineva cat voi lua eu concediu medical in situatia in care:
in data de 22 ianuarie 2013 am terminat concediul de crestere copil de doi ani, am reluat activitatea cu data de 24 ianuarie 2013, asa este scris in contract, dar eu m-am dus la serviciu pe data de 23 ian.2013).
In perioada 26,02-04,03.2013 am stat acasa cu copilul bolnav si m-i s-a suspendat contractul de munca, la incheiat pe 26,02 si la desfacut pe 04,03 2013 pt a nu-mi mai plati angajatorul la cartea de munca.Pe lunile februarie si martie , angajatorul mi-a luat din salariu 10% pt ca nu am anuntat mai dinainte cu o sapt. ca voi sta acasa cu copilul bolnav. Eu acum sunt insarcinata cu al doilea copil in 4 luni, nasc in perioada 10 , 11 noiembrie, trebuie sa intru in concediu medical avand probleme si m-ar interesa cat voi lua concediu medical daca am pe CM brutul 770ron, si din 2010pana in martie 2013 am avut 720????
Vă multumesc.

Răspuns la discuția CONCEDIU CRESTERE COPIL
Mentionez ca in perioada 26,02-04,03.2013 m-i s-a suspendat contractul de munca, la incheiat pe 26,02 si la desfacut pe 04,03 2013 pt a nu-mi mai plati angajatorul la cartea de munca. Mai m-ar interesa , daca intru in concediu medical cum se calculeaza salariul , 75% din brutul care este 770 sau din net care este 557 si bonuri- 20,21 sau 22 pe lună ??? Vă multumesc.
BUNA ZIUA.
AM FOST IN CCC TIMP DE 2 ANI PANA PE DATA DE 22 IANUARIE 2013. IN PERIOADA 26,02-04,03.2013 m_i s-a suspendat contractul de munca in conformitate cu prevederile art.51 alin 2 din legea nr. 53/2003, pt ca am stat acasa cu copilul , pt ca a fost bolnav.

Acum eu sunt insarcinata in 3 luni jumate- nasc in perioada 10 noiembrie 2013.
In cazul in care intru in concediu medical( avand probleme cu sarcina ) mai primesc indemnizatie crestere copil?
Răspuns la discuția contract de munca-somaj
M-ar interesa daca, angajatorul in caz de vrea sa ma dea afara sau nu mai are nevoie de mine mai primesc somaj??? sau nu ???? sau primesc numai daca vrea angajatorul sa-mi incheie contractul cu un anume art.

Va multumesc, si daca poate cineva sa ma ajute, vă rog frumos.