avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate monicameleru

Activitate monicameleru

Eu locuiesc in Anglia de 5 ani, sotia mea locuieste in Spania de 12 ani , in fapt nu mai suntem impreuna de 12 ani . Dorim sa divortam de comun acord . Putem sa trimitem amandoi o procura la acelasi avocat in Romania ca suntem de acord cu divortul fara sa venim in tara? Copilul nostru are 37 de ani deci nu avem copii minori si amandoi dorim sa ne vedem divortati prin comun acord. Care ar fi cea mai simpla solutie?
Se poate face cerere de schimbare rezidenta fiscala on line? Lucrez de 2 ani in strainatate si nu am cum sa ajung in tara sa fac personal cererea si sa o depun.
As avea nevoie de un formular.
Din chiria antenelor de pe terasa blocului s-au strans ceva bani de 4 ani .Anul trecut in martie a avut loc Adunarea Generala si proprietarii au stabilit sa le platim avansul la reabilitare si apoi din ce se mai strang sa se modernizeze liftul. Asociatia de proprietari a platit avansul la reabilitare pentru proprietari , mai putin la doua apartamente unde proprietar este Primaria. Proprietarii au primit din partea Primariei invitatie pentru semnarea contractului la reabilitare sa precizeze pe cati ani platesc reabilitarea (diferenta dintre avans rebilitare si cost lucrare total). Unii proprietari au facut contract pe 3 ani, altii pe 5 ani,altii pe 10 ani. Exista proprietari in numar de 3 din 64 de apartamente care si-au platit integral reabilitarea, altii prima rata de reabilitare 5 proprietari. Intrebare: Daca jumatate plus unu din proprietari vor dori sa le platesc ratele la reabilitare cum procedez? Cum ma revansez ca asociatie fata de cei care au platit tot? Daca jumatate vor lift si jumatate plata rata reabilitare cum este legal si corect sa procedez? #-o
Intr-un apartament teava pluviala este mascata intr-un perete de rigips.Din cauza temperaturilor mai ridicate o mare cantitate de apa s-a topit si peretele s-a udat brusc, firma angajata de asociatia de proprietari s-a deplasat la apartament in incercarea de a repare defectiunea .Intr-un bloc cu 10 etaje la etajul 4 peretele cu teava pluviala s-a udat.La apartamentul respectiv din peretele de rigips proprietarul nu a fost de acord decat sa taie un patrat in partea de sus a pluvilalei nepermitand sa se dea jos peretele de rigips si solicita asociatiei de proprietari adresa din care asociatia de proprietari sa precizeze din ce cauza s-a produs prejudiciul pentru societatea de asigurari. Proprietarul doreste ca asociatia sa ii inlocuiasca teva sa ii repare pe cheltuiala asociatiei tot inclusiv peretele si atunci lasa si fima angajata sa se apuce de lucru. Ma intereseaza cine raspunde in fata legii pentru ce s-a intamplat? Cum poate sa ii elibereze asociatia de proprietari adresa daca nu cunoaste cauza pentru care peretele s-a udat?
Am avut un proces cu o institutie publica ,am castigat procesul. Se specifica in hotarare ca trebuie sa mi se plateasca cheltuielile de judecata .Hotararea este definitiva.Imi trebuie un model de cerere prin care sa le transmit si copia hotararii ramase definitiva si prin care sa le solicit plata cheltuielilor de judecata.Ma puteti ajuta?
Va deranjez si eu cu o problema am mare nevoie de un sfat .
De cateva luni sunt administrator la o asociatie de proprietari care cuprinde 6 blocuri cu 10 etaje, doua dintre ele au antena pe bloc.
In luna decembrie am primit la asociatie o somatie de la Primarie in care ne cereau sa viram suma de 11.275 lei reprezentand avansul la reabilitare si penalitatile aferente acestui avans de reabilitare la un numar de 5 proprietari de apartamente care nu au platit deloc. Blocul a fost terminat de reabilitat in 2010 pe fonduri europene , proprietarii avand posibilitatea la inceput sa plateasca avansul la reabilitare la Asociatie sau la Primarie. Mentionez tot ce s-a incasat avans la reabilitare la asociatie ,sumele respective s-au virat la Primarie cu ordin de plata si tabele anexate cu proprietarii care au platit. Exista si o a treia varianta pentru unii proprietari sa nu plateasca nicaieri, dupa cum constatati. Pe 7.01.2014 am primit deja de la un executor judecatoresc titlul de executare pe contul curent al asociatiei de proprietari pentru suma respectiva.
Am vazut dosarul de executare de la executor care contine : copii dupa contractual de mandat al asociatiei din 2009 , procesul verbal de receptie din 2010 notificarile adresate proprietarilor care nu si-au platit avansul la reabilitare pe 2010, 2011,2012,2013, notificari catre asociatie in 2011,2012.
Blocul de care va vorbesc face parte din primele blocuri reabilitate din oras conform Ordonatei de urgenta nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte. Inainte de reabilitare s-a transmis Primariei tabelul cu locatarii care au fost de acord cu reabilitarea in numar de 32 din 44 de apartamente ,adunarea generala prin care locatarii si-au dat acordul la reabilitare.
Blocul despre care va vorbesc nu are antena pe bloc. Cele 2 antene au conturi special create unde se vireaza sumele datorate de antena proprietarilor celor 2 blocuri.
Acum incep problemele:
1. Ca asociatie nu dispun in contul curent de o suma asa de mare ca cea din somatie.In concluzie risc nu numai sa imi blocheze contul curent dar pot intra la unul din conturile cu antena si sa isi ia intreaga suma.
2. Chiar daca as avea sa zicem jumatate din suma datorata in contul curent banii stransi fac parte din fondul de reaparatii si penalitati in nici un caz bani de reabilitare termica.
3. Daca platesc primariei suma ceruta in titlul executoriu cum imi recuperez banii de la proprietarii care nu au platit avansul la reabilitare?
4. Ce ma sfatuiti sa fac?