avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate alinam83

Activitate alinam83

Răspuns la discuția Reparatia terasei
pricum prin asociatie se face totul ideea e ca daca sunt locatari care nu vor sa plateasca se pot da in judecata ? si ma intereseaza costurile si daca se da fiecare locatar in parte in judecata sau pe toti ?
va multumesc
Răspuns la discuția Reparatia terasei
Va multumesc.
As mai avea o intrebare.
Daca sunt locatari care refuza sa plateasca cheltuielile ptr hidroizolatie se pot soma de catre asociatie prin scrisori cu confirmare primire si ulterior dati in judecata?
Daca da care sunt costurile de dare in judecata? Va multumesc
Buna ziua. Locuiesc la etajul 9/9 si am o problema cu hidroizolatie. Imi curge ff multa apa in casa. Am vorbit cu presedinta de bloc si cu administratorul sa incepem sa facem reparati. Ma intereseaza daca vom apela la o firma de repartii , cheltuielile aferente fiecarui apartament se pot baga in costurile de la intretinere in cazul in care vor fi sigur unii care refuza sa plateasca? Daca da va rog mult daca imi puteti atasa o lege si nr ei sau linkul ca sa o pot scoate si a o atasa la documentele ptr reparatie .
Va multumesc.

Buna ziua , am un contract de colaborare(nedeclarat )la finante de anul trecut din aprilie si mi-ar placea sa imi platesc contributiile catre ANAF ,dar ma intereseaza daca ma duc si il declar ca e de anul trecut se va amenda firma pentru nedepunerea declaratiilor la timp sau firma nu va fii trasa la raspundere.Sau ce anume implica ?
VA MULTUMESC.
va rog mult daca puteti sa imi rapsundeti urgent !!!!!!

:-/

:-/
Buna ziua , am un contract de colaborare(nedeclarat )la finante de anul trecut din aprilie si mi-ar placea sa imi platesc contributiile catre ANAF ,dar ma intereseaza daca ma duc si il declar ca e de anul trecut se va amenda firma pentru nedepunerea declaratiilor la timp sau firma nu va fii trasa la raspundere.Sau ce anume implica ?
VA MULTUMESC.
va rog mult daca puteti sa imi rapsundeti urgent !!!!!!
Buna ziua , am un contract de colaborare(nedeclarat )la finante de anul trecut din aprilie si mi-ar placea sa imi platesc contributiile catre ANAF ,dar ma intereseaza daca ma duc si il declar ca e de anul trecut se va amenda firma pentru nedepunerea declaratiilor la timp sau firma nu va fii trasa la raspundere.
VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția executare silita-urgent va rog
Va multumesc pentru raspunsuri. Povestea mea pe scurt: am avut o firma (consignatie) impreuna cu sotul meu, careia i-am inchis punctul de lucru in ianuarie 2010. Am ramas cu datorii la stat si la diversi furnizori. Am plecat din tara cu sotul, si am reusit ca pana acum sa achitam o mare parte din datoriile de la stat (pe care noi le-am considerat primordiale), la furnizori fiind in imposibilitatea de a achita ceva. Am ramas fara loc de munca si in strainatate si ne-am intors in tara in ianuarie 2012. Acum am primit de la executor o somatie de plata in termen de o zi, in care este stipulat ce am scris mai sus. Singurele bunuri patrimoniale pe care le avem sunt: o masina luata cu credit auto de la banca, si un apartament primit de la bunica mea cu contract de vanzare - cumparare, unde ea are drept de habitatie viagera si intretinere (bunica traieste si are alzheimer). Sunt disperata. Poate sa-mi execute masina si apartamentul? Am plecat din tara sa muncesc pentru a-mi achita toate datoriile, dar ... nu am reusit, fiind nevoita sa ma intorc si datorita bolii bunicii. Singurul meu venit este ajutorul de insotitor, ca reprezentant legal, prin curatela, urmand de fapt sa-l incasez de luna viitoare. Eu am avut bunavointa, dar ...
Executarea se face la staruinta creditoare...... .in caz de necomformitate vom proceda in executarea silita comform art 411 cod procedura civila uramand sa suportati si alte cheltuieli ocazionate cu executarea.
Debitori........ cu sediul....," in solidar cu".......... mine ca si persona fizica.
Intrebarea mea este ce inseamna "in solidar cu"?
Poate sa imi sustraga bunurile pe care le am ca persoana fizica ,bunuri care nu le detin pe firma.
Ar putea sa mi se faca un nou titltu de executare silita dar pe persoana fizica trecandumi-se toate datorilile pe persoana fizica si in cat timp?
ar trebuii sa mi se anunte ca sunt trecute pe persoana fizica?
va multumesc- va rog urgent daca se poate
buna seara
am avut o firma acum 3 ani dar am inchis doar punctul de lucru firma nu este inchisa .
am ramas cu o datorie la o firma colaboratoare si am tot fost data in judecata in acest decurs de 3 ani.suma s-a triplat cu penalitati cu taxe de judecata etc.
azi am primit o instiintare ca si "ordonanta de plata" devenita irevocabila ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii in anulare constitue titlu executoriu
in consecinta instanta apreciaza ca exceptia lipsei de interes este intemeiata astfel incat urmeaza a o admite si va respinge cererea ca lipsa de interes.
deci instanta dispune "admite exceptia lipsei de interes"
ma intereseaza ce anume inseamna asta si ce inseamna ca in afara de citarea firmei mele ma citeaza ca si debitor si pe mine ca si persoana fizica. va multumesc