avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate EUXMIRA

Activitate EUXMIRA

Răspuns la discuția Deductibilitate bonuri fiscale
Bonurile fiscale care nu respecta prevederile HG84/2013, adica nu au inscrise codul fiscal al cumparatorului, nu sunt deductibile fiscal. Le poti inregistra doar ca sa justifici plati efectuate prin casierie de catre administrator dar nu le poti deduce nici la TVA, nici la impozit.
Ma gandeam la o declaratie pe propria raspundere autentificata, daca exista asa ceva, din partea proprietarului ca bunurile nu sunt gajate,furate, etc.
Multumesc pentru raspunsuri.
Vreau ca acest contract sa fie cat mai neatacabil, daca ii pot spune asa. Nu vreau sa am surpriza ca bunurile sa nu fie proprietatea lor si sa vina cineva sa mi le ia, sau sa fie vreo garantie, etc.
Un SRL doreste sa cumpere bunuri ( vitrine frigorifice) de la o persoana fizica. Aceasta persoana fizica zice ca nu mai are documentele de provenienta ale acestor vitrine si din acest motiv nu se poate incheia un act notarial de vanzare cumparare. Ce act s-ar putea intocmi pentru a se incheia aceasta tranzactie?
Răspuns la discuția Expertize contabile judiciare
Adresati-va filialei CECCAR de care apartine expertul judiciar. Aceasta institutie detine un corp de control pentru aceasta problematica. Cred ca puteti cere instantei alta expertiza, consultati-va cu avocatul.
Aveti dreptate, a fost o exprimare gresita, probabil prost inteleasa.
Nu stiu de ce v-a deranjat atat de mult sfatul meu, nu era cu nici o intentie rea dar stiu din proprie experienta ca multe cereri se pierd prin diverse birouri si nu mai ajung la conducere iar managerul de multe ori este prea ocupat sa tina minte toate cererile primite. Problemele se rezolva cu oameni si nu inteleg ce este rau in asta, Seful de personal ajunge mai repede in audieta la manager si poate expune problema mai bine. Asta este parerea mea bazata pe o experienta de 10 ani lucrati intr-un spital, in serviciul RUNOS. Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.
Multumesc!
In urma decesului tatalui meu, am dezbatut mostenirea adica imobil( casa veche din 1930) plus teren, cu mama si fratele meu. Mama are jumatatea ei plus 2/8, eu 3/8 si fratele 3/8. Dupa o perioada mama mi-a facut contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe partea ei de mostenire. Din cauza conflictelor dintre mama si fratele meu m-am gandit sa vand partea mostenita si sa o iau pe mama langa mine, mentionez ca locuiesc in alt oras. Pot vinde partea mamei si cea mostenita de mine, fara a-l implica pe frate, adica el sa ramana cu o parte de teren? Mentionez ca am facut si intabulare pe teren dupa dezbaterea mostenirii.
Din cate stiu, nu exista un termen. Promovarea pe functie se hotaraste de catre conducere, trebuie schimbata functia intai in statul de functii, lucru care nu este atat de greu, il face DSP-ul la solicitarea unitatii in care lucrezi, apoi conducerea da dispozitie de promovare in functie si de incadrarea bugetara pentru ca promovarea va aduce o crestere in bugetul cu salariile. Sper ca ai inteles. Sfatul meu neoficial, este sa te dai bine pe langa seful RUNOS ca sa te ajute.