avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_12

Activitate gabriela_12

buna ziua si "La multi ani " tuturor atat citititorilor cat si utilizatorilor acestui forum .
as dori sa aflu lista avocatilor din orasul botosani ,intrucat sunt plecata de ceva timp din tara si as avea nevoie de un avocat care sa se ocupe de o problema legata de iesirea din indiviziune ,in urma decesului tatalui meu .
dupa moartea lui am ramas mostenitori :mama si doi frati .nu stiu cat poate fi de relevant faptul ca fratele s-a mutat imediat in casa (jumatate ) si in restul a ramas mama .ulterior fratele creind probleme financiare,mamei .
apelez la acest forum ,sperand ca voi gasi pe cineva care e dispus a se ocupa de aceasta problema a mea .
va urez un an nou plin de satisfactii tuturor ,:thumbup:


Salve tuturor,am nevoie de un sfat al expertilor .
Va expun situatia : dupa moartea tatalui (in urma cu 16 ani) am ramas mostenitor la proprietatea parintilor :mama si doi fii ,fara sa renuntam niciunul in favoarea celorlalti. In acesti ani unul din fii s-a mutat in jumatate de locuinta (fiind vorba de o casa),locuieste in ea alaturi de cealalta jumatate in care locuieste mama.
Anul acesta mama a decis ca vrea sa ne faca acte pentru casa intocmai cum ar trebui sa fie dupa moartea ei ,impartirea legal,jumatate unuiasi cealata jumatate celuilalt .
Dilema mea este cum ar trebui sa procedam noi :sa facem mai intai intabularea ?care pana acu nu a fost facuta sau un act de donatie cu uzufructuario mama,sau act de vanzare cumparare direct .?!!!Mentionand ca fratele nu e de acord cu clauza de intretinere!
Multumesc anticipat tutror celor ce-mi vor raspunde .

PS .Prin realizarea unui act de donatie ,eu la randul meu,partea mea o pot dona copilului meu in varsta de 17 ani ?in acelasi act ?
Salve tuturor,am nevoie de un sfat al expertilor .
Va expun situatia :dupa moartea tatalui (in urma cu 16ani) am ramas mostenitor la proprietatea parintilor :mama si doi fii ,fara sa renuntam niciunul in favoarea celorlalti. In acesti ani unul din fii s-a mutat in jumatate de locuinta (fiind vorba de o casa),locuieste in ea alaturi de cealalta jumatate in care locuieste mama.
Anul acesta mama a decis ca vrea sa ne faca acte pentru casa intocmai cum ar trebui sa fie dupa moartea ei ,impartirea legal,jumatate unuiasi cealata jumatate celuilalt .
Dilema mea este cum ar trebui sa procedam noi :sa facem mai intai intabularea ?care pana acu nu a fost facuta sau un act de donatie cu uzufructuario mama,sau act de vanzare cumparare direct .?!!!Mentionand ca fratele nu e de acord cu clauza de intretinere!
Multumesc anticipat tutror celor ce-mi vor raspunde .
stimate domn/a ,o parere umila" consultati-va totusi cu un avocat care va da detalii unde trebuie sa va adresati mai intai .pare a fi o problema cu "cu cap -coada" si poate ar trebui sa incepeti de la urma prin a-l denunta pe cel ce nu a respectat ultimul contract !bafta multa !!!
Răspuns la discuția intabulare....
Partajul implica un proces ?!!!!
Discuție intabulare....
:hammer:
La intabularea pentru o casa cu trei mostenitori mama si doi fii ,este necesar acordul tuturor ? sau pot sa o faca doar doi dintre ei mama si unul din fii ,celalat fiind impotriva intabularii acestei proprietati?
Răspuns la discuția Hotarele dintre vecini
I-mi cer scuze ,era o chestiune de zel mare pentru a primi un raspuns !
Răspuns la discuția Hotarele dintre vecini
CHIAR SI DACA PRIN INALTAREA GARDULUI I-MI UMBRESTE GEAMUL?
BUNA ZIUA ,VA PUN IN DEZBATERE O PROBLEMA DES INTALNITA INTRE VECINI . SE POATE INLOCUI UN GARD CU ALTUL DIN TABLA INALT DE 2 METRI IN DREPTUL GEAMULUI LOCUINTEI MELE SITUATA LA 2 M DE HAT? IAR VECINUL SA-SI PRELUNGEASCA ACOPERISUL DE LA MAGAZIA DE LEMNE CONSTRUITA 20 ANI IN URMA PANA PE HAT SPRIJINIT PE ACEL GARD DIN TABLA PE CARE VREA SA-L FACA ? POATE FARA ACORDUL MEU SA RIDICE ACEST GARD DIN TABLA IN CONDITIILE EXPUSE?
X-(
Multumesc pt raspuns ,mai explicit sunt cetatean roman ,cu domiciliul in strainatate ,Italia adoptatorul fiind de cetatenie italiana. Nu am obtinut inca cetatenia italiana ,si nici nu am renuntat la cetatenia romana,nascuta in Galati,cu domiciliul stabil in Botosani si resedinta in Italia.Sentinta Tribunalului Italian definitiva si irevocabila din 2012 luna martie.Si dupa cum spuneam Consulatele si Ambasadele atat straine si romane raspund la solicitarile mele ,ca nu e de competenta lor .Am vreo obligatie eu ca adoptant de a transmite aceasta sentinta sau nu,dat fiind raspunsurile primite de la forurile statelor?
Va multumesc .O zi buna!