avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate aiai

Activitate aiai

se poate solicita instantei majorarea pensiei de intretinere pe baza faptului ca tatalui i-au crescut veniturile ca urmare a vanzarii unor bunuri (bunurile s-au vandut prin acte de mana, cu martori, iar banii s-au incasat cash, in EUR)
Răspuns la discuția Tatal ne-a abandonat
faceti urgent plangere pt. abandon de familie,
catre Politia din raza localitatii unde are domiciliul
Tatal are obligatia de a-si intretine copiii chiar daca el "nu realizeaza venituri" sau "a fugit din tara"
Răspuns la discuția pensie intretinere in natura
kromred a scris:

Ok, este greu sa imi spuna ce sa ii cumpar lunar (alimente, medicamente, haine, rechizite)?


Ganditi-va si dv.:
- in primul rand, trebuie platite facturile lunare pt. intretinerea locuintei, pe luna precedenta
- eventuale chirii/rate
- apoi taxele scolare
- hrana - cine poate sti ce va manca peste 30 de zile / sau ce ii va lipsi din frigider ??
- medicamente - cine poate sti dinainte cand se va imbolnavi copilul ??
- serbari scolare - cine poate sti dinainte ce sume se vor cheltui ??
- zile de nastere ale colegilor - cine poate sti dinainte daca va fi invitat ??
- bilete de calatorie - cine poate sti dinainte cand va fi necesar sa se deplaseze ??
etc. etc. etc.
vreti dv. sa va transformati in contabilul/administratorul fostei sotii ??
sau vreti sa-i achitati dv.taxele, sa-i cumparati si sa carati dv. la ea acasa toate cumparaturile ??
Răspuns la discuția pensie intretinere in natura
kromred a scris:

Oricum eu ii cumpar copilului lucruri cu mult peste pensia de intretinere.



Care este cuantumul pensiei de intretinere?
Sunteti sigur ca acesta acopera 1/2 din taxele de intretinere - pt. alimente, medicamente, locuinta, scoala etc.etc.etc.? / sau doriti sa demonstrati ca doar dv. ii cumparati copilului haine si jucarii, :thumbdown: (iar restul cheltuielilor...care sunt primordiale...cine & cu ce?? )
Răspuns la discuția Dosarele penale sunt publice?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dacă persoana are avocat care sa meargă la dosar și sa invoce un interes legitim se poate.


... persoana X, care nu este parte in acel dosar, nu are avocat / dar are un interes legitim (persoana X a formulat plangerea penala)
(-este vorba despre evaziune fiscala-)
(iar probele din dosarul de evaziune au legatura cu alte dosare ale inculpatului Y si persoanei reclamante X)
Răspuns la discuția Dosarele penale sunt publice?
AvocatAdelaBratulescu a scris:

Un dosar penal poate fi studiat numai de catre partile din respectivul dosar.


...dar si reprezentantii presei pot studia dosarele penale ?
O persoana fizica oarecare poate solicita studiul unui dosar penal, aflat pe rolul Tribunalului, (fara ca persoana sa fie parte in dosar)?
Am ajuns la a 7-a plangere pt. abandon de familie, in 3 ani, deoarece tatal refuza sistematic, evident cu rea-credinta, (deoarece detine mai multe SC) sa-si achite obligatiile de intretinere fata de propriul copil, de mai multi ani, atat inainte, in timpul cat si dupa divort.
Trebuie sa o tinem asa pana la varsta de 18/26 de ani a copilului?
Ce se poate face, dpdv legal, pentru ca mama sa nu mai fie purtata pe drumuri, la sectiile de politie, din 3 in 3 luni ??
:O
Răspuns la discuția Drepturi dupa abandon tata
"Copiii încep prin a-şi iubi părinţii; pe măsură ce cresc, îi judecă; uneori îi iartă." Oscar Wilde

Apreciez ca ne-ai impartasit experienta ta de viata.
Inteleg ce spui.
Sunt mama unui baiat, uitat acasa de tatal lui la 4 ani, (tatal preferand sa isi cheltuie timpul si banii cu diferite femei), (la plecare tatal ne-a luat si locuinta...), (pensia alimentara uita sa o plateasca), iar de ceva timp o femeie i-a facut alt copil ! ("barbatii" nu cred ca vroiau copii, de vreme ce si-au abandonat copiii)...
Copilul meu nu stie (inca); tatal lui este dornic sa-i prezinte "fratele vitreg", fara a-l interesa ce reactii si suferinte ii va provoca primului copil.

Eu, ca parinte unic, (am incercat mereu sa compensez lipsa tatalui si lipsurile...) nu voi putea sa inteleg niciodata cum a putut sa-si abandoneze propriul copil (un copil deosebit), (care la 4 ani ma intreba daca el va fi un tata bun?? sau...de ce nu il iubeste tatal lui, de ce nu sta cu el, de ce nu se joaca cu el...).
Intre timp a vazut ca nu are ce sa astepte de la tata, nu mai intreaba de tata si problemele l-au maturizat.
Copilului meu i-am spus ca nu este vina lui: ca tatal n-a vrut sa stea cu el, ca nu-l cauta, ca tatal nu e facut/nu stie sa fie tata, sa-i ofere tot ce are nevoie copilul lui !

Atata stie, atata poate el ...

:love: :luck:

Răspuns la discuția Pensie alimentara neplatita!!!
formulati o plangere la Parchetul de pe langa Judecatoria ...
in baza:

Art. 378
Abandonul de familie

(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;

c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


Detalii: [ link extern ] >