avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate CamyCam

Activitate CamyCam

Buna seara!
Doresc sa stiu in ce conditii as putea divorta tinand cont ca am 2copii minori, sunt casnica de 3ani (fara niciun venit de 1an) - stau acasa la solicitarea sotului, pentru ingrijirea copiilor. Am avut inainte de casatorie o garsoniera personala pe care am vandut-o cu cateva luni inainte de casatorie, am platit jumatate din valorea unui apartament pe care vroiam sa il avem dupa nunta, dar din motive legislative (inselaciune) am pierdut si banii dati si apartamentul, platind in schimb rata la banca pentru o suma imprumutata. Am locuit cativa ani in mai multe locuinte cu chirie, acum locuim cu parintii sotului meu, intr-un apartament pe care ni l-au vandut cu contract de vanzare cumparare (de 6ani), in care avem clauza: drepturi viagere. As vrea divortul din motive serioase de neintelege si as dori sa nu pierd copiii, sa am suportul financiar al sotului pentru cresterea lor, iar sotul sa revina la numele de familie purtat inainte de casatorie fara a li se schimba si numele copiilor. Credeti ca am sanse de castig in conditiile date? Va multumesc!
Răspuns la discuția Somaj, CCC, somaj
Va multumesc!
Răspuns la discuția Somaj, CCC, somaj
Va multumesc pt raspuns. Intradevar am stat in somaj 1an cat am avut de drept, exact la limita, ca apoi sa intru in CCC.
Imi cer scuze, nu m-am gandit la acest aspect.
Stie cineva de existenta unor site-uri te pot plati pentru munca prestata de acasa? Exista site-uri care, intradevar, sunt serioase si iti usureaza munca? (daca e cineva care ma poate ajuta cu un astfel de site, ii multumesc - ma refer la site-uri pentru care sa muncesti in limba romana, ca in engleza nu ma descurc)
Buna gasit!
Ma puteti ajuta cu o intrebare: pot beneficia de somaj dupa terminarea concediului de crestere a copilului pana la 2ani (care se termina in oct 2012), daca inainte am beneficiat de 1an de somaj? (am intrat in CCC din somaj)
Va multumesc!
Răspuns la discuția Centrala de apartament
Multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Carte de identitate sau pasaport?
Multumesc pt raspuns. Ma gandeam ca la vama va fi obligatorie prezentarea pasaportului pt a mi se trece ca am 2minori (asa mi se scria cand treceam vama in anii trecuti pentru baiat, desi il aveam pe pasaportul meu - ceea ce nu mai e posibil de anul trecut).
Buna ziua! Doresc sa stiu daca imi pot instala centrala de apartament prin debransarea de la asociatia de locatari, daca am o restanta la plata facturii (2.600lei + aprox 800lei penalizari)? Se poate face debransarea de la incalzirea blocului daca am acea restanta? as prefera ca acea suma restanta sa o pot plati in timp. Cum e cu penalizarile, se achita obligatoriu? Va multumesc!
(sunt din Iasi)
Bun gasit! Trebuie sa plec in iulie in Italia cu familia si am inteles ca e obligatoriu sa fac pasaport si copiilor (desi sunt mici, 2ani, respectiv 8ani). Intrucat s-au scumpit foarte mult ma gandeam daca eu pot trece vama (plecam cu avionul) doar cu buletinul personal, si sa fac numai copiilor pasaport? (plec fara sot, voi avea procura de la el, insa la intoacerea in tara va fi cu noi intrucat plecarea lui tara e mai tarzie). Va multumesc!