avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate ardeleanradualexandru

Activitate ardeleanradualexandru

Buna ziua !
O societate bancara mi-a solicitat informatii cu privire la o procedura de achizitie si anume m-am intrebat daca clientul X a fost prezent in cadrul proceduri de achizitie si daca a castigat sau nu procedura ?
A motivat faptul ca a inaintat o scrisoare de garantie pentru a garanta obligatiile asumate de achizitor
Intreabrea mea este daca pot sau nu sa ofer aceste informatii bancii din punct de vedere legal ?
Salut !!
In cazul in care vreau sa fac o aplicatie web cu plata si vreau sa folosesc modelele de cereri O.R.C. am nevoie de acordul lor ???
Buna ziua !
Art. 433 din codul comercial este abrogat in prezent ?
Intr-adevar...camataria se pedepseste cu inchisoarea... si acest tip de act " contract de imprumut cu dobanda " pe care tatal dumneavoastra l-a incheiat ar fi trbuit sa il incheie in forma autentica pentru a fi respectata nivelul de dobanda legala stabilit de Ordonanta nr. 9/2000.
Totusi legislatia prevede ca se pot incheia contracte sub semnatura privata intre persoane fizice si fara autentificarea notarului si in acest caz se poate percepe o dobanda legala prevazuta de ordonanta nr. 9/2000 care prevede in legatura cu dobanda ca in raporturile civile (cum e si cazul imprumutului intre persoane fizice) nivelul dobanzii in contractele civile nu poate depasi nivelul dobanzii legale cu mai mult de 50% pe an. De asemenea, dobanda se calculeaza numai la suma imprumutata, nu la suma la care s-au aplicat deja dobanzi, un astfel de calcul fiind strict interzis de lege. Dobanda se poate plati si in avans cu cel mult 6 luni de zile
Daca tatal dumneavoastra a incheiat acest contract cu nerespectarea conditiilor prevazute de lege, si prin vicierea consimtamantului atunci contractul e lovit de nulitate absoluta.
Incercati sa atacati contractul in instanta si daca se incadreaza in dispozitiile legii nr 216/2011 care incrimineaza camataria ca reprezentand darea de bani cu dobanda, ca indeletnicire, de catre o persoana neautorizata. Ea constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani. Daca se incadreaza si in aceste dispozitii atunci incercati sa va adresati si parchetului cu o plangere in acest sens.


Salut !
Care sunt prevederi in noul codul de procedura civila asupra contestatiei la executare ? Sunt modificari importante de natura a influenta cu mult aceast mijloc de atac ?=D>
Salut !
Sa zicem ca am primit o amenda in circulatie si am primit-o cu cartea de identitate expirata ... pot sa fac ceva sa evit achitarea ei ?:D ms anticipat !
Răspuns la discuția Admitere Barou 2012
ms.... cam pe acestea mizam si eu..=D>
Salut !
Care sunt cartile dupa care imi sugerati sa ma pregatesc pentru admiterea in barou ? :D.... Am cateva dar nu stiu daca sunt destul de bune ... ms anticipat