avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate mateiluc

Activitate mateiluc

Ce se poate face cu detinatorul unor caini agresivi, care zilnic sunt eliberati prin curtea proprietate privata comuna? Concret acestia au muscat de mai multe ori oameni, dar in ciuda plangerii penale detinatorul nu le pune botnita cand sunt eliberati in curtea comuna.
Si intr-o casatorie se poate divorta daca interesele nu converg. Asociatiile de ce sunt altfel? Mai ales daca prin atitudine si comportament un proprietar dauneaza imaginii asociatiei.
Poate fi revocat dreptul de membru unui membru proprietar al asociației de proprietari in cadrul unei Adunări Generale?
NU ma deranjeaza, eu fiind presedinte, iar membrul in cauza, a depus solicitare scrisa doar pentru unul din apartamente, in mod clar mentionat in solicitare. La momentul depunerii avea in posesie 3 apartamente si la Adunarea Generala vroia 3 voturi. Nu i-am acordat decat un vot intrucat e doar un proprietar, am considerat asa corect la momentul respectiv, fiind o asociatie de proprietari si nu de proprietati (similar actionaritului unui societati). Instanta nu a solicitat dovada de membru in asociatie si a considerat ca a fost prejudiciat membrul de cele 3 voturi pentru cele 3 aparatmente detinute, fara a face doavada scrisa in vreun fel a calitatii. Vreau sa stiu daca are rost sa contest la forul superior decizia sau nu.
Legea nu prevede, daca pentru un proprietar inscris in asociatia de proprietari mai este necesara o alta solicitare scrisa de adeziune pentru o nou apartament achzitionat. Atata timp cat legea prevede ca un membru proprietar are dreptul la atatea voturi cate proprietati detine, fara a specifica ca este necesar cate o adeziune pentru fiecare proprietate in parte. Cred ca e o omisiune a legii.
Legea nu prevede daca pentru un proprietar inscris in asociatia de proprietari mai este necesar o alta solicitare scrisa de adeziune pentru o nou apartament achzitionat, atat timp cat legea prevede ca un membru proprietar are dreptul la atatea voturi cate proprietati detine. Cred ca e o omisiune a legii.
Un proprietar membru al unei asociatii de proprietari achizitioneaza un alt imobil in acelasi condominiu, pentru a fi valid cu unca un vot in cadrul Adunarilor Generale, este necesar o solicitare de adeziune sau se consideră implicit deja ca fiind membru pentru prima propietate si nu mai este necesara o adeziune pentru noul apartament ?
Care este legea/normativul care stipuleaza valabilitatea unei Note Tehnice de Constatare a Starii unui imobil?
Nota tehnica este valabila si la 7 ani de la emitere spre exemplu?
Daca pentru deschiderea unui spatiu comercial se solicita acordul vecinilor, dar acordul nu este solicita vecinilor direct invecinati, ci se deschide spatiul comercial. Se reclama de vecinii direct invecinati de lipsa acordului lor pentru deschiderea spatiului, nu se intra in legalitate si se comunica doar faptul ca s-a dat o amenda. Nu ar trebui retrasa autorizatia pana se obtin acordurile vecinilor? NU e un abuz al primariei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, e in neregula. Primaria spune ca daca nu esti proprietar, nu ai dreptul de a fi ales in conducerea asociatiei, chiar daca esti un membru al proprietarului. Dar daca pentru persoana fizica nu e admis, conform legii ca se desemneaza doar dintre proprietari, atunci nici firma nu e normal sa fie reprezentata de o alta persoana decat de proprietarul firmei, caci nici reprezentantul nu e proprietarul firmei. Nu e logic ce spun?