avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate ana2006

Activitate ana2006

imputernicirile cat au valabilitate?se face la notar.?
buna ziua am si eu o intrebare il am pe fratele meu in spania si vrea sa imi aduca o masina.el are toate actele in regula si a cumparat o masina e inmatriculata pe numele lui daca mi-o aduce cat pot sa circul cu ea in romania?repet e deja inmatricuta in spania pe numele lui.ca sa circul eu cu ea am nevoie de inputernicire¿de ce acte am nevoie?o sa am probleme cu politia ptr ca masina are asigurare din spania?trebuie sa le traduc.astept raspuns va multumesc
pensia alimentara e procentaj de 25% din salariu brut sau net?
Răspuns la discuția calendar - iunie
nu sunt avocata dar tionand cont ca prima sambata a fost ziua 2 a doua sambata e 9 si a patra 23 cred asa ar fi logic
am o problema a fretelui.a divortat in 2007 dar era in strainatate si nu a stiut.cu un copil la mijloc el trebuia sa plateasca pensia alimentara de 75 ron nu ia platit.in 2009 sa facut o marire de 125 de ron.mentionez inca o data ca nu a platit.luna trecuta a fost acasa si a stat cu copilul ia cumparat multe lucruri si totul e ok doar ca fosta sotie vrea pensia alimentara toata din urma.vazand sentintele am facut un calcul a iesit 6500 ron.fratele meu nu avea are atatia bani i a ramas sai dea vputin cate putin
PRIMA INTREBARE aceasta luna ia pus 250 tinand cont ca trebuia sai plateasca 125 restu e considerat restanta ca si cum ar plati o luna din urma?
A DOUA INTREBARE acei bani iam pus eu prin mandat postal la sectiune am scris plata pensiei alimentare si restanta.dar aparte numele meu si nu al fratelui meu.trebuia sa scriu ca vin ndin partea lui?sunt valabili acei bani ca pensie alimentara?
A TREIA SI ULTIMA: acum ca a inceput sa platesca mai poate sal dea in judecata ptr neplata pensiei tinand cont ca are restanta din urma?
as dori un raspuns ptr fiecare intrebare va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
cel care trebuie sa plateasca pensia alimentara e fratele meu.are sentita jud si trebuie sa plateasca 125 ron el a plecat in strainatate si vrea sami trimita bani si sa ma duc sa-i platesc eu si nu stiam unde cum si cand sa fac acest lucru sa inteleg ca nu e nici o problema?va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
nu am acel cont prin mandat postal poate sa puna acei bani altcineva in locul meu? trebuie sa specifice in acel mandat ca e plata pensiei alimentare?
la posta au anumite zile cand trebuie depusi banii?
trebuie sa platesc pensia alimentara la copilul meu.unde trebuie sa ma adresez la ce institutie ?am nevoie de ceva acte? poate sa puna altcineva banii in locul meu si in ce zile trebuie sa depun banii?
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
eu am divortat in aprilie 2007 si trebuia sami plateasca procentajul di venitul minim pe economie ca nu muncea cu carte de munca adica 75 ron.cand sa marit salariu in 2009 cred a facut cerere de marire si urma sami plateasca 125.la ora actuala cam cati bani ar trebui sami dea tinand cont ca sa prescris ceva.merita sal dau in judecata ptr acei bani?
Răspuns la discuția divort si custodie
din cate am inteles el sta numai cateva zile in tara,sa dus sa viziteze copilul ia dat haine jucarii lucruri ptr scoala cum nu are drept sal vada sau sal ia profita sal vada asa la scoala sau daca iese la joaca.dar pensiam alimentara nu vrea sa o plateasca ca nu e de acord cu sentinta sa nusi vada copilul.nu are vrenituri in tara de nici un fel si nici propietati si in strainatate munceste la negru ce pot face?daca il dau in judecata?¿si cum el mai sta doar careva zile iar e de negasit.daca ma duc la politie cu plangerea cat dureaza toate astea tinand ca pleaca in 3 zile aproximativ din ce am inteles de la copil,ce pot face ?sunt disperata va rog raspundeti-mi