avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate lory34

Activitate lory34

buna ziua, am apartamentul ipotecat la banca din 2012 pe 20 ani , in anul 2009 eu impreuna cu sotul meu am cumparat apartamentul parintilor mei prin vanzare-cumparare , acestia urmand a se muta la tara. In 2010 am aflat ca tatal meu lucrand la o asociatie de proprietari , a facut o delapidare de 130000ron , anul trecut in 2013 am fost dati in judecata de catre asociatie pentru a se trece contractul pe vechiul proprietar. asociatia a castigat procesul , acestia urmand sa mearga la un executor pentru a vande apartamentul la licitatie.Intrebarea mea este : poate asociatia sa vanda apartamentul atata timp cat noi il avem ipotecat la banca ? astept raspuns
Admite recursul. Modifică sentinţa. Admite acţiunea. Constată inopozabil faţă de reclamantă contractul de vânzare-cumpărare autentificat sb nr.1056/12.05.2009, în limita creanţei stabilite prin decizia nr.2299/2012 a Curţii de Apel Craiova. Obligă intimaţii la 550 lei cheltuieli de judecată către recurentă. Irevocabilă.
Document: Hotarâre 98/2014 24.02.2014 deocamdata asta avem
pot cere o revizuire-recurs?



buna ziua, noi am cumparat de la parinti apartamentul in care stam acum in mai 2009 , in 2010 am aflat ca tatal meu lucrand la o asociatie de proprietari a facut un prejudiciu destul de mare(130000ron).s-a judecat ultima data la curtea de apel, pedeapsa primita a fost de 2 ani cu suspendare conditionata , dar banii trebuie pusi. in 2013 asociatia ne-a dat in judecata pe noi(cumparatorii) si pe parinti(vanzatorii), avand ca actiune : actiune pauliana.Am castigat procesul noi , apoi a urmat recursul , insa la recurs am pierdut. intrebarea mea este mai putem actiona cumva mai departe , recursul este irevocabil, si s-a judecat la tribunal.


procesul l-am castigat . s-a dat hotararea pe 11.11.2013 , cu recurs in 15 zile . recursul trebuia facut incepand cu acea data sau dupa ce se primea acasa hotararea?
si daca acest apartament este girat la banca din 2010? ce e intampla?
Răspuns la discuția se poate intampla asta?
si ar putea avea castig de cauza


buna ziua, tatal meu a lucrat la o asociatie de proprietari cu contract de munca , prejudiciind asociatia cu o suma destul de mare.s-a judecat pedeapsa primita a fost de 2 ani cu suspendare conditionata , dar banii trebuie pusi.apartamentul in care locuiau parintii mei pana acum 3 ani (mai 2010) locuiam si eu ca fiica a lor si ginerele din anul 1998.noi am ramas in apartament singuri din 2010 ei plecand la tara.anul acesta am primit toti 4 citatii pentru de la judecatorie pt.a ni se lua apartamentul , pt.a reveni la vechiul proprietar( apartamentul este pe numele nostru cu contract de vanzare cumparare din mai 2009). Actele asociatiei i-au fost luate la verificat in mai 2010.urmarirea penala a inceput in martie 2010.se poate intampla sa se sparga acul de vanzare cumparare , adica apartamentul sa revina la vechiul proprietar?asociatia de leaga si de niste plangeri facute in 2008 la parchet si la politie, de care noi nici nu stiam.astept raspuns
creditul este luat pe 20 de ani .
acest apartament este girat la banca pentru un imprumut de 17000euro , in acest caz se poate anula actul de vanzare-cumparare , banca este ipoteca de gradul 1, ce se poate intampla in acest caz?multumesc