avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Lemg

Activitate Lemg

Răspuns la discuția Reabilitare
Multumesc!
Discuție Reabilitare
Speta:-O persoana condamnata la pedeapsa de 2 ani si 3 luni cu executare in data de 23.04.2012 ,eliberata conditionat in 28.11.2013 cand poate sa isi ceara sau isi deschida proces pentru reabiltare juridica?...Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Test de paternitate
La Institutul de medicina legala Bucuresti!...iar analiza genetica prin care rezulta ca el nu poate fi tatal unui copil roscat la un cabinet privat!
Buna ziua!...am sa va expun un caz si astept din partea d-voastra opinii,pareri si sfaturi!...o buna prietena se confrunta cu urmatoarea situatie...sotul ei a mai fost casatorit si din prima casatorie a rezultat un copil care inca de pe atunci nu credea si chiar avea dubii ca ar fi copilul lui!...A si divortat la f scurt timp dupa nasterea copilului dar a fost recunoscut de acesta!Mai mult decat atat copilul este roscat si nu seamana absolut deloc cu el ci cu adevaratul tata!...Dar el plateste pensie alimentara de 10 ani unui copil care nu este al lui.Anul acesta a intentat proces pt stabilirea paternitatii si din pacate pt el testul a iesit in defavoarea lui,adica a iesit ca ar fi tatal acestui copil!Toate evidentele arata ca nu este adica are marturii de la cunostiinte comune care stiu cine este adevaratul tata are fotografii care arata izbitor asemanarea copilului cu tatal adevarat...mai mult de atat are certitudinea ca fosta sotie ar fi aranjat testul de paternitate...Mai mult de atat el si-a facut separat la un laborator de genetica un test prin care a reiesit ca nu este purtator de genele din care ar putea rezulta un copil roscat!!!...cei de la laboratorul de genetica i-au spus ca acele analize arata ca si cand ar fi steril si nu ar avea cum sa procreeze un copil roscat!!!...ce imi puteti spune?...ce ar trebui sa faca in aceasta situatie si cum ar putea sa isi caute dreptatea?...poate sa ceara in instanta efectuarea unei contra expertiza in strainatate pt ca e convins ca fosta sotie nu s-ar da la o parte cu nimic ca sa aranjeze si contra expertiza...Va multumesc si astept din partea d-voastra indrumari si pareri!
Va multumesc pt raspuns!...Adica sa inteleg ca se poate prezenta pt redobandirea permisului dupa ce au trecut 6 luni de la data cand a fost eliberat conditionat sau de la data cand se termin efectiv pedeapsa de 2 ani si 3 luni?Multumesc pt raspuns si pt intelegere...
In baza art.89 alin 1 dinOUG 195/2002 cu aplicarea art 37 lit b C.pen.si cu aplicarea art.320 alin.7 C.p.p. cu aplicarea art 74 alin.1 lit.c si alin.2 C.pen.-76 lit.d C.pen. sotul meu a fost condamnat la 3 luni inchisoare.Avand o pedeapsa de 2 ani cu suspendare pt o alta fapta dar nu prevazuta in codul rutier in baza art.87 C.pen. i-a fost revocata suspendarea conditionata si a fost condamnat definitiv la 2 ani si 3 luni inchisoare in data de 23/04/2012.A fost eliberat conditionat la data de 27/11/2013.Am depus cerere pt redobandirea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice in data de 26/03/2014.AS DORI SA IMI SPUNETI DACA ARE SANSE SA I SE APROBE CEREREA DE REDOBANDIRE A PERMISULUI AUTO. Pe forum am citit ca dupa un an de la ramanerea definitiva a unei sentinte judecatoresti se poate depune o cerere pt redobandirea permisului auto...dar cum parerile sunt multe am nevoie de un raspuns.Va multumesc pt intelegere!
este vorba de o indemnizatie de pensie de urmas in valoare de 290 si un pic...deci cam cat s-ar oprii?
Buna ziua!...am primit azi din partea casei judetene de pensii o decizie privind recuperarea unei sume de bani care spun ei o plata ncuvenita pe o perioada de 26 de luni...as dorii sa imi spuneti cum trebuie sa fac ..trebuie sa platesc integral aceasta suma odata sau se v-a oprii din indemnizatie esalovat pe o perioada de 3 ani asa cum am inteles eu din art 181 din leg.263/2010?...pt ca in hartia pe care am primit-o spune ca decizia constituie titlu executoriu!...va multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția pensie de urmas MAI
Va multumesc pt raspuns!...cred si eu ca singura solutie este sa dau in judecata casa sectoriala de pensii pt ca sesizari am tot facut la telefon initial mi s-a spus ca se cunoaste cazul iar acum azi mi s-a spus ca nu exista niciun dosar!...eu am nr de inregistrare la acest dosar dar acum nu mai exista!!!...nu credeam ca se mai poate intampla asa ceva,nu credeam ca se poate refuza acordarea unui drept ce se cuvine din cauza birocratiei!...
Răspuns la discuția pensie de urmas MAI
Buna ziua!Doresc sa ma ajute cineva cu un sfat pt ca eu chiar nu mai stiu ce sa mai fac si cum trebuie sa procedez cu cei de la casa sectoriala de pensii MAI!...este vorba de acest dosar de pensie de urmas pe care l-am facut pt cumnata mea inca din luna august ac.detaliile despe acest dosar le-am spus in comentariile de mai sus...le-am trimis toate documentele medicale pe care le-au cerut prin care se atesta ca handicapul pe care il are persoana in cauza este dobandit la nastere!!..adica fisa medicala inregistrata la data nasterii si datata pana in prezent,referat medical de specialitate prin care se spune clar ca handicapul este dobandit la nastere,certificat de incadrare in grad de handicap..si cand am sunat sa cer detalii despre acest dosar mi s-a comunicat ca persoana care se ocupa de dosarele din judetul meu este la nu stiu ce curs si mai mult mi s-a spus ca acest dosar nu exista!!...eu toate documentele le-am trimis oficial prin inspectoratul judetean de politie iar acest dosar are nr.de inregistrare!!...iar mai nou cand sun mi se spune ca nu are cine sa imi de-a informatii!!!dupa lege cumnata mea clar are dreptul la pensie de urmas pt ca handicapul ei e dobandit inainte de implinirea varstei de 16 ani dar cred ca i se refuza acest drept!Va rog daca e cineva care ma poate invata cum anume trebuie sa procedez si la cine trebuie sa ma adresez mai departe!...Va multumesc!