avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate tiberiu34mario

Activitate tiberiu34mario

Am facut-o deja .... dar cei de la primarie au spus ca sa prescris intrucat au trecut 2 ani de la constructie deci nu pot sa-l mai amendeze....Mi-au mai spus ca si daca il amendau o faceau doar pt constructie fara autorizatie pentru desfintare trebuia oricum sa-l dau in judecata.Multumesc pt. raspuns
Nu este nici un av. care sa ma ajute cu un rasp.?
Nelamurirea mea nu se refera la la prescrierea din pct. de vedere a disciplinii in constructii, ci in cazul unui proces!!! Daca risc sa pierd procesul din cauza tardivitatii actiunii. Multumesc oricum pt. raspuns.
Deci in cazul ca dau in judecata coproprietarii care si-au construit garduri ,cu (obligatia de a face )pt. asi desfinta gardurile care prejudiciaza propr. celorlalti coproprietari ei nu pot invoca prescrierea constructiei gardurilor? Multumesc!
Daca la un imobil cu mai multe apartamente in care terenul aferent este in indiviziune o parte din coproprietari isi monteaza garduri dupa bunul lor plac si ocupand exclusiv acel teren desi dupa cum am spus curtea e in indiviziune, in cazul ca trec mai mult de trei ani de la montarea gardurilor ,acestea se prescriu ? Multumesc
Răspuns la discuția Cedare mostenire
Insa atentie ,donatia se poate ataca de catre mostenitorii donatorului sau chiar de donator daca se razgandeste deci tot un contract de v-c este mai sigur chiar daca costa mai mult...
Cum pana la 700 lei? In cpc art .35 spune ca .....< Art. 35. - Cand cererea de recuzare a fost facuta cu rea-credinta, instanta va condamna pe cel care a facut-o la o amenda de la 3000 la 10000 lei si la despagubirea partii vatamate.>
Răspuns la discuția mostenirea unei case
terenul pe care sa construit casa a fost cumparat cu bunica vitraga sau cu cea naturala ?
Este vorba de un proces in care am cerut recalcularea cotelor indivize la un imobil cu mai multi proprietari (cumparat cu L112).La un coproprietar i sa calculat o cota pentru 141 mp suprafata utila iar el in contract avea doar 114mp. La expertiza efectuata sa aratat clar gresala, dar in timpul procesului si dupa efectuarea expertizei fam. cu care ma judec si SC Urbana (cei care au facut vanzarea cu L112,si ei parati) au facut un ACT aditional in care schimba suprafata utila la 145 mp cica ca urmare unei greseli in care schimba destinatia unei pivnite in camara...desi pivnita are 4mp ei modifica supr. cu 34mp .
Acest ACT ,dupa parerea mea este ilegal intrucat SC Urbana nu mai avea nici un drept (nefiind proprietar ) sa emita acte in care schimba suprafata utila a apartamentului,mai ales in timpul unui proces de recalculare a cotelor indivize!
Pot sa solicit suspendarea executarii chiar in revizuire sau trebuie sa deschid actiune separata? Multumesc.