avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate daniems_daniems

Activitate daniems_daniems

Am un băiețel operat de inima cu certificat de handicap accentuat. Știu ca pot sa stau cu el acasă pana la 7 ani, dar pana la cati ani voi putea primi indemnizația de 85% din salariul de baza? Mulțumesc anticipat!
Microintreprindere, platitoare de TVA, care vinde marfa pe Amazon, incaseaza banii de la amazon, dar fara acele taxe de publicitate. Din cate stiu, ar trebui sa fac autofacturare pentru aceste taxe retinute de Amazon.
1-Facturile(AUTOFACTURAREA) emise de mine NU TREBUIE SA CONTINA TVA, pentru taxele de la Amazon, tinand cont de faptul ca sunt platitoare de TVA????
2-Din punct de vedere a impozitului, daca aceste sunt facturi emise de mine, se impoziteaza??? sau nu???
Aveti un model de contract de inchiriere apartament (.doc) care, in caz de probleme cu chiriasul ,sa aiba castig de cauza in instanta?
O asociatie, incaseaza subventii, bani de la oameni care au oi, si bani pt lemne din pădure.
Puteti sa ma ajutati cu o monografie contabila?
Care sunt obligatiile asociatiei din punct de vedere fiscal?
Pt banii incasati de la oieri/pastori, trebuie eliberata chitanta?
Ce legislatie trebuie sa citesc pt a-mi clarifica nelamuririle legate de asociatii?
Mulțumesc anticipat!
O societate inregistrata in Romania este platitoare de TVA (microintreprindere). Va desfasura comert online cu amanuntul prin intermediul Amazon. Societatea achizitioneaza marfa din China, aceasta este transportata direct in SUA (in depozitele Amazon), dupa care se vinde catre persoane fizice si juridice din UE.
1-Cum procedam cu TVA-ul in aceste situatii?
2-Se factureaza cu tva?
3-Facem taxare inversa la persoanele juridice din UE platitoare de TVA?
4-La personele fizice din UE, facem factura cu tva, si platim tva-ul (noi-persoana care elibereaza factura)?
Multumesc anticipat!
Mulțumesc dnl GRAMA!
Dar daca firma platitoare de tva, care vinde pe Amazon marfa din China, vinde si la firme din UE, atunci cum procedam din punct de vedere fiscal?
Pt firmele platitoare de tva fac factura cu tva(taxare inversa), si pt persoane fizice fac factura cu tva si plătesc tva in tara?
O societate inregistrata in Romania este platitoare de TVA (microintreprindere). Va desfasura comert online cu amanuntul prin intermediul amazon. Societatea achizitioneaza marfa din China, aceasta este transportata direct in SUA (in depozitele amazon), dupa care se vinde catre persoane fizice americane. Care este monografia contabila si fiscala?
Discuție Taxare inversa
Care sunt cheltuielile la care se aplica taxarea inversa in spatiu UE , daca firma este platitoare de tva? Firma are sediu in Romania, si face transport de marfa international. In acest sens angajatii vin la sediu firmei cu tot felul de documente din UE. La care pot sa aplic taxare inversa si la care nu. Stiu de ex ca la cazare nu se poate aplica taxare inversa, dar nu sunt sigur de celelalte ch. In legislatie scrie ca trebuie sa fie cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si "cheltuielile generate de TVA ca urmare a aplicarii proratei. Cum sa o "judec", astfel incat sa nu gresesc? Multumesc
ati citit: omef-3512-2008-documente-financiar-contabile-mof-870 si mai exact uitativa la anexele cu tipizate. Acolo nu mai este nimic specificat de monetare
Mai trebuie intocmite monetare???
M-am apucat sa citesc M/.O. care ne informeaza ce acte trebuie sa contina un dosar cu acte la o societate care vinde cu casa fiscala de marcat , dar nu gasesc nimic scris de monetare.