avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate George_one

Activitate George_one

Buna ziua.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca este legal sa amplasez o camera video in infra-rosu in interiorul autoturismului personal, este a treia oara cand imi gasesc masina zgariata in parcare.
Mentionez ca parcarea este privata, este un mic complex rezidential, spatiul este privat dar nemarcat ca atare (Atentie Proprietate Privata, etc.).
Am citit despre legea datelor cu caracter personal, asociatia de proprietari nu vrea sa instalam camere video cu o firma autorizata, iar eu sunt afectat, platesc CASCO etc. Vreau sa vad cine imi provoaca asemenea pagube, toate s-au petrecut noaptea, locul e foarte slab iluminat.
O astfel de inregistrare poate fi admisa ca proba la politie si eventual in instanta, in cazul in care voi identifica faptasul ?
Este vorba de o inregistrare locala, perimetrala autovehiculului, pentru a putea surprinde faptasul, o instalez doar noaptea.
Nu cred ca invadez intimitatea cuiva, nu pot repara masina la infinit.

Va multumesc.
George
Răspuns la discuția Declaratie fiscala
Va multumesc frumos.
Buna ziua.
Un director la o institutie publica ma forteaza sa preiau gestiunea, eu nu sunt de acord, am obiectat pe decizia de numire a mea. Ar urma s-o preiau de la vechiul gestionar care iese la pensie.
Nu ma deranjeaza gestiunea in sine, ci faptul ca nu sunt pregatit pentru asa ceva, nu am nici o ora de calificare in aceasta meserie. Determinant nu este daca am studii superioare ci faptul ca sunt calificat sa fac operatiuni mai complicate (proceduri licitatii UE, etc., expert in functie de proiect, evaluari proiecte, oferte tehnice, cereri de finantare, etc.).
Am citit legea care este cam vaga, nu este nici o rusine sa fii gestionar. Ideea este ca eu pot si trebuie sa fac altceva, cum am facut pana acum, cu diferenta ca acest director nu intelege, fiind numit pe pile.
Ce pot aduce in apararea mea ca sa demonstrez ca nu pot prelua gestiunea ?
Fisa postului, CV-ul ? Altceva ? Articole din diverse legi sau norme de aplicare ?
Spre a a evita un proces pentru care oricum nu sunt pregatit din moment ce nu cunosc aspecte cheie in acest caz.
A fi gestionar implica anumite cunostine si experienta pe care nu le posed.
Pot fi obligat sa preiau doar temporar ? Mi s-a spus ca pot prelua temporar (pe 30 zile) fara oprire de garantie in banca.
Insa eu nu vreau nici o secunda deoarece fac altceva.

Va multumesc frumos.

Cu respect,
George
Buna ziua.

Am o intrebare va rog: nu am stiut ca trebuia sa depun la administratia fiscala o a treia declaratie (392 B), sunt PFA. Ar urma sa platesc amenda de 500 lei dar am inteles ca, fiind prima abatere, exista in Codul de Procedura Fiscala/CPF un articol (sau mai multe ?) care prevede un avertisment de data asta, in loc de amenda.
Este adevarat ? Daca da, stiti care este acest articol ? In CPF 2014 ?

Va multumesc frumos.

Cu respect.
Buna ziua.

O chestiune scurta si veche, de la caz la caz. Primaria de care apartin nu raspunde sesizarilor facute nici in 30, nici in 60, nici in 90 de zile. Niciodata.
Am intrat pe diverse website-uri si am descoperit ca aceasta primarie/primar/aparat local de solutionare a problemelor curente ale colectivitatii locale (art. 4, legea nr. 286/2006) nu raspunde sesizarilor, solicitarilor, etc. de mult mai mult timp.
Am numarat cam 100 de persoane din 2005 pana in prezent.
Primarul este in functie si toata lumea din primarie se bucura - din plin - de beneficiile muncii "la stat".
Stiu ca se afla sub umbrela protectoare a autonomiei locale dar taxele si impozitele noastre sunt bune spre a le asigura acest trai de tip "dolce far niente" ?
In afara de justitie, macar in teorie, au vreun sef, consiliu judetean sau prefectura ?
Bine ar fi ca DNA sa mearga si mai jos de consiliile judetene si sa viziteze din ce in ce mai multe primarii.
Daca depunem (asociatia de proprietari) o plangere la politia locala, are vreun rost ? Din moment ce aceasta se afla in directa lui subordonare ?
Adica, noi ce facem ? Cum e cu drepturile de cetatean european si alte chestiuni care intr-adevar conteaza in acele tari spre care tinde si Romania - doar declarativ - ?
Nu facem sesizari pentru a ne pierde timpul, oricum ele nu sunt nici citite si nici rezolutii nu primim.
O clarificare importanta: postarea mea nu este sarcastica ci plina de frustrare !

Va multumesc.
Cu respect.
Răspuns la discuția Amenintare formulata de un vecin
Buna ziua.

Da, am inteles ce-i cu Politia animalelor ... Asa este, am cautat pe internet, am gasit dar acolo sunt publicate NUMAI drepturile animalelor.
Legea Ionut a disparut ... Oamenii au disparut din schema.
Primaria e total absenta, din pacate, nimic nu se rezolva de la sine, trebuie sa contactez un avocat.

Inca o data, institutiile de baza ale statului roman exista dar lipsesc cu desavarsire !
Nu este normal ca totul (sau aproape totul) in tara asta sa se rezolve la tribunal, pe bune sau pe bani, un judecator sa aiba 100 sau cine stie cate dosare pe luna, daca tribunalele sunt de baza de ce se mai cheltuie bani publici pentru consiliile locale sau alte ministere si agentii care nu fac nimic ?
Intrebarea este retorica.

In rest, numai de bine.

Multumesc.
Cu respect.
Răspuns la discuția Amenintare formulata de un vecin
Buna ziua.

Este in regula, am inteles raspunsul.
Imi cer scuze daca intrebarea a fost neclara, raspunsul dvs. a fost, in schimb, foarte clar.
Pot folosi mijloace audio-video care sa inregistreze un eventual atac, in lipsa martorilor sau a altor mijloace de a dovedi.

Va multumesc frumos, inca o data.
Cu respect.
Răspuns la discuția Amenintare formulata de un vecin
Buna ziua.

Voi tine cont de sfaturile dvs., in special 2., 3. si 4.
Inregistrarea cu o camera video ascunsa, doar in cazul unui posibil atac/lovire, este permisa sau admisa ca proba/anexa la plangerea penala ?

Va multumesc frumos pentru amabilitate.

Cu respect,
George
Buna ziua.

V-as ruga sa ma sfatuiti asupra urmatoarei situatii: acum 3-4 luni am avut o prima altercatie verbala cu o vecina posesoare a 7 caini in apartament. Nu am inceput eu dar a trebuit sa reactionez la injurille proferate in urma incercarii de a-i atrage atentia intr-un mod reverentios, la inceput.
Este un vacarm de nedescris si multa mizerie, cainii latra zi si noapte, se plimba sub balconul meu, trece cu ei prin fata usii apartamentului meu, este de groaza.
In urma acelui schimb de replici (cu 3-4 luni in urma), am fost vizitat de un personaj dubios, cu muschi, tip mafiot. Am fost amenintat in mod direct, sa las cainii si proprietara in pace, altfel pot suferi accidente neprevazute !
Nu am amenintat pe nimeni dar am avut acea altercatie verbala, care nu a presupus nici o amenintare la adresa persoanei.
Am chemat imediat politia, intre timp individul cu muschi a disparut, fiind ulterior identificat dupa ce am depus o plangere la politie. Vecinii au fost martori.
Acum situatia s-a complicat, problema cu cainii nu s-a rezolvat, am avut o a doua altercatie verbala acum 2 zile.
Am primit aceleasi amenintari, deci posibil sa fiu vizitat din nou de persoane dotate fizic. Nu stiu daca de data asta vecinii mai intervin desi sunt la fel de deranjati, probabil ca au fost intimidati prima oara.
Eu nu ma las, am dreptul la o viata decenta si linistita, nu cred ca sunt culpabil.
Am apelat la primarie, directia sanitar veterinara, nimic, invoca lipsa legii dar nici macar nu s-au deranjat sa vina sa constate, desi am depus plangere.
Politia locala nu poate rezolva asta mereu, plus ca cer mereu depozitii de la vecini ca martori. Ne-am saturat, problema nu e rezolvata dar se pare ca doar eu aud si vad ce se intampla in realitate.
Nici o institutie a statului nu poate fi sesizata si sa se implice ? E un fel de Vest Salbatic, cetatenii corecti ce fac in cazul asta ?
Pot fi batut cand vin seara, dovezi nu am, stau in spital, cum pot acuza agresorii ?
Refuz sa accept o astfel de situatie, totusi nu este Coreea de Nord.
Nu am nici o vina, am dreptul la o viata linistita, neamenintata de orice persoana cu diverse probleme (probabil psihice, nu stiu) sau cunostinte in lumea interlopa !

Ca solutie, m-am gandit la: un spray iritant, posibil o firma de securitate privata in incinta complexului in care stau, instalez camere video Ce fac daca sunt atacat in afara, umblu cu arme albe la mine in caz de atac ? Si ajung un criminal ? Sau la morga la IML ? Nu vreau asta, am rostul meu si-mi vad de treaba. Dar vreau sa traiesc normal.
Poate dvs., ca parte a societatii civile, puteti influenta parlamentul Romaniei sa dea o lege in sensul asta, Politia Animalelor exista ? Ca in orice tara care isi respecta cetatenii si numele ?
Nu cred ca situatia mea este singulara, nu doresc nici un fel de probleme cu legea dar nu vreau sa fiu victima unor derbedei (si nu sunt vulgar cand scriu asta) fara scrupule ! Nu vreau sa dramatizez deloc, dar am dreptul la viata !

Va rog respectuos sa ma sfatuiti asupra solutiilor pe care le pot adopta ca sa pot/sa incerc sa sting acest conflict.

Va multumesc frumos.
Cu respect.
Buna ziua.

Revin la subiectul acesta, doresc sa va intreb daca imi puteti raspunde, va rog frumos:
cui pot solicita o expertiza tehnica ? ISC sau exista evaluatori privati atestati ? De asemenea, daca doresc sa vad si proiectul tehnic al constructiei, exista un evaluator tehnic care imi poate spune daca executia este conforma cu proiectul ?
De multe ori, constructorii "uita" multe elemente tehnice, pentru a economisi cat mai multi bani si a lasa proprietarii sa se descurce, adica sa mai cheltuiasca alti bani.
Cine nu stie sau nu se informeaza, plateste.

Va multumesc.

Cu respect,
George