avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate RazRazvan

Activitate RazRazvan

Buna seara !
Am o problema cu o amenda primita la granita cu Ungaria.
In momentul intoarcerii in Romania, am primit o amenda contraventionala pentru ca aveam un far ars.
Nu au trecut inca 30 de zile de la momentul in care am primit-o.
Amenda poate fi platita la OTP Bank. Am fost la OTP Bank si domnul de acolo mi-a recomandat sa platesc amenda in Ungaria sau sa rog pe cineva, intrucat, desi platesc amenda aici, s-ar putea sa nu se inregistreze, din cauza proastei comunicari. Banii ajung, se intorc si tot asa, intrucat ei nu ajung in trezoreria maghiara.
- As vrea sa stiu ce pot face in continuare :
Din moment ce nu au trecut inca 30 de zile, la intoarcerea spre tara din care am venit, pot opri in Ungaria sa platesc acolo amenda pentru a evita posibilele probleme sau imi este interzis accesul pe teritoriul tarii, din moment ce amenda inca nu e platita ?
Nu stiu ce sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
O seara buna !
Răspuns la discuția Incetare furnizare servicii
@gi-jane2 , o multime de lucruri se pot intampla intr-o luna. Poti ramane fara serviciu, sau au aparut alte cheltuieli...
Buna ziua !
Va deranjez cu o intrebare :
Detin un abonament RCS-RDS, de tip Business. Am intrat in posesia acestui serviciu incepand cu luna Noiembrie ( contractul fiind semnat pentru 12 luni ).
Din cauze financiare, nu imi mai permit sa platesc abonamentul lunar ( de 45 euro ), si as dori sa stiu cum pot renunta la el. De asemenea, reprezentatul ( persoana cu care am semnat contractul ) nu mai raspunde la telefon, numarul fiind inexistent...
Multumesc anticipat !
O seara placuta si Sarbatori Fericite !
Buna seara !
Imi cer scuze ca va deranjez cu o intrebare.
Am un vecin ce in fiecare seara, pe la ora asta, se apuca sa dea gauri in casa, sa bata cu ciocanul, s.a.m.d ..
Sunt constient ca locuind la bloc trebuie sa suport, si ca ii este permis sa deranjeze pana la ora 22:00 ( daca nu ma insel ), dar chiar sa-mi omoare auzul cu lucrarile sale, pe care le executa numai dupa ora 20:30 ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile ce vor urma :)
O seara buna !
Buna ziua !
In primul rand imi cer scuze pentru deranj.
Un prieten de al meu , in varsta de 16 ani ,a fugit de acasa si a dormit in fiecare seara la cate un prieten diferit ( nu ma numar printre ei ).
Totusi , parintii sai au aflat cine sunt persoanele respective si i-au amenintat , cum ca ar putea pati ceva pentru ca l-au luat in spatiu ( fie pentru o seara , sau doua ).
Intrebarea mea , este :
Aceste persoane, care oarecum au facut un bine si nu au lasat un copil de 16 ani certat cu parintii sa doarma pe strada , pot pati ceva , daca parintii acestuia ar depune plangere ?
Multumesc anticipat !
O zi buna va doresc !
Răspuns la discuția Test poligraf
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Acceptul testului , l-am dat in scris si am si semnat.
Nu stiam ca pot refuza. De acum , nu-mi ramane decat sa ma prezint la test , pentru ca ma stiu nevinovat.
O zi buna va doresc !
Răspuns la discuția Test poligraf
N-am comis , dar eram doar speriat in urma ultimei propozitii formulate " risti puscaria ".
Cat despre acuzatie , n-a fost formulata la modul " Tu esti vinovatul ,tu ai furat ! " , dar mi s-a spus direct in fata ca sunt suspect.
Discuție Test poligraf
Buna ziua !
Imi cer scuze pentru deranj , dar am o intrebare pentru dumneavoastra , daca aveti timp sa ma lamuriti.
Acum ceva vreme s-a intrat in apartamentul varului meu , de care ma ocup ( doar primesc banii pe chirie ) , deoarece este plecat din tara.
Mentionez ca , nu detin nici un set de chei , nu am nicio legatura cu apartamentul , in afara de bani. Nu m-am apropiat de apartament ( si asta au confirmat si chiriasii ) , decat in ziua cu pricina ( cand , fiind singura ruda din tara , am fost chemat sa mi se spuna ce s-a intamplat ).
Oricum , astazi am fost chemat sa scriu o declaratie , iar cand am fost intrebat daca sunt de acord sa fiu supus testului poligraf , am spus ca Da , neavand nimic de ascuns.
Chiar si asa , politistul in cauza , cel care m-a chemat pentru a-mi lua declaratia , a incercat ( zic eu ) , sa ma sperie , spunandu-mi ca si 1% daca e minciuna , risc sa fac inchisoare.
E adevarat ? [ Sunt nevinovat , dar imi e frica , si stiu ca se pun intrebari mai " greu de inteles " ].
Va multumesc anticipat , si sper ca m-am facut cat de cat inteles.
va doresc o seara placuta !

P.S. : Sper ca am postat in categoria corecta , daca nu , rog un Moderator sa-l mute. Multumesc.