avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate mitza85

Activitate mitza85

Răspuns la discuția Plata sulta apartament
El nu mai locuieste acolo, vrea doar o siguranta in caz ca nu merg treburile bine in alta parte.
Răspuns la discuția Plata sulta apartament
Da, ne-am inteles in mare parte. Sa-i rog si pe ei sa scrie aici?
Buna ziua. Am mostenit impreuna cu tatal si fratele meu un apartament dupa moartea mamei. Tatal meu a primit 75% , iar eu si fratele meu 25% din apartament. Se poate sa-i platesc eu sulta fratelui meu, tata sa primeasca drept de uzufruct si eu sa mai platesc jumatate din sulta catre tata sa pot ramane cu apartamentul? Jumatatea platita catre tata ar merge la fratele meu. Sau se poate altfel? Multumesc.
In anul 1980 bunicii mei au cumparat cu acte de mana un teren compus din doua parcele cu doua numere topografice distincte. Au folosit terenul pana in 1997, cand mi l-au cedat mie cu conditia ingrijirii lor.
Am incercat sa obtin acte autentice pentru acesta. Am cautat la Cartea Funciara proprietarii terenului inscrisi acolo. La un numar topografic figura ca proprietar Biserica Ortodoxa, iar la celalalt numar topografic o familie. Am luat legatura cu mostenitorii familiei; am facut succesiune pentru partea respectiva de teren si apoi un contract de vanzare-cumparare autentic intre mine si mostenitori in anul 1998. Aceasta parcela este inscrisa la Cartea Funciara pe numele meu cealalta parte de teren este tot pe numele Bisericii Ortodoxe.
Am cautat in registrele Cartii Funciare am vazut ca cealalta parcela fusese vanduta in anul 1958 catre o familie, dar nu aparea transcrisa in Cartea Funciara sau probabil s-a pierdut pagina repsectiva.
Desi are doua numere terenul este un tot unitar este imprejmuit, nu am probleme cu vecinii, ma folosesc de teren din 1998.
Va rog sa ma sfatuiti, cum as putea sa rezolv inscrierea pe numele si a celeilalte parcele in Cartea Funciara. Va multumesc.
Ce masuri se pot lua fata de angajator care nu plateste spor de sambata si duminica, la un punct de lucru dintr-un anumit oras, desi la alte puncte de lucru s-a platit. Firma are sediu in Bucuresti si are mai multe puncte de lucru in tara. Mentionez ca nu mai avem contract colectiv de munca din 2014, in contractul individual de munca nu este specificat sporul, doar salariul. Desi se presteaza acceasi munca in toate punctele de lucru, doar unde lucrez eu nu se plateste sporul. Programul de lucru este aproximativ acelasi in toate punctele de lucru. Este legal acest lucru? Multumesc.
Odata cu marirea salariului de la 1250 lei la 1450 lei nu mai primesc bonuri de masa, motivatia angajatorului fiind ca valoarea bonurilor de masa (200 lei) a fost introdusa in salar cu data de 26.01.2017. Adica 1250+200(valoarea bonurilor)=1450 salarul minim. Este legal? Stiu ca angajatorul nu este obligat sa ofere bonuri de masa.
nu am vazut nici o casa de marcat, banuiesc ca dau factura, va multumesc pt. raspunsuri o sa incerc sa fac cum ati zis
nu am ridicat inca tableta, luni ma duc sa o ridic
dar sunt obligati sa dea garantie sau nu?
Buna seara, am si eu o problema, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns. Am dus recent o tableta cu mufa de alimentare rupta la un service de reparatii. Cei de acolo au schimbat mufa am platit(nu mi s-a eliberat bon sau factura pt. reparatie si nu mi s-a zis nimic despre garantie), iar dupa nici 2 saptamani s-a defectat mufa. Am dus tableta din nou la service au schimbat mufa si mi-au cerut sa platesc aceeasi suma zicand ca nu da nimeni garantie pt. astfel de reparatii. Intrebare: am dreptul sau nu la garantie in acest caz si daca da ce pot sa fac sa-mi recuperez banii? Va multumesc.