avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiclaudiugabriel

Activitate mihaiclaudiugabriel

Păi ,pentru că mi s-a spus că nu este blocat dar,totuși nu poate să-mi dea fără o hotărâre de la București !!!!,

elenazan a scris:

Pai si daca de la ghiseul bancii v-a spus ca nu e blocat de ce nu ati solicitat sa retrageti de la casieria bancii banii?


Pe data de 27 februarie mi s-a blocat contul de card pentru salariu de către o bancă. Am fost la o sucursală a băncii,unde mi s-a explicat că lor nu le apare. Am sunat la numărul de telefon de contact la care ,la fel mi s-a răspuns că nu le apare blocat. Am trimis email și ,surpriza mi s-a spus că se va analiza în maxim 7 zile dar nici acum nu s-a rezolvat. Menționez că am cardul cu circa 1000 de lei pe el pe care nu-i pot folosi și toți din bancă dă din umeri. Ce pot face ? Mulțumesc mult anticipat. Este vorba de Raiffeisen bank. Mai adaug că ,nu am absolut nici o poprire de nicăieri. Am întrebat de circa 30 de zile pe site dar.... Probabil ca, cu scuzele de rigoare, ori nu știu absolut sa răspundă nici un moderator, ori nu vor sa se pună rău cu băncile. Părerea mea. Oricum, mai încerc o dată. Mulțumesc mult anticipat.
Bănuiesc ca, absolut nici un avocat nu poate răspunde la aceasta speța. Legile,, e grele". Scuze dar...

mihaiclaudiugabriel a scris:

Pe data de 27 februarie mi s-a blocat contul de card pentru salariu de către o bancă. Am fost la o sucursală a băncii,unde mi s-a explicat că lor nu le apare. Am sunat la numărul de telefon de contact la care ,la fel mi s-a răspuns că nu le apare blocat. Am trimis email și ,surpriza mi s-a spus că se va analiza în maxim 7 zile dar nici acum nu s-a rezolvat. Menționez că am cardul cu circa 1000 de lei pe el pe care nu-i pot folosi și toți din bancă dă din umeri. Ce pot face ? Mulțumesc mult anticipat. Este vorba de Raiffeisen bank. Mai adaug că ,nu am absolut nici o poprire de nicăieri.

Pe data de 27 februarie mi s-a blocat contul de card pentru salariu de către o bancă. Am fost la o sucursală a băncii,unde mi s-a explicat că lor nu le apare. Am sunat la numărul de telefon de contact la care ,la fel mi s-a răspuns că nu le apare blocat. Am trimis email și ,surpriza mi s-a spus că se va analiza în maxim 7 zile dar nici acum nu s-a rezolvat. Menționez că am cardul cu circa 1000 de lei pe el pe care nu-i pot folosi și toți din bancă dă din umeri. Ce pot face ? Mulțumesc mult anticipat. Este vorba de Raiffeisen bank. Mai adaug că ,nu am absolut nici o poprire de nicăieri.
Pe data de 27 februarie mi s-a blocat contul de card pentru salariu de către o bancă. Am fost la o sucursală a băncii,unde mi s-a explicat că lor nu le apare. Am sunat la numărul de telefon de contact la care ,la fel mi s-a răspuns că nu le apare blocat. Am trimis email și ,surpriza mi s-a spus că se va analiza în maxim 7 zile dar nici acum nu s-a rezolvat. Menționez că am cardul cu circa 1000 de lei pe el pe care nu-i pot folosi și toți din bancă dă din umeri. Ce pot face ? Mulțumesc mult anticipat. Este vorba de Raiffeisen bank. Mai adaug că ,nu am absolut nici o poprire de nicăieri.
Am o fiică care a divorțat , acum fostul soț stă în casa pe care fiica mea o are dinaintea căsătoriei pe numele ei de fată. Întrebarea este : Cum poate să-l evacueze pe fostul soț ,legal vorbind. Vă mulțumesc mult anticipat pentru răspuns.
Dar,totusi Uniunea executorilor judecătorești din România au dat un comunicat pe data de 23.03.2020 în care se spune că toate evacuările și executările silite se suspendă pe toată durata stării de urgență !

Dapix a scris:

Nu s-a emis încă o astfel de lege. Deocamdată executorii judecătorești continuă popririle.

Am poprire pe salariu în cuantum de 1/2 din salariu . Se poate ca pe perioada stării de urgență să se sisteze poprirea de la BEJ ?
Alocația copilului este pe numele tatălui ,iar el,tatăl ,refuză să-i dea alocația copilului.Menționez că ambii soți sunt în divorț iar copilul este la mamă. Ce se poate face în acest caz pentru a putea recupera alocația?
Răspuns la discuția Poprire cont
Ok,executorul nu cunoaște legea? În speță art.729 alin.3 ? Oare ,chiar nu cunoaște legea? Sau cunoaște doar parțial ce îi convine ,de ce trebuie notificat ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns !

Dapix a scris:

Teoretic, un venit care în ianuarie-2019 este sub pragul de 631,50 lei nu poate face obiectul popririi, potrivit Codului de Procedură Civilă. Executorul trebuie notificat în scris cu nr. de înregistrare, că discuțiile verbale n-au nici un efect juridic.