avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate sharpwhite

Activitate sharpwhite

Aflandu-ma la sfarsitul perioadei contractuale cu TELEKOM ROMANIA, cu toate facturile achitate pana in aprilie, 0 datorii la ei, la inceputul lunii martie, fac cerere de reziliere online (cum mi-a indicat un operator a lor intrebat tot la telefon, pe care il am si inregistrat), primesc apoi un e-mail automat cum ca reprezinta o confirmare a primirii cererii de reziliere a serviciilor iar in ziua urmatoare primesc si sms cu numar de inregistrare cerere de reziliere cu data de 11.03.2021 si ca va urma sa ma contacteze un operator. M-a contactat, dupa cateva zile, operatorul care m-a sunat “din partea telekom si in legatura cu cererea de reziliere" cu oferte minune, i-am spus ca nu-s interesat, ca doresc inchiderea abonamentului si a serviciilor si mi-a indicat ca in cazul asta ca in maxim 5 zile dupa 11.04.2021 (data la care mi se vor inchide serviciie) sa predau si echipamentele la magazinul lor X, lucruri pe care le-am respectat cu strictete (in 13.04.2021 le-am predat), am primit si un proces verbal semnat si stampilat de la magazinul la care am predat echipamentele). Dupa cca. 2 saptamani ma mai suna tot “din partea TELEKOM Romania" o tanti ca “totusi ce va face sa plecati de la noi?” la care ii spun realitatea si motivul cum ca nu mai locuiesc la adresa respectiva si ca am stabilit deja cu prima colega a ei ca doresc inchiderea abonamentului, intrebandu-ma iar si iar ca nu doresc oferta cutare sau netul cutare la care i-am spus NU DOAMNA, NU, doresc inchiderea abonamentului! Ca sa ma asigur ca serviciile s-au inchis si ca le figurez cu predarea echipamentelelor si ca totu-i in regula (asta din cauza ca auzind de la multa lume ca au avut probleme cu cei ce au vrut sa plece din curtea lor si observ ca e plin netul de probleme de felul cu TELEKOM) zic totusi sa ii sun la Bucuresti la care duduia de la telefon ce mi-a raspuns dupa ce verifica in sistemul lor imi spune plina de seninatate ca nu figurez cu nicio cerere de reziliere si nici cu predare de echipamente. Am cazut in cap. Am toate inregistrarile audio cu operatoarele carora le-am spus clar ca doresc inchiderea serviciilor si care mi-au spus clar ca mi se vor inchide serviciile pe 11.04.2021. Am si PV de predare echipamente. Ei vor sa mai imi bage pe gat cateva facturi probabil si echipamentul la plata, sau habar nu am care e practica pe care o aplica in mod tendentios. Le-am facut notificare scrisa cu speta, niciun raspuns. A facut o "sesizare" cu problema descrisa si ultima duduie care a zis ca voi fi contactat in 48-72 de ore. Nimic inca si niciun semn din partea lor. Ce pot face in situatia asta cand eu am facut pasii in mod corect pentru reziliere. Iar serviciile trebuia sa mi le inchide pe 11.04.2021, dupa cum a afirmat inca prima operatoare cea care mi-a indicat sa predau si echipamentele. Iar ei continua sa imi factureze si sa-mi incarce facturi a caror servicii nu le mai folosesc. Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, mai exista sau nu in cadrul primariilor "Compartimentul Asociații de Proprietari" care verifica si controleaza probleme de administrare, gestiune economico- financiară, obligații privind managementul proprietății și în general aplicarea legislației în domeniul locativ? Au fost ceva proiecte in anul 2019 privind desfiintarea acestuia si nu sunt lamurit daca s-au adoptat sau nu.
Multumesc.
Conectare CT la teava veche (comuna) de gaz de 1/2

Buna ziua,

Va rog sa ma ma lamuriti in urmatoarea problema. Acum cca. 2 ani in urma, un vecin de la parter, s-a "intepat" in conducta comuna de gaz, cea de cand e construit blocul, conceputa pentru aragazuri, si si-a pus centrala (primul in bloc). Acum, luandu-l exemplu pe primul, urmeaza cel de-al doilea sa faca asta, fiind tot la parter, perete in perete cu el, "intepandu-se" tot in conducta generala (cea de 1/2). Este posibil sa se faca treaba asta fara acordul nimanui dar cu ajutorul baietilor de la gaz care au si firma care se ocupa de proiect, de autorizare si tot tacamul? Presedintele si administratorul nu se prea omoara cu ce se intampla, fiind unul de garsoniere, presedintele stand in functie doar sa incaseze niste bani de pe spatele locuitorilor (majoritatea chiriasi) de aici si marea nepasare despre ce si cum se intampla in bloc.

Nu as avea nimic impotriva sa se debranseze si sa isi monteze centrala, insa sa isi traga teava corespunzatoare pentru debitul necesar centralelor de apartament. Cei de la firma caruia s-au intepat prima data in conducta de gaz comuna, mi-au zis ca "merg 2-3 apartamente racordate si pe diametrul ala". Mie mi se pare aiurea situatia in ideea in care noi, de la restul celor 4 etaje ramanem pe alaturi (pe principiul fiecare face ce si cum poate, ca-n padure) cei de pe la parter isi fac de cap fiindca in opinia firmei celor ce lucreaza la gaz "suporta instalatia" 2-3 centrale.

In situatia asta, doresc sa va intreb ce se poate face, cum se poate opri fenomenul si obliga acesti vecini care vor CT individuala sa isi traga teava separata de gaz si nu sa se racordeze la cea veche de 1/2 care a fost conceputa de cand e construit blocul doar pentru aragazurile din bloc.

Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Buna seara,

Locuiesc la tara, iar un vecin din curtea alaturata intentioneaza sa-si infiinteze un bar intr-o constructie ridicata din lemn fara autorizatie de construire. Va rog sa-mi spuneti daca exista reglementata in vreun act normativ, norma de aplicare, ordin s.a. care sa conditioneze si sa-l oblige la obtinerea acordului vecinilor pentru punerea in functiune. Nu cunosc forma firmei (srl, pfa, asociatie familiala etc) si nici daca la infiintarea acesteia si mentionarea obiectului de activitate s-ar cere acordul vecinilor.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția masuratori cadastrale: intrebare
Multumesc pentru raspuns.

Si cum se intocmeste procesul verbal in situatia in care vecinii au pretentii diferite privind dimensiunea suprafetelor de teren avute in posesie ?
Procesul-verbal se incheie cu opiniile fiecaruia privind dimensiunile sustinute ca le detine fiecare sau nu se mai incheie actul respectiv ?

Si inca ceva, daca proprietatea unuia dintre vecini este coindiviza si neinscrisa in C.F., procesul verbal trebuie semnat de unul sau de toti coproprietarii coindivizari?

De asemenea va rog sa-mi mai spuneti ce competenta au primariile in efectuarea masuratorilor privind constatarea dimensiunii proprietatii si iesirii din indiviziune ? Nu ma refer la certificatul fiscal si mentiunile din registrul agricol , ci doar strict la dispunerea unor masuratori in cazul unor dezacorduri intre vecini privind stabilirea dimensiunilor proprieiatilor vecinilor.
Si, daca au asemenea competente, in baza carui act normativ?
Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca si in ce situatie este necesar procesul verbal cu vecinul privind limitele proprietatii unui imobil (teren) in cazul unor masuratori cadastrale pentru iesirea din indiviziune? Sau este suficienta declaratia tip privind limitele proprietatii cu vecinul?

Multumesc anticipat.
Buna ziua.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:

Daca, potrivit Codului civil anterior, folosirea de catre sotul supravietuitor a bunurilor succesorale (fara sa fi fost pus in posesie prin certificat de mostenitor) si plata taxelor si impozitelor pentru acestea din anul 2001, pot fi considerate ca o acceptare tacita a mostenirii. Mentionez ca organul financiar si registrul agricol al primariei confirma acest lucru, iar ceilalti succesibili (descendenti privilegiati) nu si-au exercitat in termenul legal dreptul de optiune succesorala si nu au facut acte de dispozitie si administrare privind bunurile succesorale.

Multumesc anticipat.