avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate sandyel

Activitate sandyel

Buna ziua ,sunt in concediu de crestere copil,primesc lunar si indemnizatia de la stat, am lucrat multi ani inainte ,am intrat in concediu maternal cu toate drepturile legale. Ieri am mers la medicul de familie sa-mi elibereze o reteta pt ca am racit,si mi-a spus ca nu poate pt ca nu figurez ca asigurat am si card de sanatate.(este vb. de sotia mea).Va multumesc.
domnilor avocati ????eu stiu foarte bine ca cel mai mult conteaza copilul ,dar daca nu pastram chitantele si nu puteam sa fac dovada ca am platit mai mult decat eram obligat ,ce riscam eu ,datorita minciunilor ei???de ex. acum nu am bani nici de mancare ,si ma trezesc cu melitianul care spune ca am de achitat 3900 de ron restante iar eu am 3900de ron in plus ;cum ma simt eu in aceasta situatie??? ca anul acesta cadou de paste am cumparat la copil bicicleta de 800 de ron iar acuma o luna telefon Nokia de 500 de ron si ea ma acuza ca din 2008 nu a mai primit nimic de la mine si ca nu m am interesat de copil, doar in 2013 am trimis1000de ron dovedite prin chitante ....cum sa inteleg atitudinea ei???puneti va in locul meu ...nu sunteti de acord ca ar trebui scuturata un pic ...(la tribunal)=)))???
pe ea as vre sa o port un pic pe la tribunal da banii care ar trebui sa i platesc de ex. luna viitoare pana ajung la paritate ,sa nu i mai pun la posta ,da sa l duc pe ala micu in Palas Mall sa ne distram asa ca intre prieteni!(cum facem de obicei)

[Nu sunteti pe site de socializare]
as putea sa angajez un avocat in care sa reclam falsul ei in declaratii si suma cu care am depasit sa mi fie calculata pt platile lunilor urmatoare pana ajung la paritate?
salut!am o problema cu fosta sotie:am platit pensie alimentara fostei sotii la intervale regulate si neregulate de timp,conform sumei stabilite in hotararea de divort,adica daca nu am trimis o luna sau doua, luna urmatoare am trimis si restantele.Am plecat la lucru in strainatate si am trimis bani prin western union.Ma trezesc intr o seara cu un politist care imi spune ca am o problema cu fosta sotie ,aceasta reclama la parchetul orasului unde sunt domiciliat faptul ca nu am mai platit pensie alimentara de 5 ani (abandon de familie )si ca-i datorez suma cuprinsa in 60 de luni restante.Scot sacosa cu chitante ,o arat la dom"melitian,care zice: sa fac copii xerox pt fiecare ,se le socotesc si sa i le aduc la sectie sa confrunte cu originalul(copiile sa ramana la dosar )La sectie inca nu am ajuns ,da le-am socotit ,si suma pe care ea mi-o reclama ca debit,la mine apare aceeasi (aproximativ )cu plus.Nu mai vorbim de faptul ca pe chitante se specifica si data la care au fost trimisi banii,iar la western union ,se da un cod din mai multe cifre, se comunica telefonic codul si se face retragerea (intotdeauna mi-a comfirmat ca a scos banii ) plus ca in fiecare din acesti 5 ani, conform datei de pe chitante, am trimis sume mai mari sau mai mici dar care au depasit obligatiile mele impuse prin lege.In aceasta reclamatie nu cere majorarea pensiei alimentare conform salariului mediu sau minim actual, iar eu nu am avut niciodata contract de munca. Daca poate cineva sa ma lamureasca ,si sa ma faca sa inteleg gestul ei....Va multumesc din suflet!
Salutare,am luat un matiz in leasing in 2008 in 2010 am ramas dator si am returnat o de bunavoie ,ramanand in sarcina mea sa platesc ratele restante asigurarea si daca masina se vinde in debit suma pt acoperirea creditului sa o platesc tot eu .nu le am platit nimic timp de vreun an ,cand ma anunta ca sunt in executare silita .ma duc vorbesc cu executorul (suma restanta era tripla )platesc jumate pe loc si restul in rate ,timp de 6 luni la sfarsit executorul trimite o instiintare cum ca a incetat executarea silita ,ma duc la el il intreb, la ce ma pot astepta mai departe si el zice ca intre mine si firma de leasing totul sa terminat .dupa 8 luni ma trezesc ca firma de leasing mai emite o factura care nu stiu ce inseamna. e legal ,e corect ??va multumesc
nici dupa o perioada de 5,10 15,20 de ani?
acum 5 ani am divortat de ea,fiul nostru avea 3 ani pe atunci si traiam cu parintii mei, de la tribunal ne am dus direct la hotel si ne am iubit ca nebunii,da tot divortati am ramas ,ea la ai ei eu la ai mei.Si am tinut o asa vro 7 ani, ba pe la hotel, ba pe la sora sa, cand nu era acasa, ea a crescut copilul ,eu am platit pensie alimentara si am construit o casa intre timp.Acuma vrem sa ne casatorim iar (oficial am fost divortati ,practic nu)INTREBARE:casa e trecuta pe numele meu ca i facuta din banii mei in perioada cand santem divortati ,daca ne casatorim si se tulbura iar apele ,ce drepturi are ea asupra proprietatii mele??sau dupa cati ani ?sau in cazul cand mai facem un copil sau 2-3 cine stie???multumesc
buna ziua ,in 2008 am achizitionat um matiz in leasing (ca pers fizica)in 2010 am inceput sa raman restant lunile ,februarie, martie,aprilie neavand de unde sa mai platesc am comvenit cu firma de leasing sa o returnez, asta la 24 aprilie 2010 am semnat un proces verbal cu ei in care se descria starea masinii la predare (de buna voie ,nu recuperata de pe strada)si faptul ca mai am de platit acele rate restante .dupa ceva timp mi sa facturat si asigurarea obligatorie anuala, plus pt fiecare luna restanta cate o somatie de intarziere a cate 100ron fiecare.Am lasat totul sa decurga pana in octombrie 2011 fara sa ma interesez de ei si fara sa platesc .Am sunat la firma lor si mi au spus ca contractul meu de leasing a fost predat unei firme de recuperari si ca ei nu mai au deaface cu problema mea ,am cerut un nr de tel de la firma de recuperari ,am vorbit si am intrebat de restante: ERAU DUBLE .Imi pare rau da nu am de unde sa platesc atatia bani .si noua ne pare rau dar o sa fiti executat silit.dupa o luna primesc o recomandata de la postas pe care scria somatie de executare silita.ma duc la firma de leasing si astia imi spun ca am de platit doar jumatate din ce mi spune firma de recuperare adica restantele de care stiam din 2010 le platesc ,le duc o copie de pe chitanta si tot ei ma indruma sa vb cu executorul judecatoresc de la care primisem somatia.Ala sa enervat rau de tot ca de ce nu am platit la el si am platit la leasing .i am aratat hartia de la firma de leasing in care zice ca sant dator doar cu jumate din ce spunea el si chitanta ca am platit .Suna el la firma de recuperari si aia trimit un fax cu situatia masinii dupa ce am predat o, din care reiese ca sa vandut unei alte persoane ,in minus fata de valoarea contractului initial,si ca eu trebuie(conform contractului)sa acopar acea suma plus cheltuieli de executare.Cei de facut?"domnule executor pot sa platesc in rate?"suna la firma de recuperare si daca sunt de acord ,e ok.Zis si facut mi au trimis un angajament prin fax chiar la executor in birou ,in care ma obligam sa platesc in 6 luni suma care mai era de platit, impartita egal pe fiecare luna, in caz contrar se reia executarea silita si o declaratie scrisa de mana in fata executorului cum ca sant de acord cu cele trimise de firma de recuperari .Am platit cum au vrut ei in fiecare luna, fara sa ma abat de la intelegere in vreun fel.CE NELAMURIRE AM?cand am platit si ultima rata mi au spus ca gata sa treminat puteti fi linistit. si intreb "Da nu semnez ceva o incheiere de contract sau incetarea executarii silite nimic???Stati linistit de aici ne ocupam noi" .asta i ultimul lucru care mi lau spus .Va rog frumos ,daca poate sa ma lamureasca cineva, care se pricepe,au procedat corect ?sau pe viitor ma pot astepta si la alte surprize :ca a mai ramas de platit ceva,sau alte smecherii bancare?multumesc.