avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Marianaaa

Activitate Marianaaa

Răspuns la discuția Contract de arendare
Multumesc !
Răspuns la discuția Contract de arendare
Multumesc pentru raspuns. Si totusi, eu, in calitate de arendator trebuie sa semnez un contract cu arendasul. De aceea am rugat sa ma ajutati cu un model de contract, care sa fie conform cu ultimele modificari legale in domeniu; si eu voi abtine un venit (in bani sau in natura) pe care probabil va trebui sa-l declar (unde, cum ? ). Daca puteti, va rog sa-mi spuneti care este legea care reglementeaza aceasta speta.
Buna ziua ! As dori sa stiu, in calitate de arendator ( P.F.), care sunt ultimele reglementari in vigoare (temeiul legal) pentru arendarea unui teren (0.7 ha) agricol, extravilan, arendasul fiind o "Intreprindere individuala.....X''.Mai precis ma intereseaza : ultimul model de contract de arendare; unde se inregistreaza acesta; daca se depun declaratii fiscale si care ar fi acestea; daca se impoziteaza venitul obtinut din arenda de catre arendator (taxe, impozite datorate), etc. Solicit aceste informatii deoarece am observat ca au avut loc foarte multe modificari in legislatie, referitor la acest subiect. Va multumesc, va doresc o zi frumoasa si mult succes in ceea ce faceti.
Buna ziua ! As dori sa stiu, in calitate de arendator ( P.F.), care sunt ultimele reglementari in vigoare (temeiul legal) pentru arendarea unui teren (0.7 ha) agricol, extravilan, arendasul fiind o "Intreprindere individuala.....X''.Mai precis ma intereseaza : ultimul model de contract de arendare; unde se inregistreaza acesta; daca se depun declaratii fiscale si care ar fi acestea; daca se impoziteaza venitul obtinut din arenda de catre arendator (taxe, impozite datorate), etc. Solicit aceste informatii deoarece am observat ca au avut loc foarte multe modificari in legislatie, referitor la acest subiect. Va multumesc, va doresc o zi frumoasa si mult succes in ceea ce faceti.
Va rog sa-mi spuneti daca am interpretat bine sau nu, prevederile din Legea 95/2006, art.257, alin.2, litera f,2(2),...adica nu am obligatia de plati CASS pentru veniturile obtinute din inchirierea unui apartament, in situatia in care sunt pensionara cu o pensie de peste 740 lei (la care mi se calculeaza si retine CASS si impozit pe venit de 16%).
Ma aflu in situatia de mai sus, am citit legea, dar nu sunt convinsa ca am inteles corect si nu doresc sa am probleme cu cei de la ANAF.
Va multumesc
Multumesc pentru promptitudine.
Sunt unic actionar la un SRL care nu a desfasurat niciodata vreo activitate.
Societatea a avut suspendata activitatea 3 ani,(termenul de expirare a celor 3 ani fiind 17 Dec.2012- adica peste cateva zile).Reamintesc ca nu are niciun patrimoniu,nici o datorie fata de buget,toate raportarile facute sunt pe 0(zero).
Doresc sa desfiintez aceasta societate, neexistand posibilitatea reluarii imediate a unei activitati.Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
Intelegand ca trebuie sa ma adresez la ORC, ce trebuie sa solicit:dizolvarea,lichidarea,radierea,-separat sau toate la un loc?Pot sari vreo etapa astfel incat sa pot desfiinta firma intr-un timp mai scurt si cu costuri mai mici?Care ar fi termenul limita la care ar trebui sa merg la ORC ?

Răspuns la discuția Dizolvare-lichidare srl
Va multumesc pentru raspuns.
As dori sa va mai pun o intrebare.Exista posibilitatea transformarii acestui SRL in PFA ?
Care este temeiul legal in acest sens ?
Am infiintat un srl, eu fiind unic actionar si totodata administratorul firmei..Nu a desfasurat nicio activitate de la data infiintarii si pana in prezent.Activitatea a fost suspendata pe o perioada de trei ani,respectiv pana in decembrie 2012.Nu intrevad nici perspectiva reluarii activitatii in viitor.Ce pasi ar trebui sa urmez.: dizolvare,lichidare....as mai putea prelungi suspendarea...cand si cui ar trebui sa ma adresez ?
Va multumesc