avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate gigisindile

Activitate gigisindile

Bună seara.
Am avut un proces civil în 2012. Nu mai am hârtiile cu hotarea judecătorească. Cum pot să cer copie de pe hotărârea din acel an?Se poate rezolva online? Instanța care sa pronunțat este în altă localitate.
Mulțumesc anticipat
Bună seara. Am o mare rugăminte la dumneavoastră. Lămuriți-mă vis a vis de plata cu cardul de energie. Copil cu handicap luat în plasament. Factura este pe numele mamei. Între timp a fost schimbat nr de casă de pe adresă. Mama are de casă pe buletin nr 198 eu și copilul avem nr 8. Ce fel de copii după acte am nevoie pentru a putea face plata. Mulțumesc frumos
Bună ziua. Am un copil luat în întreținere sub formă de tutela. Am o mare rugăminte la dumneavoastră :
-la împlinirea vârste de 18 ani și după până la terminarea studiilor copilul are același drepturi financiare din partea statului ca și copii luați în întreținere sub forma de plasament familiar?. Mulțumesc frumos
Bună ziua. Doresc să aduc în fața dumneavoastră următoarea speță :un cetățean roman pierde în fața unui cetățean străin un proces. Prin hotărâre i se acordă cetățeanului străin suma de 10.000 de euro daune morale. Pentru a fi dat spre executare silita este obligatorie prezenta cetățeanului străin în România? Ce procent i se poate opri din venitul lunar pentru o executare silita. Mulțumesc frumos. O zi bună
Bună ziua. Acum mulți ani am luat un credit de nevoi personale pe care nu l-am plătit la timp. Am fost executat silit și acum aproape 4 am reușit să-l termin de plătit. Zilele acestea am primit de la Kruk un plic în care mi se cere să plătesc din nou același credit cu niște dobânzi foarte mari. Vă rog să mă sfătuiți ce să fac. Mulțumesc anticipat
Bună ziua. Sora mea locuiește în Brașov. Are o bucata de pământ în alt județ. Are titlu de proprietate pe acea bucată dar pe titlu este trecută cu numele de fată iar o literă la nume este trecută greșit. Are o ofertă să vândă acel pământ. Cum trebuie să procedeze pentru a îndrepta acea greșeală? Și cum dovedește că este aceeași persoană? Dacă este nevoie de notar trebuie sa meargă la un notar unde are domiciliul sau la un notar în zona unde este pământul. Mulțumesc anticipat pentru răspuns. O zi bună
Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce vârstă poate fi infiata o persoană?
Bună ziua. Un primar nou ales când are puteri depline? Când poate face angajări? De când are drept de semnătura? Pe ce bază poate fi angajat noul administrator public ( City manager)? Mulțumesc
Bună ziua. Vecinei mele i- a decedat soțul la începutul lunii ianuarie. Dorește să facă succesiunea. În cât timp trebuie făcută succesiunea să nu plătească taxe mari? De ce acte are nevoie? Are 2 copii în Spania. Este obligatorie prezența lor în țară la semnarea actelor? Dacă copii doresc să renunțe la partea lor ce acte suplimentare trebuie întocmite. Multumesc frumos
Soția este bugetară . A primit tichete de vacanță. Valabilitatea lor este până la 1 iunie. Ce se va întâmpla cu ele având în vedere că nu au putut fi folosite datorita pandemiei de coronavirus? Multumesc anticipat