avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate tatianahoanca

Activitate tatianahoanca

Buna seara.
In cursul zilei de astazi instanța a admis cererea sotului meu pentru liberare condiționată. In aceste conditii ce urmeaza sa se intample? Care este exact procedura si cand va fi acasa sotul meu? Multumesc
Buna seara!
Sunt intr o situație destul de ciudată cu fostul meu angajator.
Am fost inițial anunțată ca face restructurări in cadrul firmei si ca va trebui sa mi dau demisia.Lucru total neadevărat având în vedere faptul că el a angajat pe altcineva in locul meu intre timp.
Având în vedere că eu oricum aveam de gand sa imi dau demisia si sa plec din tara la sfârșitul acestei luni..m-am dus si mi am dat demisia cu data de 6.03.
Ulterior am aflat ca el ma acuza ca as fi furat bani din casa de schimb valutar. (Mentionez ca zilnic la schimbul de tura se facea proces verbal de predare primire si Niciodata nu am avut lipsă)
Pe 6.03 am fost contactată de omul de la personal si am fost rugată să merg sa semnez niste acte..mai exact stat de plata..fiind de buna credinta eu am semnat statul de plata ,iar angajatorul mi a spus ca imi voi primi drepturile salariale ce mi se cuvin in data de 10-12 martie..
Astăzi cand l-am sunat pentru a-mi fi înmânati banii mi a spus sa imi iau adio de la banii aia..Că odata ce am semnat statul de plata el este "curat"in acte si ca nu imi va da nici un ban.
Acuzațiile ce mi se aduc nu sunt adevarate fiind totul doar motive sa scape de mine pt ca "am deranjat"in momentul cand am cerut bani pe orele suplimentare si pe zilele de sărbătoare legală.
Ce pot să fac in aceasta situatie..eu am semnat statul de plata dar nu m-am gandit ca el va proceda in felul acesta.
Buna.
De 3 luni aprox sunt angajata unui schimb valutar non-stop.
Zilele trecute am primit vizita domnilor de la ITM in vederea verificarii conditiilor de munca,verificarii actelor aditionale care trebuiau semnate cu ocazia noii situatii legislative,verificarea statelor de plata , a fluturasilor de salariu etc.
Eu de cand sunt angajata nu am semnat si nu am primit niciodata fluturas de salariu..primirea banilor se face sub semnatura pe o foaie oarecare..
Mai mult de atat ,dat fiind programul non-stop conditiile in care se ia concediu de odihna este de a dreptu aberant.
Suntem 4 colegi,daca eu de exemplu eu plec 1 -2 sapt in concediu ei vor lucra 12/24 pana ma intorc eu..ei nefiind platiti in plus pentru orele suplimentare ,iar eu sunt obligata sa le recuperez orele respective.
Astazi,distinsul meu patron a avut intalnire la ITM unde a prezentat contractele aditionale pe care noi nu le-am semnat inca!
Ce demersuri ar trebui sa fac eu in aceasta situatie ?
Mentionez ca am banuiala ca acele acte au fost semnate de altcineva deoarece acum 2 zile ne-au solicitat sa le facem o poza cu semnaturile noastre din condica de prezenta si sa mentionam cui ii apatine ,in parte.
Mai mult de atat, datorita modificarii salariului brut din cate stiam eu ,si imi cer scuze daca nu sunt bine informata, salariul net ar trebui sa creasca cu 60-80 lei..din toate modificarile legislative ,noi am fost anuntati doar ca salariu va ramane acelasi.

Va rog sa imi spuneti ce pot face in situatia de fata.Ce demersuri ar trebui sa urmez eu cat si colegii mei.


Va multumesc!
Discuție Legea 254/2013
Buna seara.
In ceea ce priveste ult modificari ale legii ..cine si in ce masura v-a beneficia de acordarea celor 6 zile la luna.
Exista o lista de penitenciare?
Care este procedura ce trebuie urmata ?
Menționez ca pers aflata momentan in penitenciarul Arad se afla in amanare pt liberarea conditionata.va putea primi aceasta "reducere" la pedeapsa?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA-DEBITOR DECEDAT
nu pot achita valoarea.
eu sunt studenta iar mama mea nu are loc de munca
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA-DEBITOR DECEDAT
da. este vorba de un credit la o instituti financiara(icredit,sau ceva e genul)
eu astazi am gasit somatia.
am nevoie de un avocat?

valoarea creantei este de 1000 lei
pe plic este mentionata data de 24 ian,insa la adresa nu locuieste nimeni
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA-DEBITOR DECEDAT
imi puteti spune unde pot depune contestatia?
ce pasi trebuie urmati
Buna ziua

Am primit la adresa o somatie din partea unui executor judecatoresc pt o suma ce o avea de achitat tatal meu.
tatal meu a decedat in aprilie 2015,iar data dosarului de ex silita este 29.12.2016
In aceasta situatie ,eu ca si mostenitor va trebui sa achit aceasta valoare sau se pot aplica dispoziitiile art 67,aln 1, Ncpc.?
cum ar trebui sa procedez in situatia mentionata?

multumesc
Dupa decesul tatalui meu datrita faptului ca sunt studenta am posibilitatea sa primesc pensie de urmas,iar mama mea un ajuttor pe o perioada de 6 luni.
Mama mea urmeaza sa plece din tara datorita unui tratament,iar in momentul in care va veni decizia la casa de asigurari ea nu va fi in tara.
In acest sens imi poate face o procura pentru a o putea reprezenta eu?(pentr acel ajutor)
va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii.
Multumesc
Buna seara,
Intampin o situatie destul de neplacuta si as dori sa cer ajutorul dvs.
Tatal meu a decedat acum cateva zile,iar acesta avea facute imprumuturi la diferite societati financiare ,nu banci,.
In contractele respective alte persoane sunt giranti.
Exista vreun pericol in cazul in care girantii nu onoreaza angajamnetul dat sa se ajunga la executare silita.?
Apartamentul este atat pe numele tatalui meu cat si pe numele mamei mele.
In cazul succesiunii,este contra cost in primele 6 luni,sau exista vreo reducere ?

Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie,ptr noi este important sa nu pierdem apartamentul.

Multumesc anticipat.