avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian_1011

Activitate Cristian_1011

Sa inteleg mai bine mostenirea este cumva succesiunea dupa deces?...sau este alta procedura de mostenire?.. Sunt divortat de mult , deci nu se pune problema complicarii situatiei.

Va multumesc pentru raspuns , o zi buna !
Cristian_1011 a scris:

Va multumesc pentru raspuns , dar o aproximatie cat ar costa onorariul notarului pentru donatie stie cineva?


Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara tuturor !

Am si eu o intrebare daca pot fii ajutat cu un raspuns.
Am vandut mamei mele (formal fara bani) apartamentul in care locuim impreuna in 1997 cu act de vanzare-cumparare , ca voia sa fie ea propietara avand probleme cu vederea(acum are handicap abia mai distinge) si i-am facut placerea ca sa fie bine.
Acum are 82 de ani si ar vrea sa-mi redea apartamentul pe numele meu.
Exista vreo posibilitate sa anulam contractul de vanzare-cumparare de comun acord? Sau care ar fi cea mai convenabila tranzactie intre noi mai economica de a deveni propietar din nou trecand apartamentul pe numele meu.
Mentionez ca sunt singurul copil si tatal meu este decedat din 1988.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu administrator
Buna ziua

Va multumesc pentru raspunsuri , o zi frumoasa tuturor!!!
Buna Ziua ,

Va rog daca stie cineva , Administratorul unei Asociatii de Propietari are drept la concediu de odihna?
Daca da si nu l-a luat de 8 ani ar putea primi o suma compensatoare pe aceasta perioada?


Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns.

Deci lucra ca Administrator de 8 ani , care era problema ca scria in CIM "contabil"? , femeia si-a scrie poate in nestiinta meseria ei in Contratul de munca , se modifica in Administrator si era in regula , ca daca primim sfaturi sa gasim alt loc de munca pentru ca legea nu ne apara , trecem la munca la negru si tot sa ne mutam de colo-colo.
Lucra in partida simpla , unde Administratorul indeplineste si functia de contabil si cea de casier. Desfiintezi postul si dupa 3 zile angajezi alt administrator din afara , asta ce lucreaza , nu tot contabilitate , nu e retribuit tot in forma de partida simpla ca si cel dinainte?
Imi cer scuze dar daca nu merge cu contabil in CIM bagam atunci administrator "zidar.
Ca cel nou este inginer agronom...opss , au rezolvat-o . :)
Din informatiile mele postul de Contabil nu poate fi desfiintat este un post absolut necesar si un chiosc de ziare are contabil angajat ... astea sunt chichite de 2 bani gasite de presedinte
De fapt intrebarea mea de inceput era unde se face aceasta expertiza extrajudiciara si cine participa in afara de expertul contabil?
Este vorba de o expertiza extrajudiciara ceruta de presedinte si comitetul executiv si deja au facut un contract cu un expert acreditat CECAR pentru verificarea gestiunii Administratorului concediat...culmea ce au gasit pentru al concedia...in CIM este trecut Contabil , dar are Certificat eliberat de INA si concediat pentru defiintarea postului de Contabil invocat prin art 65 (1) din Codul Muncii...asta cred ca s-ar potrivi la o chemare in instanta a conducerii Administratiei...parerea mea.
Buna ziua,

Vreau si eu o informare daca se poate. Expertiza contabila in cazul unui Administrator de bloc , unde se face intr-un birou al blocului? si cine participa la control pe aceasta perioada ?

Multumesc anticipat
Buna ziua tuturor,

Am si eu o intrebare la o situatie destul de dificila. Un conflict vechi intre noul Presedinte si Administrator vechi de 8 ani , mai pe inteles i-a luat administratia cand fusese propus datorita faptului ca a lipsit din tara o luna si jumatate in 2004. Revine ca Presedinte in 2012 si iata ce face: Il concediaza in baza art 65 (1) din Codul Muncii sub pretextul desfiintarii postului de contabil. Administratorul a fost angajat cu CIM in care a trecut in contract meseria pe care o presta de Contabil. Administratorul avea si certificat de atestat de la INA pentru a putea presta functia de administrator si a lucrat in partida simpla(administratorul indeplineste si functia de contabil si casier) Dupa 3 zile a angajat alt Administrator...pe un post desfiintat.

Este legal ceea ce a facut presedintele sau nu? Daca nu , ce se poate face si unde se poate rezolva aceasta problema?

Multumesc anticipat