avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate lenutam

Activitate lenutam

Discuție mostenire
Buna ziua
in urma decesului tatalui, am mers la masa succesorala mama si cei 5 copii, din care 4 am renuntat,mostenirea fiind acceptata de mama si o sora.
La masa succesorala s-a prezentat urmatoarele:o casa de locuit cu autorizatie din 1972, 5000 mp cu act de vanzare-cumparare din 2003 si o hotarare judecatoreasca din 04/2012 tot cu 5000 mp.
parintii fiind casatoriti 42 de ani, cum se imparte mostenirea?
pentru ca intre 18/08/2010 si 01/10/2010 ai beneficiat de postnatal adica lehuzia(42 zile)care care face parte din cocediu de maternitate si e obligatoriu
Buna ziua
am infiintat PFA cu data de 18-06-2012,si nu am reusit sa inchei un contract cu casa de pensii pana la 01-07, iar acum sunt plimbata intre finante si casa de pensii.
ce ma sfatuiti sa fac?la finante mi s-a spus ca incheie contracte cu firmele infiintate dupa 01-07,casa de pensii ca au predat tot la finante si nu au metodologia.sunt prinsa intrun cerc din care nustiu sa ies cu rezultate favorabile.va multumesc
Buna ziua
In legatura cu un PFA nou infiintat, ca sa lucrez in UE, ce formulare imi trebuie.am inteles ca formularul E111 si E101.
de unde le pot procura si in ce conditii.
multumesc
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos pt raspuns,dar mai am o intrebare: mama mosteneste 1/4 din tot sau,fiind bunuri comune facute pe timpul casatoriei mama are dreptul la 1/2 si cealalta parte 1/2 care ii revine tatalui se imparte intre mama si copil?
Discuție succesiune
buna ziua.suntem 5 copii si mama care merg la succesiunea tatalui,4 din ei renunta la mostenire. cat primeste mama si cat primeste copilul care accepta mostenirea?
Buna ziua.tatal meu a decedat,iar acum cand sa merg la succesiune am descoperit ca numele parintilor mei e gresit pe certificatul de nastere si automat pe buletin.cum pot demonstra ca sunt fiica parintilor mei